Arnemuiden proeftuin onderzoekers Doorbraak onderzoek naar 'groene' plastics 241 zeeland Ook tegen hoge vertrekpremies? Ruim 100 kramen op Roparunrommelmarkt Zoektocht Kies dan nü voor Zeeuwse stroom, van en voor de Zeeuwen eeuwse stroom www.zeeuwsestroom.nl Heemkundigen duiken in historie van zeesluis van Terneuzen SP Hulst hekelt bejegening van werkzoekenden woensdag 28 maart 2012 »O»^»«JS!aKS®B!^55SSR3SJS!905SZaOÖKraK^«K!55iiSX^35S5S!SffiaS55ï3ï5SB«^J!«S«SS5!S!»;s:<!5E5aK^5S Europees geld voor project rond visserij De chemie in West-Europa is op zoek naar alternatie ven voor de grondstoffen op basis van aardolie. Groe ne grondstoffen kunnen een alternatief vormen, het liefst groene reststoffen die niet geschikt zijn voor de voedselproductie, zoals suikerbietenpulp of tuinafval. door Theo Ciele ARNEMUIDEN - Arnemuiden krijgt een half miljoen euro van Europa om de lokale economie een nieu we impuls te geven. De gemeente Middelburg legt daar eenzelfde be drag bij. De visserijgemeenschap is het sleutelwoord in dit project. Met het geld wordt de doorgaande route in Arnemuiden ingericht met 'elementen die het verleden, heden en toekomst' tot uitdruk king brengen. Daarnaast gaat om zaken als verduurzaming van de visserij en het verbinden van de visserij aan andere activiteiten. Via (sociale) media zal ook gewerkt worden aan het imago van het vis sersstadje. Versterking van de historische scheepswerf is een voorbeeld van een onderdeel van het project. Ver der wordt onderzocht hoe de visse rij en haar geschiedenis het toeris me kan bevorderen. Franse, Engelse en Vlaamse univer siteiten begeleiden dit project, 'Geografie van de kustvisserij en duurzaamheid' geheten. Voor de onderzoekers is Arnemuiden een proeftuin. De ervaringen zullen ge bruikt worden voor mogelijk soort gelijke projecten in andere visserij gemeenschappen rond de Noord zee en het Kanaal. De Universiteit van Greenwich, Engeland, leidt het project. Ande re deelnemers naast de gemeente Middelburg, zijn het Vlaams Insti tuut voor de Zee, en de universitei ten van Brest (Frankrijk) en Brighton (Engeland). De uitvoering van het project zal een jaar of drie duren. Cruciaal is volgens de gemeente Middelburg dat ook andere betrokkenen bij de visserijgemeenschap een rol gaan spelen bij het project. Genoemd worden transporteurs, de groot handel, de vismijn, provincie en ui teraard de vissers zelf Overigens is met de herinrichting van de doorgaande route door Ar nemuiden al begonnen. Stap, net als vele anderen voor u, over op Zeeuwse Stroom. De Zeeuwse energie-aanbieder die géén directiefees en bonussen uitkeert. (100% duurzaam en goedkoper. Alleen voor Zeeland!) Bewust& duurzaam I Zeeuwse Stroom is een Zeeuwse Stichting zonder winstoogmerk TERNEUZEN - De Heemkundige Ver eniging Terneuzen (HVT) gaat zich verdiepen in de geschiedenis van de zeesluis in Terneuzen. Daar bij gaat het vooral om de bouw van de zeesluis en de kanaalverbre ding in de jaren zestig. Interim-voorzitter Jaap de Zeeuw: „We willen het verhaal vastleggen van mensen, die toen nauw bij die werken betrokken waren. Maar dan moeten we wel snel zijn, want die mensen zijn inmiddels alle maal wel op leeftijd. Ik denk dat het een waardevol historisch docu ment kan zijn." De Zeeuw: „Ik weet van mensen die dia's van de bouw hebben ge maakt, er is veel fotomateriaal en waarschijnlijk zijn er ook nog wel bouwtekeningen en dergelijke." Komt er veel materiaal los, dan overweegt HVT onder meer ook een tentoonstelling in te richten in de Grote Kerk. Info:- rietenjaap@zeelandnet.nl In de concurrentieslag met voor al het Midden-Oosten moet de chemische sector in West-Euro pa op zoek naar andere grond stoffen. Bij Dow Terneuzen is in deze zoektocht met de Universi teit Utrecht een belangrijke doorbraak bereikt. door Harmen van der Werf Grondstoffen als olie en gas vormen in de Europese chemische industrie nog altijd de basis voor de pro ductie van onder meer plastics. „We moeten andere wegen in slaan, willen we onze concurren tiepositie behouden ten opzichte van landen met goedkope voorra den gas, olie en steenkolen. De grondstofprijzen zijn fors gestegen en blijven zo goed als zeker hoog. We moeten ons richten op het ge bruik van andere grondstoffen, op het gebruik van biomassa, als pulp van suikerbieten en reststoffen van maïs", schetst senior-weten schapper Matthijs Ruitenbeek van Dow Benelux het toekomstper spectief. Matthijs beseft als geen ander dat dit eenvoudiger is gezegd dan ge daan. Het omzetten van fossiele brandstoffen in breed toepasbare kunststoffen en chemicaliën is 'een trucje' waarmee al in de jaren twintig van de vorige eeuw is be gonnen. De productie van plastics heeft vervolgens in de jaren vijftig en zestig, een enorme vlucht geno men. Bij Dow in Terneuzen staan alleen al drie krakers waar op gi gantische schaal fossiele grondstof fen worden gekraakt; de molecu len die erin zitten, worden als het ware uit elkaar getrokken. De ge produceerde bouwblokjes, zoals etheen (ethyleen) en propeen (pro- HULST - Werkzoekenden in de ge meente Hulst zijn niet te spreken over de houding van de ambtena ren en re-integratiemedewerkers van die gemeente. Volgens de SP hebben de werkzoekenden soms het idee dat ze als misdadigers wor den gezien. „Regelmatig komen er bij ons klachten binnen van men sen die zich storen aan de starre houding van de ambtenaren", zegt SP'er Mildred van der Poorten. „Als adviseur sociale voorzieningen vang ik wel eens wat op. We heb ben niet het idee dat het om inci denten gaat." Wethouder Frank van Driessche zegt het door de SP geschetste beeld niet te herkennen. pyleen), worden in aansluitende fa brieken verwerkt tot kunststoffen en andere producten. Dé vraag waarvoor de onderzoeks afdeling van Dow Benelux zich ge steld ziet, is hoe je dezelfde produc ten kunt maken met gebruik van andere grondstoffen dan olie of gas. Dow in Terneuzen doet dit niet alleen, maar als onderdeel van het wereldwijde netwerk van Dow en in samenwerking met partners, onder meer universiteiten. Mat thijs: „We zitten hier in een agrari sche omgeving. Het ligt dan voor de hand te kijken naar groene grondstoffen. Olie, gas en steenko len zijn ook uit biomassa ont staan. Het gaat erom bestaande plantaardige grondstoffen op de zelfde manier te kunnen gebrui ken als gas, steenkolen en olie, zon der dat we direct allemaal nieuwe fabrieken moeten bouwen." In totaal drie stappen moeten daarvoor worden doorlopen, geeft Matthijs aan. De eerste stap is biomassa op hoge tempera turen omzetten in synthesegas. De tweede stap is dit synthesegas te gebruiken voor de productie van onder meer etheen en propeen. En de derde stap is van deze basis producten plastics te maken. „De eerste stap hebben we onder de knie, al zijn de kosten erg hoog. De derde stap is hetzelfde kunstje als we nu toepassen. De tweede stap was het grote probleem. We konden geen interessante hoeveel heden etheen en propeen uit het synthesegas maken. En nu wel", verwijst Matthijs naar de onder- zoeksdoorbraak die is bereikt en 'Toeval bestaat wél, het uitgangsmateriaal bleek vervuild, wat nou net de juiste samenstelling gaf waarvan de resultaten' onlangs in het internationaal vermaarde .we tenschappelijk tijdschrift Science zijn gepubliceerd. Toeval bestaat niet, wordt vaak ge zegd. Bij deze doorbraak lijkt daar toch sprake van. Bij de Universiteit Utrecht lukte het wetenschappers voor het eerst uit synthesegas - ge wonnen uit biomassa - etheen en propeen te produceren met een be hoorlijk rendement. In het labora torium van Dow Benelux probeer den onderzoekers hetzelfde op een iets grotere, overigens nog zeer kleine schaal. Dat lukte niet, tot ieders verbazing. „Wat bleek?", vertelt Matthijs. „Voor het proces heb je ijzerdeeltjes nodig van een bepaalde samenstelling. Wij pas ten het Utrechtse recept toe. Toch lukte het niet. We zijn samen alles gaan uitpluizen; het in Utrecht ge bruikte potje met ijzerzout bleek iets 'vervuild' met andere zouten. En dat was ongeveer in de goede verhouding om het synthesegas om te zetten in propeen en etheen." De doorbraak is er. Matthijs spreekt van een enorme stap. Het onderzoek gaat nu verder. Dow Terneuzen heeft daarvoor de voor zieningen in huis, waaronder een hoge doorzet-laboratorium. Het komt er nu op aan 'grote hoeveel heden materialen' te evalueren en de experimenten op te schalen. Eén van de kwesties is dat in bio massa - in tegenstelling tot fossiele grondstoffen - nog veel zuurstof zit, terwijl voor de productie van propeen en etheen alleen de kool- en waterstof nodig zijn. „We zijn nu nog op gramschaal bezig, wat te zijner tijd gevolgd kan worden door de bouw van een proeffa briek." Matthijs verwacht dat nog zeker tien jaar nodig zijn voor echt productie kan worden gedraaid. „Alle economische factoren moe ten dan ook meewerken." MIDDELBURG - Liefst 110 kramen met tweedehandsspullen staan za terdag 14 april in Middelburg op een rommelmarkt ten bate van de stichting Roparun. De rommelmarkt wordt voor de zevende maal georganiseerd door het Zeeuws team Cegelecrunners en duurt van 10.00 tot 15.00 uur. De gemeente Middelburg heeft een grote hal aan de Noordmon- sterweg op bedrijventerrein Rams- burg beschikbaar gesteld. Bezoe kers worden vanaf het NS-Station ratis per bus naar de hal en terug gebracht. Ook de toegang tot de rommelmarkt is gratis. Roparun staat voor Rotterdam-Pa rijs-Run. Het is de langste non-stop estafetteloop te wereld. Het Zeeuws team Cegelecrunners doet om het andere jaar mee aan het evenement, de rommelmarkt is elk jaar. De laatste keer in 2011 haalde het team een eerste plaats van de 280 teams en werd er door de Cegele crunners 20.000 euro bij elkaar ge bracht. De rommelmarkt bracht in 20116150 euro op. De opzet van stichting Roparun is de opbrengst direct ten goede te la ten komen aan de kankerpatiën ten zelf; de kwaliteit van hun le ven te verbeteren, daar waar dat nog mogelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24