Met alleen dure stenen ben je er niet 221 zeeland Neeltje Jans krijgt drie extra molens Minder klanten bij de Voedselbank vorig jaar Huisartsenpost komt in ziekenhuis Knalrode Kruidvat Mariniers oefenen in Vlissingen Direct wonen in Veerhaven Kruiningen woensdag 28 maart 2012 door Annemarie Zevenbergen NEELTJE JANS - Neeltje Jans krijgt er drie nieuwe windturbines bij. De bouw ervan begint volgende week. Het gaat om een windmo len bij de Vluchthaven en twee op de zuidelijke havendam van Noordland Buiten. Op het voormalig werlceiland Rog- genplaat worden vier grote turbi nes neergezet. Het windparkje daar met twaalf kleinere molens is afgelopen jaar gesloopt gesloopt. Aan de oostkant van Roggenplaat worden de vier grote neergezet die vanaf augustus dit jaar bijna drie keer zoveel energie genereren dan de twaalf oude. De bouw van de windmolens be gint maandag 2 april. Tussen de sloop van de oude molens en de bouw van de nieuwe zit een half jaar, omdat er in het stormseizoen, dat loopt van oktober tot april, niet gewerkt mag worden op de Oosterscheldekering. De drie nieuwe turbines op Neel tje Jans worden 125 meter hoog. Bij de Vluchthaven staan er nu al drie. Op Noordland Buiten staan ook al twee grote turbines, op de noordelijke havendam. Als de drie nieuwe gereed zijn, is het zoge noemde Blokkenplan van land schapsarchitect Bosch Slabbers voltooid. Deze drie turbines maken geen deel uit van het plan van Wind- park OSK om negen megamolens neer te zetten op Neeltje Jans. De gemeente Veere ging eind vorig jaar al akkoord met de bouw van deze giganten van 180 meter hoog, ondanks de bezwaren van de twee bedrijven op Neeltje Jans. Zowel Deltapark Neeltje Jans als Klimcen- trum De Pijler vrezen negatieve ef fecten vóór hun bedrijf door de molens. De Veerse raad gaat er vanuit dat de twee ondernemers een vergoe ding krijgen van OSK voor even tueel klantenverlies. De compensatievoorstellen van het Windpark werden vorig jaar nog door de beide ondernemers van de hand gewezen. Zij zijn in middels in beroep gegaan bij de Raad van State. door Theo Ciele MIDDELBURG - Het aantal klanten bij de Voedselbank Walcheren is het afgelopen jaar met ruim een derde afgenomen: van 156 begin 2011 tot 96 huishoudens aan het eind van het jaar. Deze ontwikkeling staat haaks op de toename van het aantal mensen met een laag inkomen. Elders is het land is er juist sprake van een toename van het aantal klanten. Hier en daar is zelfs een wachtlijst ingevoerd. In de gemeente Middel burg halveerde in 2011 het aantal huishoudens dat naar het centrale uitgiftepunt de Kleverskerkseweg ging van 77 naar 38. Het aantal Vlis- singse klanten ging van 74 naar 54 en in de gemeente Veere was spra ke van een toename van 5 naar 8. De Voedselbank noemt het verbe teren van de administratie als mo gelijke oorzaak van de lagere aantal len. Afgelopen jaar bleek dat som mige klanten ten onrechte nog in de administratie opgenomen wa ren. Maar dit alleen kan de sterke terugval niet verklaren. Naar de oorzaak kan de Voedselbank alleen maar gissen. In het jaarverslag 2011 noemt de Voedselbank nog een opmerkelijk cijfer: 125 klanten werden ge schrapt omdat ze twee keer zonder opgaaf van redenen hun pakket niet ophaalden. Verbazingwek kend is het dat deze klanten niet de kans te baat namen een nieuwe aanvraag in te dienen. „Blijkbaar is bij dit deel de behoefte aan een voedselpakket minder groot gewor den dan op het moment dat de aanvraag werd ingediend", aldus het jaarverslag. 'Wat een chaos. Ik krijg hier geen warm gevoel van. Zo'n overgrote knalrode Kruidvat, midden in het centrum, dat kan toch niet?' Cor Molenaar door Wendy van den Hurk Als marketingdeskun dige Cor Molenaar spreekt over verpau perde binnensteden, noemt hij als voor beeld dikwijls Vlissingen. Maan dag waagde hij zich er aan een wandeling door de stad. Voor het eerst sinds de jaren ze ventig, geeft hij toe. Hoe hij er dan bij komt om de stad publiekelijk zo laag in te schalen? „Onderzoe ken over leegstand en leefbaarheid in binnensteden. Vlissingen scoort structureel slecht in die lijstjes. Daar baseer ik me op." Wat hij al wandelend door de Walstraat ziet, bevestigen die vol gens hem alleen maar. „Hoewel, dit is wel heel dramatisch", zegt hij met een blik in de Lange Zelke. „Wat een chaos. Ik krijg hier geen warm gevoel van. Zo'n overgrote knalrode Kruidvat, midden in het centrum, dat kan toch niet? Wat ik zie, zijn winkels die thuishoren in buurtcentra, niet in het centrum van een toeristenstad. Hier ga je niet voor je lol de stad in." Zodra achter de monumentale Ja- Prof. Dr. Molenaar Cor Molenaar is buitengewoon hoogleraar eMarketing Distan ce Selling aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam, directeur van strategisch adviesbureau eXQuo en onder meer voorzitter van de Stichting Certificering Thuiswinkel Waarborg. Hij geeft lezingen en schrijft boeken, onder meer de bestseller Het einde van winkels? cobskerk de groene glazen Fontey- ne verschijnt, schrikt Molenaar. Hij zucht. „Al die verschillende bouwstijlen ook. Onrust bevordert de verkoop niet. En dan schijnt nu de zon nog. Moet je je voorstellen als het regent..." Er zijn geen keuzes gemaakt, con stateert de expert. „Wat ik zie, is wanbeleid van de laatste decennia. Het lijkt me moeilijk voor het hui dige bestuur om het tij te keren, maar hééft de gemeente Vlissin gen wel een beleid? Welke winkels ze wil, hoe die eruit moeten zien, wat inwoners verwachten. Als een stad geen leuke winkels heeft, trek ken inwoners weg. Als het the pla ce to be is, komen er bij. Het is een vicieuze cirkel. Eén die de gemeen te moet doorbreken. Zij moet zor gen voor leefbaarheid." En dan ben je er niet met een visie alleen. „En ook niet met een paar miljoen aan nieuwe straatstenen. De stad moet anders ingedeeld: boodschap- penwinkels bij elkaar, .emotiewin kels bij elkaar. Net als andere ste den sinds de opkomst van web winkelen, kan Vlissingen toe met een aantal winkelstraten minder. Gewoon, nét als vroeger, alleen rond de kerk. Een beknopter cen trum is veel beter. Denk aan een meisje met maar drie tanden, ver spreid over haar hele gebit. Als dat lief lacht, is het minder mooi dan wanneer haar tanden dicht bij el kaar zitten." Die ingrepen kosten geld. Geld dat de gemeente niet heeft. „Als ge volg van wanbeleid", vult Mole naar aan. Hij zucht weer. „Dat de gemeente Vlissingen haar financiën niet op orde heeft, daar kunnen haar inwoners en onder nemers toch niets aan doen? De gemeente is er voor haar inwoners en niet andersom. En ze moeten ook eens af van het idee dat onder nemers en onroerend goed- eigenaren alleen maar uit zijn op winst over de rug van gemeenten. Ze hebben elkaar hard nodig." En die ondernemers en pandeigena- ren, hebben die dan geen verant woordelijkheid? „Jawel. Verhuur- VLISSINGEN - Onderofficieren in op leiding van het Korps Mariniers hebben gisteren in Vlissingen een begin gemaakt van hun eindoefe- ning. Dat deden ze door met hun amfibische vaartuig aan land te ko men in de Buitenhaven en de mari nekazerne te doorzoeken 'op moge lijke verdachten'. Later was er bui ten veel vuur en beweging. Vandaag zetten de mariniers hun tocht voort richting Bergen op Zoom, om eind volgende week te eindigen in Budel. De oefening is geen voorbode voor verhuizing van de Doornse marinierskazerne, zegt kapitein Bert Odding. „Wij kwa men altijd al in Vlissingen." VLISSINGEN - In Vlissingen verhuist de huisartsenpost eind april naar een ruimte binnen het ziekenhuis aan de Koudekerkseweg. De tijde lijke huisvesting daar verdwijnt. In het ziekenhuis is veel ruimte be schikbaar doordat een aantal afde lingen zijn verhuisd naar het Ad miraal De Ruyterziekenhuis in Goes. Op termijn verhuist de huis artsenpost mee naar het nieuw te bouwen ziekenhuis bij Middel burg. Eind mei is de nieuwe huisartsen post bij het ziekenhuis in Goes klaar. De post komt in een nieuw gebouw: de oude tijdelijke ruim ten waren versleten. Straks kunnen patiënten vanuit de huisartsenpost naar het zieken huis, vertelt Ruud Münstermann, directeur van Huisartsenpost. „En dat is een hele verbetering. Het oude gebouw lag een meter onder het niveau van het ziekenhuis. Bo vendien moesten patiënten langs buiten." De verbinding is belang rijk: veel patiënten worden voor onderzoek of verdere behandeling door de huisarts doorgestuurd naar het ziekenhuis." Tot begin dit jaar zat de huisartsen post in tijdelijke eenheden. Die stonden er al sinds 2000. „We krij gen ruimtes die er veel netter net ter zien." vrijstaande woningen tweekappers koop- en huurappartementen penthouses Bezoek het verkoopinformatiecentrum op locatie ir~"0 of bel 0118 - 623 100. -€*T. 1 Veerhaven www.thuisinveerhaven.nl l/\ a® i ..uw thuishaven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22