In crisistijd gedijt galgenhumor 15 De Westhoek is een voor altijd getekende streek agenda Atelier Martien biedt expositie beeldhouwwerk woensdag 28 maart 2012 Amerikaans bluegrasskwartet The Pine Box Boys treedt op in 't Beest in Goes The Pine Box Boys uit San Fran cisco brengen hun aanstekelijke variant van de bluegrass na drie jaar weer terug naar Goes. Zater dag treedt het kwartet op in 't Beest in Goes. door René de Dreu Vier mannen met baar den, cowboyhoeden en huiveringwekkende tek sten over dood, doem en droefenis. Die teksten van zan ger en gitarist Lester T Raww we ten ze dan weer wel, overgoten met humor, in een razende ener gie te verpakken. Horror en punk vloeien bij The Pine Box Boys smetteloos samen met de tradities van gospel, hillbilly bluegrass en de van generatie op generatie over gedragen mystiek van de murder ballads. „Er zit iets romantisch in de combinatie van tranen en bloed. Daar schuilt een vorm van schoonheid in. Maar bovenal blijkt er in tijden van crisis en recessie een behoefte te bestaan aan vor men van galgenhumor", verklaart Raww het succes van de band. Dat succes drijft deels op het alter natieve karakter van de muziek. Je hoort het niet snel op de radio en op de albums prijkt de bekende waarschuwende sticker over de 'ex plicit content'. „Dat is zowel begrij pelijk om de soms angstaanjagen de teksten als vreemd omdat het thema een grote muzikale en lite raire geschiedenis omvat. Zelf ben ik opgegroeid met die traditionele murder ballads. Mijn moeder zong ze voor het slapen gaan. Zij had ze weer geleerd van haar moeder." Raww verliet het toch overwe gend religieuze en zwaar conserva tieve Arkansas als tiener en zocht een nieuwe, moderne wereld in Californië. In San Francisco werkt hij nu als leraar Engels en Engelse literatuur naast zijn inbreng bij The Pine Box Boys. Het lukte hem niet zijn afkomst en de tradities van zich af te schudden en de blue grass en country verhuisden mee naar zijn nieuwe woonplaats aan de westkust. De bluegrass kreeg wel iets mee van zijn tegendraadse houding. Lester T. Raww en zijn drie band genoten bleven weliswaar trouw aan de instrumentatie met gitaren, staande bas, banjo en de samen zang, maar brachten met percussie en een rauw randje de hedendaag se rockabilly in de muziek. De teksten met een vaak literair en poëtisch gehalte zijn bovendien deels terug te voeren op de actuali teit. „Het schrijven gaat bijna van zelf. De wereld om je heen is een bijna onuitputtelijke bron voor de inspiratie." De kracht van bluegrass sloot bo vendien mooi aan bij de garage- rock waar bassist Timothy Leather en drummer Steven Dodds van daan komen. Met de komst van banjospeler Possum Carvidi was het plaatje rond. „Door het ontbre ken van de gangbare bluegrassvio- list ligt de muziek dicht tegen de rockabilly. Horrorbilly, bloodgrass of desnoods gothic country kun nen aardig dienen als omschrij ving van onze variant van de blue grass." Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Lentespeurtocht voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Kinderboerderij De Klepperhoeve, 13.30-15.00 uur. PODIUM Goes De Zangeres, musical over het leven van de koningin van het levenslied: de Zangeres Zonder Naam. De Mythe, 20.00 uur Middelburg Pip Utton, Engelstalige voorstelling 'Churchill'. 't Spiegeltheater, 20.00 uur De voorstelling van Jeroen Leenders en Joost Vandecasteele in de Stads schouwburg is geannuleerd. Terneuzen Cabaretier Dolf Jansen 'Als ik het niet doe, doet niemand het', Scheldetheater, 20.00 uur DOMBURG - Gastvrouw Marlies Vo gelaar van Atelier Martien in Dom burg heeft voor de nieuwe jaarex positie gekozen voor boeiend werk van drie beeldhouwers: Eja Siepman van den Berg, Judith Pfae- ltzer en Nic Jonk. Vogelaar heeft deze tentoonstel ling in overleg met organisatoren in het Badhotel in Domburg sa men gesteld. Ook daar worden het komend jaar Van Siepman van den Berg en Pfaeltzer beelden geëxposeerd. Vogelaar omschrijft het werk van Siepman van den Berg als 'een verhaal van wonder lijke rust en wonderlijke schoon heid'. Van Judith Pfaeltzer noemt Vogelaar expliciet het portret dat deze beeldend kunstenares maak te van koninging Beatrix. Dit is overigens niet Atelier Martien maar in het Badhotel te zien. Expositie, van april 2012 tot april 2013, Atelier Martien, Karregat 9, Dom- foto Nathan Segovia burg, dagelijks 13.00 - 17.00 uur. Het debuutalbum Arkansas Killing Time uit 2005, twee jaar na het op richten van de band, sloeg direct aan bij een publiek dat van herken bare, dansbare en feestelijk muziek hield. The Pine Box Boys zijn daar mee voorgangers in een revival van de bluegrass en traditionele country. Het tweede album 'Stab' uit 2006 klonk nog rauwer en de echte ballads vormden een min derheid. „Live bleken de uptempo- nummers vooral aan te slaan. De ballads haalden iets van de energie uit de show." Het laatste conceptalbum Tales From The Emancipated Head (2011) rijgt alles aaneen. De zwaarte van donkere wereldliteratuur met refe renties naar de Bijbel, Shakespeare en Edgar Allan Poe en William Faulkner tot aan de vrolijke licht heid van punk en bluegrass. Bij The Pine Box Boys is de traditie van de murder songs in goede han den en springlevend. The Pine Box Boys, zaterdag in 't Beest in Goes. Support act: Maison Du Malheur. Aanvang: 20.30 uur. The Pine Box Boys, met rechts zanger/gitarist Lester T. Raww: „Er zit iets romantisch in de combinatie van tranen en bloed." door Jan van Damme Op het boekenweblog 'zeelandge- boekt' van de PZC worden nieuwe Zeeuwse boeken en tijdschriften ge signaleerd. In de krant wordt elke woensdag een titel of een auteur van het blog in de schijnwerper gezet. Vlaanderen zit natuurlijk op de grens van 'zeelandge- boekt'. Omdat we Zeeuws- Vlaanderen toch al veroverd heb ben en we toch wel iets hebben met al die Nederlandstalige Bel gen, houd ik Uitgeverij Davids- fonds in de gaten. De laatste jaren brengt die uitgeverij Wandelboxen uit: kartonnen doosjes met daarin losse As-formaat kaarten/fiches, waarop wandelingen beschreven staan. Ik besteedde al eens aan dacht aan een wandelbox Myste rieus Vlaanderen. Nu is er een nieu we, met 25 wandelingen In Flan ders Fields, geschreven door Robert Declerck en Margit Sarbogardi. We gaan dus stappen in de Bel gische frontstreek van de Eerste Wereldoorlog. In wandelingen van 5 tot 15 kilometer worden we langs alle belangrijke plaatsen uit de 'Groote Oorlog' gevoerd: solda- tenkerkhoven, herdenkingsmonu menten, plaatsen waar gevochten werd, loopgrachten, frontlinies, rustplaatsen als Talbot House, exe cutieplaatsen voor deserteurs. Naast de routebeschrijving met kaart zijn er per wandeling tips op genomen over horeca en rustplaat sen. „Zodat je ter plaatse bij een hapje en een drankje even kunt be zinnen en napraten over de ge schiedenis en de gruwel van de oorlog", zeggen de schrijvers. Nou ben ik een aantal keren in de streek van leper tot Passendale ge weest. Ik heb de Last Post ge hoord, de namen van de vermis ten op de Menenpoort gezien, het museum in de Lakenhal bezocht. Ik heb door de achtergebleven bomkraters en loopgraven gelo pen. Hier thuis in Middelburg, op zolder, staat de opgepoetste, kilo's zware granaat die we ooit hebben gekocht. Ik heb op een flink aantal oorlogskerkhoven gestaan. En ik heb bij bard Willem Vermandere rond zijn buiskachel gezeten, waar hij op de slijtsporen in de plavui zen wees: daar hadden in 14-18 de soldaten hun stoelen verschoven. De Westhoek is een getekende streek. In de wandelbeschrijvingen wordt dat nog eens benadrukt. Their name liveth for evermore, zeg gen de herdenkingsstenen. De wandelingen zijn alfabetisch op plaatsnaam geordend. Van Al- veringem tot Zonnebeke. leper, Diksmuide, de Kemmelberg, Ploegsteert, Poperinge, Veurne. U moet er gewoon naar toe, met de ze wandelbox. Bijvoorbeeld naar Passendale, waar in het najaar van 1917 de Geallieerden massaal en zinloos de dood zochten en von den. In Engeland wordt er gespro ken over Passion-dale, de derde grote slag bij leper. In Flanders Fields - Uitgeverij Da- vidsfonds, doos metfiches, €19,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15