Geen genade op de werkvloer io| ontslag De economische crisis krijgt steeds scherpere randjes. Ook aan het ontslagfront verhardt de strijd. Werkgevers willen zo makkelijk en goedkoop mogelijk van mensen af Kabinet wil ingrijpen woensdag 28 maart 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Maurice Wilbrink illustratie studiobliq Een paar jaar geleden kwam het bedrijf waar ze werkte in bui tenlandse handen. Toen begon de verza kelijking. „Reorganisa tie op reorganisatie. Ook bij de laat ste voldeed ik aan de eisen: tests goed afgelegd, mijn opleiding was halverwege - ik had het eerste jaar scholing goed afgerond, mijn direc te chef was tevreden. Maar toch kreeg ik afgelopen najaar ontslag. Ik wacht nog steeds op de echte re den." De vakbond ook. Die kreeg, on danks herhaald aandringen, alleen te horen dat mevrouw niet meer in het plaatje past. Net als alle an dere oudere werknemers die moes ten verdwijnen: 40-plus, en uitge rangeerd. Zelfs de opleiding - het enige dat haar nieuwe perspectie ven kan bieden op de arbeids markt - werd door haar werkgever gewoon stopgezet. Intussen stromen jonge mensen het bedrijf binnen. „Die had ik moeten inwerken, zuur hè. Ik kon het niet, ik heb me ziek gemeld." De vakbond adviseert haar geen ontslagpapieren te tekenen zolang ze in de Ziektewet zit. De ontslagpraktijk verhardt. Slech tere economische omstandighe den dwingen steeds meer bedrij ven en organisaties naar hun per soneelsformatie te kijken, en het regent ontslagen. Inmiddels is 6 procent van de Nederlandse be roepsbevolking werkloos, en het percentage stijgt. De druk op be drijven is groot, stellen arbeids rechtadvocaten. Sociale plannen, die het bittere nieuws van ontslag moeten verzachten, worden sober der. Een advocate in Den Haag zegt: „Steeds meer bedrijven gebruiken trucjes om van mensen af te ko men. Mensen worden weggepest, of ze horen dat ze toch geen vast contract krijgen. Opleidingen wor den stopgezet, werkuren ge schrapt, functies komen zomaar te vervallen. Werknemers wordt in eens disfunctioneren verweten." Vakbonden signaleren dat er veel gerotzooid wordt met payroll-con- structies, waarbij verborgen blijft voor werknemers wie hun feitelij ke werkgever is. Een payrollbedrijf neemt in feite het werkgeverschap over, doorgaans tegen aanzienlijk slechtere arbeidsvoorwaarden dan de eerdere werkgever. „Werknemers die gepayrolled wor den, weten dat vaak niet. Ze blij ken zomaar ontslagen te kunnen worden, omdat het payrollbedrijf geen werk meer voor ze heeft. De échte reden is dan dat de opdracht gever van het payrollbedrijf de per soneelskosten wil verlagen. Het payrollbedrijf voert dan gewoon bedrijfseconomische redenen aan voor het ontbinden van de arbeids overeenkomst", zegt Maurice Lim- men, vicevoorzitter van vakvereni ging CNV. Verdwenen zijn ook veel goudge rande regelingen. „Je zag ze wel in de financiële sector, maar ik kom ze steeds minder, tegen", zegt Joan- neke Noordenbos, arbeidsrechtju rist bij Juridisch Centrum. Waar de crisis toeslaat en bedrij ven verlies draaien, kunnen ze van wege bedrijfseconomische rede nen ontslagvergunningen krijgen van het UWV Werkbedrijf Dat kost nauwelijks geld: als het UWV een ontslagvergunning verleent, is er doorgaans geen afvloeiingsrege ling, alleen maar WW. Godelijn Boonman, die als arbeids rechtadvocaat bij GMW Advoca ten veel werkgevers bijstaat, ziet dat momenteel vaker ontslag via het UWV wordt aangevraagd. „Werkgevers hopen dat ze zo kos ten kunnen uitsparen." Veel werknemers gaan er ten on rechte van uit dat ontslag via het UWV met een financiële hand druk gepaard gaat. Een via het UWV ontslagen werknemer kan alsnog naar de rechter, als hij zijn ontslag 'kennelijk onredelijk' vindt. Maar de lengte van zo'n procedure en de geringe slagings- kans weerhoudt velen dat té doen. „Zulke procedures leveren heel weinig op, het is een echte tombo la", constateert Ans Looijenga, ar- beidsjurist bij FNV Bondgenoten. Steeds vaker vinden werkgevers ook deze UWV-route nog te inge wikkeld, en vooral te lang. Ze zoe ken argumenten om van hun per soneel af te komen, het liefst met wederzijdse instemming. Daarbij gooien ze het meer dan vroeger op disfunctioneren. Advocaat Boonman: „Werkgevers worden kritisch. Er komen nieuwe managers die personeel dat altijd goede beoordelingen kreeg, ineens slecht functioneren verwijten. Dat De gedoogcoalitie buigt zich in het Catshuis over een hervor ming van het ontslagrecht en het versoberen van de WW. Die kan op twee manieren worden aangepakt: de uitkering kan om laag, maar waarschijnlijker is dat de duur wordt bekort. Nu kan iemand maximaal 38 maanden WW krijgen als er mini maal 38 jaar is gewerkt. Dit wordt wellicht bekort tot twaalf maanden. Dat maakt deze sociale voorziening op den duur goedkoper en prikkelt werklozen veel meer om naar nieuw werk te zoeken. De werkgevers voeren constante druk uit op het kabinet om het ontslagrecht te versimpelen. Ze willen gemakkelijker van personeel afkomen; de arbeidsmarkt moet nog flexibeler wor den. De vakbeweging is zeer terughoudend, ze vreest dat met name oudere werknemers er te weinig voor terugkrijgen. De werkgeversverenigingen stellen voor de UWV-route af te slui ten, waardoor alleen de rechter nog een ontslag kan blokkeren. hoeft geen reden te zijn om ie mand meteen de laan uit te stu ren, maar het geeft conflicten die samenwerken veel moeilijker maakt." Vakbonden stellen dat mensen dan niet alles moeten slikken. „Te ken niet meteen", zegt Looijenga van Bondgenoten. „Zorg dat je eerst advies inwint, en laat je niet onder druk zetten." Een andere advocaat zegt: „Er blijkt vrijwel altijd ruimte voor on derhandeling als ik een briefje stuur naar de werkgever. Veel werknemers, vooral de laagge schoolden, zijn zich onvoldoende bewust van hun rechten. Ze zijn emotioneel over hun ontslag, over spannen soms en weerloos." Werkgevers daarentegen lijken meer dan vroeger voorbereid op de ontslagmogelijkheden. Een va ker toegepaste methode is het op heffen van alle functies en het for muleren van nieuwe, waarop het personeel moet solliciteren. Nieuw is volgens Joanneke Noor denbos van Juridisch Centrum de methode waarbij alle personeelsle den worden onderworpen aan een beoordeling. „Ik ken nu twee recente voorbeelden in de kleding- branche en de elektronicasector, waarbij mensen na jarenlange goe de beoordelingen nu laag scoren. Ze moeten meteen weg, of een jaar later 'uitstekend' scoren bij een nieuwe beoordeling. Lukt ze dat niet, dan worden ze gedegra deerd. Dat vooruitzicht leidt ertoe dat mensen toch maar het ontslag accepteren tegen een bescheiden vergoeding." Ook duikt nu een echt Angelsaksi sche variant op, waarbij mensen eruit moeten als ze er niet in sla gen door te groeien naar een hoge re functie. Noordenbos: „Werkge vers vinden ontslagprocedures die via het UWV lopen vaak procedu reel te beknellend, ze zoeken naar andere methoden die niet te veel kosten." Het is niet toevallig dat werkgevers voorzitter Bernard Wientjes re cent weer pleitte voor het afschaf fen van die UWV-route.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10