EU: een beetje inspraak h k u Ij kwiek buitenland 19 zo n sta-OD el Mooi. makkelijk Syrië legt reisverbod op aan mannen 'Senegal viert feest van de democratie' Belgisch OM woest om naaktfoto's -> ru dinsdag 27 maart 2012 Burgerinitiatief betekent niet dat burger echt invloed krijgt Op de brochure over het burgerinitiatief staat: 'U be paalt de agenda'. Maar zo simpel gaat dat niet. Het EU-burgerinitiatief is met mitsen en maren omgeven. door onze correspondent Hans de Bruijn JL-j uropa' is - met dank aan de financiële crisis - tegenwoordig geen l dag meer uit het nieuws. Tegelijk is dat Europa voor de meeste burgers nog steeds een ver-van-mijn-bed-show. 'Brussel' is voor hen synoniem met beslis singen die over hun hoofd heen worden genomen. Directe invloed van de Europeanen op dat beleid is er nauwelijks. Vanaf zondag zou dat een beetje kunnen veranderen. Met de klemtoon op 'zou' en 'een beetje'. Op april treedt het Euro pees burgerinitiatief (BI) in wer king, dat de Europeaan de moge lijkheid geeft beleidsmakers in dat verfoeide Brussel te dwingen om onderwerpen op de agenda te zet ten die niet de eurocraten maar juist de 'gewone' burgers belang rijk vinden. Belangengroepen hebben al een reeks onderwerpen opgeworpen waarover Brussel zich zou moeten buigen, van een verbod op gene tisch gemodificeerde gewassen (door Greenpeace), via een Euro pees minarettenverbod (door het extreemrechtse Vlaams Belang), tot een pleidooi voor verplichte winkelsluiting op zondag (van een Duitse europarlementariër). „Een nieuw hoofdstuk in de Euro pese democratie", noemt Euro pees commissaris Maros Sefkovic (Interinstitutionele Zaken) het. „Dit zal grensoverschrijdende de batten over Europese kwesties be vorderen." Op de Brusselse brochu re over het burgerinitiatief staat zelfs: 'U bepaalt de agenda'. Maar zo simpel gaat dat niet. Het 'BI' is met vele mitsen en maren omge ven. Een initiatief moet worden in gediend bij de Europese Commis sie, die als enige in de EU wets voorstellen kan doen. Zij besluit binnen drie maanden of zij er iets in ziet en kan het afwijzen als zij het 'lichtzinnig' vindt, het indruist tegen Europese waarden of de be voegdheid van de Commissie te buiten gaat. De initiatiefnemers mogen hun zaak bepleiten voor het Europees Parlement. Zo hebben al eerder een miljoen mensen een petitie getekend om een eind te maken aan het dure heen en weer gereis van het Euro parlement tussen Brussel en Straatsburg, maar dat is kansloos omdat niet de Commissie maar de lidstaten daarover gaan. Ook een voorstel voor het invoeren van de doodstraf zou het nooit halen, om dat dat in strijd is met het EU-ver- drag. Het wordt de initiatiefne mers ook niet makkelijk gemaakt. Het voorstel moet worden inge diend door een comité van min stens zeven burgers uit zeven lid staten. Zij krijgen een jaar om min stens één miljoen handtekeningen te verzamelen, in minstens zeven landen, en met een minimum per lidstaat dat afhankelijk is van het inwonertal: in Nederland is dat. 18.750. In Nederland is een vergun ning van het ministerie van Bin nenlandse Zaken nodig. DAMASCUS - Syrië heeft gisteren al le mannen van 18 tot en met 42 jaar een reisverbod opgelegd. Zij mogen het Arabische land niet ver laten zonder toestemming vooraf van het rekruteringsbureau van het leger. Mannen van die leeftijdsgroep kun nen voor militaire dienst worden opgeroepen in geval van oorlog of een binnenlandse noodtoestand. In Syrië woedt al meer dan een jaar een opstand tegen het bewind van de autoritaire president Bashar al-Assad. De politieke strijd heeft volgens mensenrechtenactivisten al aan zeker 9100 mensen het leven gekost. Ook gisteren vielen weer tiental len doden. De mensenrechtenorganisatie Sy rian Observatory for Human Rights meldde zeker 32 slachtof fers/onder wie 19 burgers. Het le ger ging door met het beschieten van wijken in de stad Homs, een van de bolwerken van het verzet DAKAR - Het leek wel alsof het na tionale voetbalteam de wereldbe ker had veroverd. Zo euforisch was de sfeer in Senegals hoofdstad Da kar nadat bekend was geworden dat het West-Afrikaanse land een nieuwe president krijgt. Bij het hoofdkwartier van de kers verse leider Macky Sail (50) vier den duizenden aanhangers feest. „We hebben Afrika een lesje demo cratie gegeven", jubelde Daïbou Coly (31). Al enkele uren na het sluiten van de laatste stembureaus toonden tel lingen dat Macky Sail zittend presi dent Abdoulaye Wade op een ono verbrugbare achterstand had ge zet. 's Avonds wierp Wade de handdoek in de ring. De 85-jarige leider, die twaalf jaar president van Senegal is geweest, belde Mac ky Sail om hem te feliciteren. CENT - In België is ophef ontstaan over een erotische fotoshoot in het gerechtsgebouw van Gent. Een administratief medewerker van het Openbaar Ministerie liet vorig jaar twee modellen in ontklede toestand door het gebouw parade ren, terwijl hij foto's nam. Ook po seerde een model in de leren stoel van de rechter. De fotograaf viel door de mand toen een van de mo dellen de beelden op haar website plaatste. De Belgische justitie kon niet om de stunt lachen en liet de man op pakken. De man werd zondag op gepakt en is gistermiddag weer vrijgelaten. Elij is niet voorgeleid. Er loopt nog wel een strafrechte lijk onderzoek waarin wordt nage gaan of door de fotoreportage de openbare zeden zijn geschonden. De naakte modellen waren moge lijk zichtbaar door het raam. 5^ 1 eoSt Vöof j Heerlijk comfortabel zitten en dan weer moeiteloos opstaan. Dat is wat een Kwiek® fauteuil u biedt. Als u de kans krijgt van uw kleinkinderen natuurlijk, want die vinden de Kwiek® fauteuil minstens zo 'handig' als u. Kwiek, specialist in gezond zitten en opstaan. <1 stuur mij de Naam Adres Postcode Plaats ïeiefoon f maii Zonder postzegel opsturen naar: Kwiek, Antw. nr. 149,2502 WB Den Haag :is zitwijzer Vraag de gratis zitwijzer aan Vis ad de gratis uitgebreide zitwijzer aan. Daarin leest u ailes over gezond zitten en kunt u onze collectie bekijken. Demonstratie bij u thuis Kwiek komt kosteloos en -vrijblijvend bij u thuis met 5 modellen om advies op mastte, geven. Gezond zitten en opstaan We heten Kwiek en zijn specialist ir? gezond - zitten. Voord3t wij de deuren van oris eerste filiaal in Den Haag openen, demonstreren wij graag vrijblijvend bij ti thuis. Bel 070 - 205 05 20 en ontdek wat Kwiek® zo uniek maakt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9