81 buitenland FIETS- WANDELVAKANTIES BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm kernwapens vragen over Tibetaans protest Herkansing Foo Fighters op Pukkelpop B0DENSEE Vertrek: 26 mei t/m 15 september 8-daagse fiets/busreis incl. verblijf in een 3-sterren hotel, ontbijt en diner, Gazelle fiets en Nederlands- sprekende reisleiding de Bodensee is met haar heerlijke klimaat, bloemenpracht, watervallen en schattige stadjes op de oever een ideale fietsbestemming w.kras.nl/21603 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. BRUSSEL - De Amerikaanse band Foo Fighters zal de komende edi tie van het Belgische popfestival Pukkelpop afsluiten. De groep zou in 2011 ook al optreden, maar op de dag dat de band moest spelen, raasde een verwoestende storm over het festivalterrein. Er vielen vijf doden en tientallen gewon den, waarop besloten werd het fes tival af te gelasten. De organisatie van het popfestival sprak maandag over een 'symboli sche terugkeer'. De band die al eerder op het Bel gische festival optrad, doneerde een groot deel van zijn gage aan het steunfonds voor de slachtof fers van het drama. Vandaag worden nog meer optre dende artiesten en bands bekend gemaakt. Pukkelpop wordt dit jaar gehou den op 16,17 en 18 augustus. dinsdag 27 maart 2012 door Carel Coseling De Amerikaanse president Ba- rack Obama heeft gepleit voor een wereld zonder atoomwa pens. Een nobel, doch voorals nog onhaalbaar plan waarbij ook Nederland een rol speelt. Is het plan van Obama nieuw? •*- Nee. Hij heeft hetzelfde op 5 april 2009 in Praag gezegd. Daarbij erkende Obama dat een kernwa- penvrije wereld er niet snel zou zijn, 'misschien niet gedurende mijn leven'. "J Hoeveel landen hebben kemwa- pens en hoeveel zijn dat er? Van negen landen is bekend dat zij kernwapens hebben: VS, Rusland, China, Groot-Brittannië, Frankrijk, India, Pakistan, Israël en Noord-Ko- rea. In totaal zijn het er naar schat ting 19.500. De meeste daarvan lig gen in reserve op voorraad. Met een inzetbaar zijn er 5030, waaron der 4830 zogenoemde strategische kernwapens. Dat zijn kernwapens die gericht kunnen worden op nu cleaire bases van de tegenstander, op militaire complexen en grote steden. De rest zijn niet-strategi- sche oftewel tactische kernwapens. Die kunnen in een grondoorlog worden gebruikt. 3 De VS en Rusland hebben toch al afspraken om het aantal kernwa pens terug te dringen? In Praag kondigde Obama onder handelingen met Rusland aan over deze problematiek. Dat leidde tot een verdrag. Daarbij werd afgespro ken het aantal strategische kernwa pens te beperken tot 1550 elk en het aantal dragers (raketten, onder zeeboten en vliegtuigen) tot 800 elk. Het akkoord voorziet ook in wederzijdse controles op de nale ving ervan. Dat gebeurt ter plekke: door Amerikanen in Rusland en Russen in de VS. 4 Dat is het dan? Nee. Obama wil in meiafspra ken maken over een verdere reduc tie. Maar ook over een ander pro bleem: door kernwapens uit het operationele bestand te halen en als het ware op te slaan, tellen ze niet meer mee. Ze zijn echter op korte termijn weer inzetbaar te ma ken. Pas als ze echt ontmanteld zijn - waarbij de nucleaire lading onschadelijk is gemaakt - is er feite lijk sprake van een reductie. Voor dat ontmantelen zijn speciale facili teiten nodig. Omdat er met hoog radioactief materiaal gewerkt wordt, gaat dat langzaam. 5 Hebben de Amerikanen kernwa pens in Europa? De VS hebben 480 kernwapens in Europa waarvan 20 op de vliegba sis Volkel. Volkel is één van de acht bases waar Amerikaanse kernwa pens liggen. fa Caan die wapens nog ooit weg? Daar is in 2010 sprake van ge weest. In NAVO-kring was echter geen overeenstemming te berei ken. Medio 2011 liet Washington weten het aantal wel te willen te rugbrengen. Daarover wordt achter de schermen gesproken. Wellicht dat een nieuw akkoord tussen Oba ma en Poetin een doorbraak bete kent. 7 Moet Obama zich niet meer zor gen maken over de verspreiding van nucleair materiaal dan over be staande kernwapens? Dat doet hij ook. Hij is blij dat we reldleiders, onder wie hijzelf, nieu we afspraken maken om de ver spreiding van nucleair materiaal te gen te gaan en uit handen van ter roristen te houden. Dat bleek gisteren uit een ontwerp- verklaring tijdens de eerste dag van de nucleaire top in Seoul. Obama: „We weten dat er nog veel nucleair materiaal ligt opgeslagen zonder af doende bewaking." Hij noemde rondslingerend nucle air materiaal 'een van de grootste bedreigingen voor de veiligheid in de wereld'. Het spul kan worden gebruikt om een kernwapen te ma ken, maar ook voor een zogeheten 'vuile bom'. zie onze website:buitenland President Obama over kernwapens, in 2009 en 2012 DHARMSALA - Een verbannen Tibetaanse monnik draagt een foto van de Dalai Lama samen met een foto van zijn landgenoot Jamphel Yeshi tijdens een wake in Dharmsala, India. De Tibetaan Yeshi stak zichzelf tijdens een demonstratie gisteren in New Delhi in brand, als protest tegen het bezoek van de Chinese president Hu Jintao. In New Delhi namen meer dan zeshonderd men sen deel aan de demonstratie tegen de Chinese bezet ting van Tibet. De man heeft zware brandwonden opge lopen. foto Ashwini Bhatia/AP H BELGISCHE ARDENNEN MALTA GOZO Zie www.kras.nl/21884 /w.kras.nl/21887 PASSAU-WENEN SPREEWALD Zie www.kras.nl/21648 /ww. kras.nl/21632 Kom op 21/4 a 22/4 naar de KBflS.Hl fiets- a Wandeldan! -kras.nl/21765 Vertrek: 5 april t/m 18 oktober 8-daagse vlieg-/wandelreis incl. vlucht, verblijf, ontbijt, bagage- vervoer en Nederlandstalige routes pluk de dag op het subtropische Portugese bloemeneiland Madeira wandel langs levada's, waarbij u geniet van panorama's, botanische tuinen en leuke stadjes als Santana Vertrek: 9 april t/m 22 oktober 5-daagse auto-/wandelreis incl. verblijf in 3-sterren hotel, ontbijt, 1 x diner, 2 x lunchpakket en routes sportief ertussenuit naar de Ardennen, een prachtig gebied met beboste dalen, riviertjes en witte boerenhoeves. De routes leiden u o.a. naar Achouffle en Durbuy. Vertrek: 18 april t/m 10 oktober 8<laagse vlieg-/wandelreis incl. vlucht, verblijf in 3-sterren-plus hotel, ontbijt en programma o.l.v. een NL- sprekende gids naar o.a. Valletta, de 'Azure Window" en Marsaxlokk hotel aan de kust, met een zwembad en wellnesscenter; ideaal om na het wandelen lekker uit te rusten Vertrek: 26 mei t/m 8 september 7-daagse Innergy fiets-/busreis incl. verblijf in 4-sterren hotel, ontbijt en diner, Gazelle E-bike en Nederlandssprekende reisleiding sportieve kennismaking met het Spreewald, een uniek gebied met een rijke fauna en duizenden riviertjes en kanalen. Ontdek het zelf. Vertrek: 21 april t/m 20 oktober 8/9/10 dgn auto/fietsreis incl. verblijf in hotels, ontbijt bagagevervoer en Nederlandstalige routes volg de meest populaire fietsroute van Europa, de Donauradweg. Met o.a. de prachbge wijnstreek de Wachau, bekende stadjes als Melk en Dümstan en natuurlijk Wenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8