ïeland 23 Interesse Wetenschapper die ook nog goed kan vertellen Berlijnse Muur herrijst in Terneuzen Toekomst dinsdag 27 maart 2012 BRESKENS Visserijmuseum zoekt dringend vrijwilligers Het Visserijmuseum in Breskens is naarstig op zoek naar nieuwe vrij willigers en bestuursleden. Het mu seum kan allerlei mensen gebrui ken: een bestuurslid met belangstel ling voor maritieme zaken, een op volger voor de huidige voorzitter, hulp voor de aquariumploeg, klus jesmensen, baliemedewerkers, net- tenbreiers of schoonmakers. Aan melden kan via 0117-383656 of visserijmuseum@hotmail.com. Het museum zit aan de Kaai 1-103. WESTDORPE 'Kom in de kas' bij vier glastuinbouwers Hoe groeit een aubergine? Hoe wordt het kassencomplex goed koop en milieuvriendelijk ver warmd? En waar gaan de produc ten naar toe? Het antwoord op de ze en andere vragen krijgen bezoe kers van Kom in de Kas op zater dag 31 maart. Vier bedrijven, Gebr. van Duijn, het Voorlichtings- en Opleidings Centrum, Kwekerij de Westerschelde én Tomaholic ope nen de deuren van 10.00 tot 16.00 uur voor een kijkje achter het glas. SINT JANSTEEN Inghelosenberghekids te zien op televisie Groep vijf van basisschool Inghelo- senberghe uit Sint Jansteen is op 30 april om 15.55 uur te zien in tele visieprogramma Telekids op RTL8. De klas deed op 12 maart mee aan De Schatkamer, een spelprogram- ma, waarin twee scholierenteams het tegen elkaar opnemen. De op names werden ondermeer ge maakt in De Efteling. De herhaling is 1 mei, te zien om 8.25 uur bij de zelfde zender. SLUIS Certificaten opvang gasten in Zwinstreek Nieuwe gastvrouwen- en heren van de Zwinstreek ontvangen woensdag om 19.30 uur in het stad huis van Damme uit handen van burgemeester Jacques Suurmond van Sluis en de schepenen Maxim Wilem van Knokke-Heist en Luis de Keyser van Damme een certifi caat en een gevelbordje. Ze hebben hiervoor een een vijfdaagse cursus gevolgd op diverse locaties in de streek. Senior-wetenschapper Matthijs Ruitenbeek in het laboratorium van Dow Benelux in Terneuzen. foto Mark Neelemans National Geographic ont leent er zijn bestaan aan, aan- wetenschappers die op een begrijpelijke manier kun nen vertellen waarmee ze bezig zijn. Matthijs Ruitenbeek (40) uit Terneuzen is zo'n wetenschapper. De in Utrecht opgeleide chemicus is in staat in lekentaal duidelijk te maken wat hij en zijn collega's aan het doen zijn. Matthijs werkte eerder bij DSM en Sabic in Sittard-Geleen. Hij is sinds januari 2009 actief bij Dow Benelux als senior-wetenschapper. Dow doet fundamenteel onder zoek in samenwerking met univer siteiten, met de restrictie dat het ook iets bruikbaars moet opleve ren. Wel steeds in het besef dat de kosten voor de baat gaan. „Aan mijn project werken zo'n twaalf mensen, van wie zeven a acht in Terneuzen", vertelt Matthijs. Van jongs af aan is de senior-on derzoeker van Dow naar eigen zeg gen vooral geïnteresseerd in het 'waarom' van allerlei dingen. „Dat is de rode draad in mijn leven." Het komt daarom mooi uit dat hij met zijn chemische opleiding als basis een zoektocht mag onderne men naar de ontwikkeling van 'groene' plastics. Op zich bestaan die al, maar niet van dezelfde sa menstelling als 'gewone' plastics. Sommige popfestivals die duur zaamheid hoog in het vaandel schrijven, gebruiken bekertjes van 'groene' plastics. Die vergaan na verloop van tijd. Matthijs: „Maar niemand wil natuurlijk shampoo of tandpasta in een verpakking die vanzelf oplost." Het zal waarschijnlijk nog wel zo'n tien jaar duren voordat de productie van 'gewone' plastics uit groe ne grondstoffen op grotere schaal plaatsvindt In 2030 moet 20 a 30 procent van de productie uit biomassa komenzo is de ambitie van de industrie. De verpakkingsindustrie heeft al interesse getoond voor het gebruik van plastics geproduceerd uit groene grondstoffen, omdat hun klanten hier steeds vaker naar vragen, verklaart Dow-onderzoeker Matthijs Ruitenbeek. door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Het was een comple te verrassing voor Pieter Stevens. Hij wist dat het winkelpand naast zijn huurwoning zou worden ver bouwd. „Maar zoals ze het nu wil len doen, dat wist ik absoluut niet. Ik krijg naast me, langs mijn hele tuin en balkon, een soort Berlijnse Muur van vier meter. Het wordt een pijpenla. Ik raak praktisch al mijn zonlicht kwijt. Mijn woonple- zier is weg." Het winkelpand waarover Pieter het heeft, is de voormalige Mars kramer aan de Noordstraat. Schoe nenzaak O'moda trekt erin en breidt fors. Tot aan de Lange Kerk straat komt er over de volle lengte een eerste verdieping op het pand, waarin het magazijn van de schoe nenzaak komt. „Als er nou één me ter op zouden zetten, dat is tot daaraan toe, maar vier meter, onge looflijk." De gemeente Terneuzen heeft ver gunning verleend voor de verbou wing, waarover om een andere re den wel wat te doen is geweest. GroenLinks-raadslid Peter Clijsen beklaagde zich erover dat de voor gevel van het pand uit 1646 wordt vervangen door een nieuwe. Hij kreeg geen poot aan de grond. Pie ter erkent dat hij de vergunning aanvraag heeft gemist. „Het was wel zo netjes geweest als ze mij als direct omwonende direct hadden benaderd." Het is niet de eerste ker dat zoiets zich voordoet. Bij de komst van een palletfabriek in Sas van Gent werden omwonenden ook voor een voldongen feit gesteld. Wet houder Frank van Hulle heeft daar het boetekleed voor aangetrokken, maar, stelt hij in reactie op Pieter, 'we kunnen niet alle omwonen den direct benaderen'. Hij verwijst naar de aanvrager, O'moda. Lou- rus Verton, directeur van O'moda, vindt dit juist een zaak van de ge meente. „Ons huidige pand in Ter neuzen is gelukkig te klein gewor den, maar het is vervelend dat de verbouwing slecht valt bij de buur man", toont Verton begrip. „Daar heb je de wet voor." Pieter heeft in middels de gemeente laten weten dat hij zijn rechtsbijstandsverzeke- ring zal inschakelen. „Ik laat het er niet bij zitten." Pieter Stevens aan de achterzijde van zijn woning aan de Noordstraat, nu nog met vrij uitzicht. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61