Doorbraak onderzoek naar 'groene' plastics 221 zeeland Hulster peuters niet naar opvang Herstructureringsplan Clavis in Sluiskil klaar Onderscheiding EHBO'er almanak Perslunch Zoektocht dinsdag 27 maart 2012 door Eugène Verstraeten HULST - Het plan om de twaalf peu terspeelzalen in de gemeente Hulst onder te brengen bij organisaties voor kinderopvang is mislukt. Stich ting Peuterspeelzalen Hulst, die door de gemeente wordt gesubsidi eerd, gaat op de oude voet verder. Burgemeester en wethouders wil len wel afspraken maken over de in houd en vormgeving van de Voor- en Vroegschoolse Educatie in de ge meente. Ze gaan daarover praten met de kinderopvangorganisaties, het peuterspeelzaalwerk, het Cen trum voor jeugd en Gezin en het basisonderwijs. Het moet er vol- gèns het college toe leiden dat het gesubsidieerde peuterspeelzaal- werk en de kinderopvang in samen hang en naast elkaar een eigen taak en verantwoordelijkheid krijgen in de ontwikkelingskansen van kinde ren en de voorbereiding op het pri mair onderwijs. De gemeente heeft gesprekken ge voerd met vier geïnteresseerde kin deropvangorganisaties. Volgens B en W waren twee van hen slechts bereid om een deel van het peuter speelzaalwerk over te nemen. „Een aantal locaties in Hulst en geen werkgarantie voor het personeel", aldus het college. De twee andere Tip? redactie@pzc.nl Om het Zeeuwse journaille bij te pra ten over de laatste ontwikkelingen houdt het Admiraal de Rugter Zie kenhuis vandaag een 'perslunch'. „Wij zorgen voor broodjes en een kopje thee/koffie in Vergaderzaal 2, locatie Vlissingen", meldt de uitnodi ging van het hoofd communicatie van het ziekenhuis. Hij zal als eerste het woord voeren en de baas van het ziekenhuis zal het programma besluiten meteen praatje over beleids- en bestuursza ken. Als tussendoortje geeft een dermato- loge een uiteenzetting over eczeem, wonden en andere vervelende aan doeningen. Er zullen wel een paar broodjes ros bief overblijven. De chemie in West-Europa is op zoek naar alternatie ven voor de grondstoffen op basis van aardolie. Groe ne grondstoffen kunnen een alternatief vormen, het liefst groene reststoffen die niet geschikt zijn voor de voedselproductie, zoals suikerbietenpulp of tuinafval. organisaties wilden wel het volledi ge peuterspeelzaalwerk overne men, maar stelden aanvullende fi nanciële eisen. Daardoor zou de ge meente meer geld kwijt zijn dan nu. Hulst geeft nu jaarlijks 60.000 euro subsidie aan de peuterspeelza len, maar indirect wel het dubbele becijfert adviseur Albert Reunis van de particuliere kinderopvang- aanbieders Kindervilla Reyntje en de Tivoli. „Want bijvoorbeeld een huur die ze betalen van zes euro per dagdeel is niet realistisch." Ge middeld kost ieder kind dat de peu terspeelzaal bezoekt de gemeente 451 euro, berekent Reunis. „Dat be drag wordt nog groter, omdat steeds minder kinderen de peuter speelzaal bezoeken." Bij de particu liere kinderopvang groeit het aantal kinderen echter nog steeds. „Het peuterspeelzaalbeleid moet anders. Tegen de trend van het dalend aan tal kinderen in komt er gewoon een gesubsidieerde peuterspeelzaal bij. Terwijl in kleine kernen buiten schoolse opvangcentra sluiten." Het door de gemeente gebruikte ar gument van 'leefbaarheid' snijdt volgens Reunis geen hout. „Zou een peuterspeelzaal die twee. och tendjes per week open is, nou echt zoveel bijdragen aan de leefbaar heid?" In de concurrentieslag met voor al het Midden-Oosten moet de chemische sector in West-Euro pa op zoek naar andere grond stoffen. Bij Dow Terneuzen is in deze zoektocht met de Universi teit Utrecht een belangrijke doorbraak bereikt. door Harmen van der Werf Grondstoffen als olie en gas vormen in de Europese chemische industrie nog altijd de basis voor de pro ductie van onder meer plastics. „We moeten andere wegen in slaan, willen we onze concurren tiepositie behouden ten opzichte van landen met goedkope voorra den gas, olie en steenkolen. De grondstofprijzen zijn fors gestegen en blijven zo goed als zeker hoog. We moeten ons richten op het ge bruik van andere grondstoffen, op het gebruik van biomassa, als pulp van suikerbieten en reststoffen van maïs", schetst senior-weten schapper Matthijs Ruitenbeek van Dow Benelux het toekomstper spectief Matthijs beseft als geen ander dat dit eenvoudiger is gezegd dan ge daan. Het omzetten van fossiele brandstoffen in breed toepasbare kunststoffen en chemicaliën is 'een trucje' waarmee al in de jaren twintig van de vorige eeuw is be gonnen. De productie van plastics heeft vervolgens in de jaren vijftig en zestig een enorme vlucht geno men. Bij Dow in Terneuzen staan alleen al drie krakers waar op gi gantische schaal fossiele grondstof fen worden gekraakt; de molecu len die erin zitten, worden als het ware uit elkaar getrokken. De ge produceerde bouwblokjes, zoals etheen (ethyleen) en propeen (pro pyleen), worden in aansluitende fa brieken verwerkt tot kunststoffen en andere producten. Dé vraag waarvoor de onderzoeks afdeling van Dow Benelux zich ge steld ziet, is hoe je dezelfde produc ten kunt maken met gebruik van andere grondstoffen dan olie of gas. Dow in Terneuzen doet dit niet alleen, maar als onderdeel van het wereldwijde netwerk van Dow en in samenwerking met partners, onder meer universiteiten. Mat thijs: „We zitten hier in een agrari sche omgeving. Het ligt dan voor de hand te kijken naar groene grondstoffen. Olie, gas en steenko len zijn ook uit biomassa ont staan. Het gaat erom bestaande plantaardige grondstoffen op de zelfde manier te kunnen gebrui ken als gas, steenkolen en olie, zon der dat we direct allemaal nieuwe fabrieken moeten bouwen." In totaal drie stappen moeten daarvoor worden doorlopen, geeft Matthijs aan. De eerste stap is biomassa op hoge tempera turen omzetten in synthesegas. De tweede stap is dit synthesegas te gebruiken voor de productie van onder meer etheen en propeen. En de derde stap is van deze basis producten plastics te maken. „De eerste stap hebben we onder de knie, al zijn de kosten erg hoog. De derde stap is hetzelfde kunstje als we nu toepassen. De tweede stap was het grote probleem. We konden geen interessante hoeveel heden etheen en propeen uit het synthesegas maken. En nu wel", verwijst Matthijs naar de onder- zoeksdoorbraak die is bereikt en 'Toeval bestaat wél, het uitgangsmateriaal bleek vervuild, wat nou net de juiste samenstelling gaf WESTDORPE - Petrus de Smet keek er gisteravond danig van op. Plotseling stond burgemeester Jan Lonink van Terneuzen voor zijn neus in het restau rant van verzorgingshuis 't Verlaet in Westdorpe. De pauze tijdens de jaar vergadering van EHBO-vereniging St. Raphael was net voorbij. Lonink meld de De Smet dat hij als EHBO'er in hart en nieren was benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau en dat hij hem de versierselen kwam opspelden. De Smet is al vrijwilliger sinds 1965 en voorzitter sinds 1993. Daarnaast was hij in '68 oprichter van de Lotuskring Zeeuws-Vlaanderen West en van '68 tot '78 ook vrijwilliger/slachtoffer. foto Mark Neelemans door Wout Bareman SLUISKIL - Met de oplevering van 4 nieuwbouwwoningen in de Nieu we Kerkstraat in Sluiskil heeft wo ningstichting Clavis een omvang rijk herstructureringsproject afge rond. In totaal zijn 40 woningen in het gebied Landstraat, Veldstraat en Nieuwe Kerkstraat gesloopt, waar voor in totaal 30 nieuwbouwwo ningen in de plaats zijn gekomen. In de Nieuwe Kerkstraat zijn twee woningen verkocht, de overige twee zijn nog te koop. Clavis-directeur Robert de Ridder overhandigde met enig officieel waarvan de resultaten onlangs in het internationaal vermaarde we tenschappelijk tijdschrift Science zijn gepubliceerd. Toeval bestaat niet, wordt vaak ge zegd. Bij deze doorbraak lijkt daar toch sprake van. Bij de Universiteit Utrecht lukte het wetenschappers voor het eerst uit synthesegas - ge wonnen uit biomassa - etheen. en propeen te produceren met een be hoorlijk rendement. In het labora torium van Dow Benelux probeer den onderzoekers hetzelfde op een iets grotere, overigens nog zeer kleine schaal. Dat lukte niet, tot ieders verbazing. „Wat bleek?", vertelt Matthijs. „Voor het proces heb je ijzerdeeltjes nodig van een bepaalde samenstelling. Wij pas ten het Utrechtse recept toe. Toch lukte het niet. We zijn samen alles gaan uitpluizen; het in Utrecht ge bruikte potje met ijzerzout bleek iets 'vervuild' met andere zouten. En dat was ongeveer in de goede verhouding om het synthesegas om te zetten in propeen en etheen." De doorbraak is er. Matthijs spreekt van een enorme stap. Het onderzoek gaat nu verder. Dow Terneuzen heeft daarvoor de voor zieningen in huis, waaronder een hoge doorzet-laboratorium. Het komt er nu op aan 'grote hoeveel heden materialen' te evalueren en de experimenten op te schalen. Eén van de kwesties is dat in bio- massa - in tegenstelling tot fossiele grondstoffen - nog veel zuurstof zit, terwijl voor de productie van propeen en etheen alleen de kool- en waterstof nodig zijn. „We zijn nu nog op gramschaal bezig, wat te zijner tijd gevolgd kan worden door de bouw van een proeffa briek." Matthijs verwacht dat nog zeker tien jaar nodig zijn voor echt productie kan worden gedraaid. „Alle economische factoren moe ten dan ook meewerken." vertoon de sleutel aan de nieuwe bewoners. De Ridder: „We zijn verheugd, dat we dit herstructureringsproject in Sluiskil hebben afgerond. Ik durf best te zeggen dat het nieuwe wijk je is een aanwinst voor Sluiskil." De nieuwe bewoners zijn blij met de nieuwe woning. De heer en me vrouw Minnik: „We woonden al in Sluiskil en wilden hier echt niet weg. Met de bouw van deze nieu we woningen zagen we onze kans schoon. We zijn erg tevreden over de nieuwe woning en de woonom geving." Clavis heeft Makelaardij Kindt en Biesbroeck ingeschakeld voor de verkoop. MEEST CELEZEN 1. Vrouw (78) Sas van Gent beroofd, 2. Regio ruim op VNG-congres, 3. Spoorviaduct op z'n plaats. STELLING Reageer op de stelling: 'Vlag half stok voor Waterdunen overdreven' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60