Machines op maat bij familiebedrijf 22 zee and Werknemers Imtech vrezen voor baan bij overgang naar flexpool Kans op doorstart Natuursteenhuis Inbrekers laten ravage achter bij Fort Rammekens in Ritthem 5^rin^ Tropical Zoo opent deel van grote uitbreiding Olifanten terug naast de sloot dinsdag 27 maart 2012 1 B door Mieke van der Jagt goes - Bij een aantal werknemers van Imtech Building Services BV, gevestigd in onder meer Goes, is onrust ontstaan nu een aparte BV is opgericht om 150 van hen onder te brengen. Imtech Flexpool BV heet dat bedrijf en de multinatio nal is van plan het te verkopen zo dra het zelfstandig draait. De 150 betreffende werknemers hebben zaterdag een brief in de bus gekre gen waarin staat dat ze per 1 april bij Imtech Flexpool in dienst zijn. Voor een Bevelandse werknemer kwam dat bericht als een donder slag bij heldere hemel. Na wat rondbellen naar collega's is zijn vrees alleen maar gegroeid. „Voor zover ik het kan bekijken zijn het vooral de oudere, lees duurdere, werknemers die naar de Flexpool moeten. Ikzelf ben meer dan veer tig jaar in dienst. Het lijkt erop dat er een constructie wordt gezocht om voor een koopje van de oude re werknemers af te komen. Ik zie ook wel dat het minder gaat in de bouw, maar Imtech doet het in z'n geheel goed genoeg om de proble men op een fatsoenlijke manier te benaderen." Pieter Koenders, directeur commu nicatie bij Imtech, spreekt tegen dat de Flexpool bedoeld is om Het water blijft lonken voor de olifanten van Circus Renz. Ze kuierden maandag gewoon weer langs de sloot bij de Zeelandhallen. Zaterdag moest de brandweer uitrukken om één van de olifanten te redden. foto Marcelle Davidse door Mieke van der Jagt goes - Het Natuursteenhuis in Goes is failliet. Volgens directeur Cees Eckhardt viel vorige week het doek omdat vooral de activiteiten in de bouw nagenoeg stil zijn ko men te liggen. Voor de achttien werknemers zijn onzekere tijden aangebroken, maar curator Jeroen de Waard ziet kansen voor een doorstart. „Op dit moment ben ik nog druk aan het inventariseren, maar het ziet ernaar uit dat in elk geval een deel van de werknemers onder de pannen te krijgen is. Ik verwacht volgende week wat meer zicht te hebben op de situatie", aldus Jeroen de Waard. Het Natuursteenhuis heeft vesti gingen in Goes en Middelburg. Het bedrijf levert en bewerkt na tuursteen voor de bouw maar maakt en onderhoudt ook gedenk- monumenten en grafstenen. In dat laatste is nog voldoende werk. door Emile Calon ritthem - Zo'n ravage na een in braak hebben de werknemers van het aannemingsbedrijf Heijmans nog nooit gezien. Verontwaardigd wijzen de bouwvakkers naar hun werklaarzen die afgelopen week end zijn volgegoten met koffie en water. In de 'kantine' in Fort Ramme kens zijn maandag tegen het mid daguur nog steeds sporen te zien van de troep die inbrekers hebben aangericht. Een tafeltje is nog be dekt met gemalen koffie. Die kof fie ligt ook over de vloer en in kast met ordners. „We hebben al heel veel opgeruimd", zegt één van hen. „Vanochtend (maandag, red) was het hier een grote chaos. Over al koffie, water. Alles was ook om gegooid." Afgelopen weekeinde sloegen in brekers hun slag in het oude fort, dat momenteel wordt gerestau reerd. Ze braken in en verdwenen met vooral veel waardevol gereed schap. De werknemers van Heij mans weten dat dieven het vaker gemunt hebben op bouwplaatsen. Maar nimmer maakten ze mee dat inbrekers er zo'n troep van maak ten, zeggen ze in koor. Ook voor Karei Leeftink van Staats bosbeheer, de beheerder van het werknemers te lozen. „Het is juist een manier om mensen binnen boord te houden. Nu het in de bouw steeds minder gaat, moeten wij onze bakens verzetten. Wie niet precies in het streven naar on derhoud en renovatie past, is beter in de Flexpool. Daarvan maakt Im tech gebruik, maar ook anderen. Aan de cao en de pensioenregeling verandert niets." Ook de angst van de Bevelander is volgens Koenders ongegrond. „Mocht het niet lukken met de flexpool, dan zullen ontslagvergoe dingen gebaseerd zijn op het aan tal jaren dat men bij Imtech in dienst is." •••.„nr..»' Made in... is een rubriek waarin bijzondere bedrijven of initiatie ven op de Bevelanden en Tho- len worden belicht. Vandaag: Burg Machinefabriek in Kruiningen. „Mensen moeten altijd blijven eten. Daarom is dit bedrijf een succes. door Adriënne Glasbergen Voordat fruit, groenten en aardappelen in de winkels liggen, gaat er behoorlijk wat ma- chinewerk aan vooraf Ze moeten worden gewassen, ge sorteerd en verpakt. De machines voor dat werk worden ontworpen, geproduceerd en verkocht bij Burg Machinefabriek. Na ruim een halve eeuw in Oost- dijk heeft het bedrijf gekozen voor een grotere locatie op bedrijventer rein Nishoek in Kruiningen. Direc teur Arjan van Burg is erg tevre den met de verhuizing, die begin dit jaar plaatsvond. „Het is een rui me locatie die nodig was voor uit breiding van het bedrijf. We zitten nu aan de snelweg." De 'Portaallediger appels-peren' is het hoofdproduct van het bedrijf Die machine zorgt ervoor dat kis ten met appels en peren worden geleegd, worden gedoseerd en op gepoetst. „Wanneer een appel door deze machine geweest is, kan hij opgegeten worden", zegt Van Burg. Naast de portaallediger wor den onder meer grootkistenvul- lers, waterledigers en rotatiedoseer- kantelaars gemaakt. Niet alleen voor de verwerking van appels en peren, maar ook voor andere groenten en fruit. Burg heeft bo vendien een voorraad gebruikte machines. In de grote loods werken werkne mers zes weken tot soms wel een half jaar aan de bouw van een ma chine. Per machine is de productie tijd verschillend. Wanneer er een nieuw model moet komen, gaat er meer aan vooraf Van Burg: „Dan maken we eerst prototypes, die uit gebreid getest worden voordat ze op de markt komen." De technische duur van de ver schillende machines is tien jaar of langer. Maar Van Burg merkt wel dat sommige klanten er voor kie zen om voor die tijd al te kiezen voor een nieuwer type. „Op dat ge bied werkt het net als bij auto's. Met de tijd veranderen modellen en komen steeds meer nieuwe technieken beschikbaar. Voor som mige klanten kan het gunstiger zijn om een nieuw model aan te schaffen, ondanks dat de oude ma chine nog goed werkt." De verko pers binnen het bedrijf letten dan ook goed op de behoeften van klanten. Op die manier ontstaan ideeën voor verbeterde types. Maarten van Burg - de vader van Arjan - heeft in 1954 het familiebe drijf opgericht, in Oostdijk. Dit vanuit zijn interesse voor techniek en het inzicht dat er grote behoef te aan mechanisatie was in die tijd. „Het bedrijf begon als een een manszaak en is lang klein geble ven. In 1980 was er opnieuw ster ke behoefte aan mechanisatie. Het personeelsaantal steeg daarom ook door tot 35 werknemers." Arjan is samen met zijn broer Piet direc teur van het bedrijf www.burgmachinefabriek.nl fort, is een dergelijke chaos heel bijzonder. Hij snapt niet waarom inbrekers er lol in hebben moed willig er een dergelijke bende van te maken. Het toont volgens hem aan dat het om mensen gaat die niet professioneel bezig zijn. „Pro fessionals doen zoiets niet. Die ko men binnen en nemen dat mee wat ze snel kunnen verhandelen." Een bouwvakker sluit niet uit dat de inbrekers juist wel professionals zijn. Van de politie heeft hij begre pen dat dankzij die koffie het niet meer mogelijk is geursporen te tra ceren. Zijn collega's vragen echter waarom er dan ook koffie en wa ter in hun laarzen is gestrooid. door Frank van Cooten kwadendamme - De familie Antes van Berkenhof s Tropical Zoo in Kwadendamme opent dit paas weekeinde een van de nieuwe uit breidingsprojecten. Het gaat om de 'fossielenmijn' en de 'Afrika Expo'. Bezoekers ontdek ken in de 'fossielenmijn' dino's, mammoeten en sabeltandtijgers. In de 'Afrika Expo' zijn onder meer neushoorns en- leeuwen te vinden. Deze beesten zijn gemaakt door de Belgische kunstenaar Dirk Clae- sen van Zephyr Wildlife in Has selt, de specialist op het gebied van polyester modellen op ware grootte. Voor de kinderen worden tijdens de paasdagen twee speurtochten uitgezet. Tropical Zoo krijgt een nieuw over dekt complex van 1850 vierkante meter. Een deel wordt ingericht als educatief hart met een gespeciali seerd opleidingscentrum voor workshops. Er komt tevens een kids- en" ont- dekjungle, compleet met klimto rens, touwbruggen en zelfs een ri vier waarop met vlotten gevaren kan worden. In de jungle komt ook een ecucatief deel, omgeven met palen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54