Kanker wordt steeds beter te behandelen zeeland 127 50- tot 80.000 Staten akkoord met bijdrage ROC-kantoor brieven Containerschip Rania in problemen kpn winkel kpn.com 0800 0115 dinsdag 27 maart 2012 WMVSWMBSBSBam euro mag een gewonnen levensjaar kosten (medicijnen en andere medische onkosten), volgens de in de meeste landen geldende normen. De nieuwste kankermedicijnen, nog in ontwikkeling, kosten 3 a 4000 euro per maand. Na 32 jaar neemt inter nist-oncoloog Loeck van Rei- sen (63) afscheid van ZorgSaam Ziekenhuis. door Ondine van der Vleuten Geen ziekte waar méér mensen aan dood gaan dan kanker. Een goede afdeling oncologie (waar men zich bezighoudt met gezwellen en tumoren) is binnen een ziekenhuis dan ook heel be langrijk. Trots loopt internist-onco loog Loeck van Reisen over de nieuwe afdeling van ziekenhuis ZorgSaam, waar. alles geclusterd is. De spreekkamers van de specialis ten en de oncologieverpleegkundi- gen zijn strategisch geplaatst, vlak bij de opnameafdeling en de afde ling waar chemobehandelingen worden toegepast. „Als er een pro bleem is, zijn we er zó. En het is ook een mooie, frisse afdeling." Oncologie was nagenoeg onbe kend terrein, toen Van Reisen eind jaren zeventig zijn opleiding Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl ZRTI Onze bestuurders vinden het nog steeds moeilijk om te beseffen wat de door hen in gang gezette 'priva tisering', ondernemerschap, in houdt. Winst maken of failliet gaan. Als een centrum pas rendabel is in dien het ligt in een verzorgingsge bied met 500.000 inwoners dan rest het ZRTI (21 maart) niets an ders dan de vlucht voorwaarts. Starten met een centraal gelegen dependance in Roosendaal. GS dringen er op aan bij CZ om zorg in te kopen bij ZRTI. Wat zal CZ antwoorden, denkend aan on der meer transportkosten, als het excentrisch gelegen ZRTI te duur is? GS, dus Zeeuwse bevolking, hoe veel is dit je waard? Geef maar subsidie. Bij wie zal het ZRTI aankloppen als het Roosendaalse avontuur flopt? Natuurlijk bij GS, belasting verhogen lukt altijd. Gezondheidszorg mag geen gepri vatiseerde handel zijn. Onze voor vaderen die het ziekenfondssys teem bedachten verdienen ons res- tot internist volgde. „De mri- en ct-scan bestonden nog niet. Veel mensen overleden ogenschijnlijk zonder aanwijsbare oorzaak. Tij dens mijn opleiding heb ik vaak sectie verricht op lichamen om te achterhalen warde doodsoorzaak was. Ongelooflijk wat je dan vond. Ik herinner me iemand waarbij je aan de buitenkant niets zag, maar die vol tumoren bleek te zitten." Van Reisen raakte geboeid door de oncologie en werkte twee jaar in de Daniël'den Hoed Kliniek om zich te specialiseren. „Er waren toen nog geen goede medicijnen. Er werd alleen geopereerd en be straald. Maar ik verwachtte een enorme verbetering in diagnostiek en therapie." Die verwachting is uitgekomen. Van Reisen maakte in 1979 als arts in opleiding een doorbraak mee. „Voor het eerst kwamen er goede chemokuren, waardoor teelbalkan ker kon worden genezen. Vroeger ging je dood, als je dat had. Bin nen een paar maanden. Met die chemo bleef 75 procent van de pa tiënten leven. Alleen, we hadden geen medicijnen om de bijwerkin gen tegen te gaan. De patiënten werden er zo ziek van, dat je hen peet. Onze bestuurders lukt het maar niet om, met moderne oplos singen, dit respect te verdienen. J. W. Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Asbest 'De overheid heeft haar bevolking onvoldoende beschermd Iets uit het verleden? Nee hoor. Het hout van vele schuttingen, schuur tjes en kinderspeeltoestellen is geïmpregneerd met de meest gifti ge, kankerverwekkende stoffen, zo als chroom- en arseenzouten. Klokkenluider Ad van Rooij strijdt al twintig jaar tegen deze wanprak- tijken, maar wordt van hogerhand vooral genegeerd, tegengewerkt en bedreigd (zie HetEchte- Nieuws.org). Of deze: stralingsbronnen als GSM, UMTS, DECT, WLAN, WiMAX, WiFi, Bluetooth en de magnetron worden als veilig aange merkt en niet schadelijk voor de ge zondheid, terwijl talloze weten schappelijke onderzoeken het te gendeel hebben aangetoond. Daar wordt echter weinig rucht baarheid aan gegeven. Commercië le belangen staan voorop, niet on ze gezondheid. Informeer uzelf bv via het uitstekende boek 'Onzicht bare risico's in het draadloze tijd perk'. I. Lijnse Oostsingel 124, Ooes voortdurend moed moest inspre ken om door te gaan met de che mo." De afgelopen jaren is zowel de be handeling van kanker (operatie, chemo, bestraling) als het tegen gaan van de bijwerkingen verbe terd. Van Reisen ziet een nieuwe, hoopgevende ontwikkeling: „We weten steeds meer van tumoren. Bijvoorbeeld dat iedere tumor soort zijn eigen genetische profiel heeft. En dat binnen diezelfde tu morsoort verschillende genetische profielen voorkomen. Binnen af zienbare tijd zal bij elke borstkan- kerpatiënt die zich hier meldt, eerst een DNA- of genprofiel van de tumor gemaakt worden. In de toekomst kunnen we 'gepersonali- seerde' chemo geven, die specifiek inwerkt op de kankermutaties van die bepaalde persoon." Met veel voldoening sluit Van Rei sen zijn werkzame leven af „Ik had langer door willen gaan, maar het kan helaas niet. Dit is een zwaar beroep." Van Reisen neemt afscheid na afloop van een symposium over ketenzorg in de oncologie, dat op 29 maart ge houden wordt in het ZorgSaam Zie kenhuis in Terneuzen. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het ziet ernaar uit dat een meerderheid van Provin ciale Staten akkoord gaat met de bijdrage van 500.000 euro, die het dagelijks provinciebestuur wil uit trekken voor de vestiging van het ROC-hoofdkantoor in Terneuzen. PvdA en SGP maakten gisteren tij dens de commissie economie en mobiliteit kenbaar dat 'ze achter de bijdrage van de provincie staan. Jan Bergen van het CDA en Carla de Paepe van de WD uitten kri tiek op de onderbouwing van de bijdrage, maar lieten na afloop van de commissie desgevraagd weten niet tegen het voorstel te zijn. Met de steun van de coalitiepar tijen PvdA, SGP, WD en CDA heeft de bijdrage van de provincie steun van een meerderheid in de Staten. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP, onderwijs) moest tij dens de commissievergadering wel beloven dat hij voor de statenverga- VHSSINGEN - Het containerschip MSC Rania kreeg gisterochtend op weg van Antwerpen naar zee op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert te kampen met een' zware machinestoring. Het schip (332 meter lang, 43 me ter breed met een diepgang van 31,1 meter) weigerde assistentie van de toegesnelde sleepboten Multratug 10 van Multraship uit Terneuzen en de Zelzate en Zee- dering van 20 april - als definitief over de bijdrage besloten wordt - meer informatie geeft over de pre cieze kosten van de vestiging van het hoofdkantoor in Terneuzen. Ook willen de fracties dat Van Heukelom afspraken maakt met het gefuseerde ROC om er zeker van te zijn dan de vijf ton van de provincie ook daadwerkelijk uitge geven wordt aan de vestiging in Terneuzen. Behalve de provincie willen ook de drie Zeeuws-Vlaamse gemeen ten, Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen en Dow Chemical meebetalen aan de vestiging in Terneuzen, die de komende tien jaar in totaal 2,7 mil joen extra kost. Het ROC zelf be taalt 660.000 euro uit het huisves tingsbudget. Voorzitter Ed Dijkhuizen van on dernemingsraad van het ROC Zee land, die eerder actie voerde tegen de verhuizing van het hoofdkan toor en juridische stappen over woog, liet gisteren weten dat de OR nu 'radiostilte' houdt. brugge van de Unie van Reddings- en Sleepdienst uit Antwerpen en voer langzaam naar een anker plaats in Wielingen-Zuid. De sleep boten bleven wel in de buurt. De bemanning poogde daar eerst zelf de problemen te verhelpen. Toen dat niet lukte werd besloten het schip, dat vaart onder Panamese vlag, bij hoog water naar de haven van Vlissingen te slepen voor repa ratie. •Dcrn prijs geldt voor Alles-ln-eén Stanclaaict. De ecrslê 2 maanden betaal le AQ/v/fTtfid, jj cl aam o sl.r /rftftd. Waag de veYHdpw naarde ybonvaaidenen bo.whikbonriwidof kijkep. fc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51