'Afschepen doet pijn' Veiligheid van de TO©S paul kusters 41 binnenland Patiënt mag kiezen, als hij betaalt Zeven jaar geëist tegen Keith Bakker Er bestaan veel zorgen over de gezondheid en de veiligheid van politieagenten. 'Een dagdeel training per kwartaal is gewoon te weinig voor een politieman die zijn vak goed wil uitoefenen.' Meisje zat tegen haar wil vast I MAN 2AAST EISEN VOET AP VOOR U1TKERINS dinsdag 27 maart 2012 Geweld tussen politie en krakers afgelopen zaterdag in Amsterdam. DEN HAAG - Minister Schippers (Volksgezondheid) wil dat patiën ten die naar een ziekenhuis gaan waarmee hun verzekeraar geen contract heeft, de rekening voor een groot deel of volledig zelf gaan betalen. Schippers meldde de Tweede Kamer gisteren dat de maatregel alleen geldt voor men sen met een goedkopere naturaver- zekering. Voorwaarde is dat verze keraars op tijd aangeven met wel ke zorgverleners ze zaken doen. Wie meer keuze wil hebben in de zorg of naar een arts wil met wie de verzekeraar geen contract heeft, kan kiezen voor een andere verze keraar of een duurdere poüs. „De keuzevrijheid blijft overeind, je kunt zelf kiezen welke verzelce- ringsvorm je neemt, de goedkope re of de duurdere. Bovendien kun je kiezen tussen verschillende zorg verzekeraars met verschillende zor gaanbieders", lichtte Schippers gis teren toe in Trouw. Zo kunnen kosten worden beteugeld. Volgens directeur Wilna Wind van de Nederlandse Patiënten Consumenten Federatie (NPCF) loopt de minister te ver vooruit. „De basis werkt niet, want een pa tiënt kan niet zien op welke gron den er gekozen wordt om bij het ene ziekenhuis wel en het andere ziekenhuis geen zorg in te kopen." OSS - Een 54-jarige man uit Oss is gistermiddag gearresteerd omdat hij een 17-jarig meisje tegen haar wil zou hebben vastgehouden. Het meisje stond onder toezicht van Bureau Jeugdzorg. Drie weken geleden was ze weggelopen. In de nacht van zondag op maandag kreeg de politie een melding dat ze in de woning van de man zou zijn. Agenten troffen het meisje in derdaad aan. Ze verklaarde dat ze tegen haar wil werd vastgehouden. Hoelang het meisje bij de man is geweest, is niet bekend. De maji wordt ook beschuldigd van het onttrekken van een minderjarig meisje aan het wettelijk gezag. Een motoragent vertelt hoe het aanvoelt om als politie man niet gesteund te wor den door de korpsleiding, of het nu gaat om geweld of te hoge werkdruk'. door Jan ter Harmsel Politiekorpsen beschermen agenten onvoldoende te gen geweld op straat. Ook werken agenten te veel en krijgen ze te weinig rust, conclu deert de arbeidsinspectie. Dolf Mauritz, motoragent en initiatief nemer van het Platform Bezorgde Dienders, maakt zich zorgen. Zijn agenten niet in staat om op te treden bij agressief gedrag? „De ene agent kan het beter dan de ander. Wat voor mij vaststaat is dat agenten meer training moeten krijgen. Een dagdeel per kwartaal is gewoon te weinig voor een poli tieman die zijn vak goed wil uitoe fenen. Natuurlijk kun je geweld verwachten. Als je solliciteert, weetje dat je niet in een bakkers winkel zult staan. Het baart me wel zorgen dat de werkgever denkt: 'ach, ze mogen een agent wel een keer op de bek slaan, dat hoort bij het vak'. Een werkgever moet zijn medewerkers steunen." En dat doen de korpsen niet? „Nee, en dat is bij veel collega's in het land zo. Als een werkgever je niet steunt/knakt je dat meer dan die klap in het gezicht of dat blau we oog. Dat heelt wel weer. Ik heb het zelf ook ondervonden. Toen ik een man uit huis moest halen, prikte deze in mijn oog, waarna ik zelfs in het ziekenhuis heb gele gen. En een collega is neergesto ken toen hij iemand om zijn iden titeitskaart vroeg. Hij kan alleen zijn hoofd nog bewegen. Het doet vreselijke pijn als je dan nog met je werkgever moet onderhandelen over een schadevergoeding, dat ze je proberen af te schepen met de helft van het geld omdat ze liever zo weinig mogelijk willen betalen. Geld is belangrijker dan steun aan collega's. Dat speelt ook in de cao-onderhandelingen een rol." De minister en de agenten staan lijn recht tegenover elkaar. „Het gaat niet alleen om het fysie ke geweld, maar ook wat het werk geestelijk met je doet. Als agent krijg je veel te verduren. Boven dien moeten agenten steeds meer doen in minder tijd. Wat vroeger de minimumsterkte was voor een bureau om tijdens de vakantie open te blijven, is nu de normale sterkte. Rechercheteams moeten soms uren overwerken om infor matie te verkrijgen die nodig is voor een moordonderzoek. Ook als gewone agenten overwerken vanwege een aanhouding, levert dat problemen op. De bezetting is zo krap dat collega's het niet altijd kunnen opvangen als iemand zijn overuren compenseert." Waf merkt de burger van de toegeno men werkdruk bij de politie? „Ze zien veel minder politie op straat. Ook vind ik het zorgwek kend dat mensen niet altijd direct aangifte kunnen doen als ze in el kaar geslagen zijn door de buur man. Dan moeten we op dinsdag middag vragen om vrijdag terug te komen. Wij horen die mensen meteen te helpen. Dat lukt niet al tijd omdat te weinig agenten be schikbaar zijn voor noodhulp." DEN HAAG - De Inspectie SZW, voorheen de Arbeidsinspectie, heeft diverse politiekorpsen be boet. Deze zijn de afgelopen jaren bij herhaling in de fout gegaan als het gaat om bescherming van agen ten tegen agressie en geweld. Ook komt het nog te vaak voor dat dienders te lange diensten draaien en onvoldoende rust wordt geboden. Het risico bestaat dat politiemensen hierdoor overbe last raken of minder alert zijn. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Inspectie SZW. Inspecteurs hebben vorig jaar bij 13 van de 26 politiekorpsen gecontroleerd op arbeidstijden en bij alle 13 werden overtredingen ge constateerd. Negen korpsen kre gen een boete, omdat daar bij eer dere inspecties in 2009 dezelfde overtredingen waren gezien. Bij negen korpsen is vorig jaar ge- MAAR VOLSENS DE UITKERENDE INSTANTIE HEEFT IE ©EEN POOT OM OP TE STAAN... door Peter Elberse AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie (OM) in Amsterdam heeft gis teren 'zeven jaar cel geëist tegen verslavingsdeskundige Keith Bak ker. Hij wordt beschuldigd van sek sueel misbruik van een reeks meis jes en vrouwen, onder wie twee 15-jarigen. Ook mag hij wat het OM betreft tien jaar lang niet ac tief zijn als hulpverlener. Het gros van de veronderstelde slachtoffers was onder behande ling in de Amsterdamse kliniek van de 51-jarige Bakker. Eind 2010 kwam de zaak aan het rollen. De ooit zo populaire verslavings goeroe werd eind april opgepakt. Sindsdien heeft hij vastgezeten. Volgens het OM heeft Bakker zijn positie als behandelaar misbruikt en daarbij het vertrouwen van de slachtoffers ernstig beschaamd. In vrijwel alle gevallen ging het om kwetsbare meisjes, die hun lot in handen van Bakker en zijn kliniek hadden gelegd. „Zij keken tegen hem op, vertrouwden hem, be schouwden hem als hun redder", aldus het OM. Bakker zou in de meeste gevallen telkens op dezelfde manier te werk zijn gegaan: hij nodigde de meisjes in zijn woning uit, meestal kort nadat zij zich voor therapie in zijn inmiddels opgeheven kliniek hadden gemeld. In zijn huis be landden zij bij hem in bed, om daar allerlei seksuele handelingen te ondergaan. De verdachte heeft sommige van zijn slachtoffers dermate onder druk gezet dat in die gevallen spra ke is van verkrachting, vindt het OM. In een paar zaken achtte het OM bewezen dat Bakker misbruik heeft gemaakt van zijn gezag en vertrouwen. Dat een aantal slachtoffers on danks de misbruikpraktijken tel kens toch terugkeerde naar de wo ning van Sakker, zegt volgens het OM vooral iets over de staat van verwarring waarin de kwetsbare meisjes verkeerden. Het OM wees ook op het feit dat Bakker hiv-patiënt is, hetgeen extra belastend voor zijn slachtof fers is. Na aanvankelijk ontkend te heb ben, heeft Bakker de meeste feiten inmiddels toegegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4