'Bezig zijn met besparen van Leenfietsenproject ontstijgt proeffase en wil doorgroeien Cruises varen Terneuzen voorbij 22 zeeI Telescoopkraan ingezet voor rooien bomen door Theo Ciele MIDDELBURG - Het project met de gratis witte leenfietsen in Middel burg staat op een keerpunt. Het be drijf Calllock heeft het afgelopen jaar een proef gedaan in Middel burg. Dat gebeurde op eigen kos ten en met een bijdrage van het Agentschap van het ministerie van Economische Zaken. Callock wil het project uitbreiden met meer fietsen en meer ophaal- punten in Middelburg en de rest van Walcheren. Maar dan zal de overheid (gemeente en provincie) bereid moeten zijn een financiële bijdrage te leveren. In Middelburg zijn nu 38 witte leenfietsen beschikbaar die op een aantal plaatsen in de stad opge haald of neergezet kunnen wor den. Met een pasje of na het stu ren van een smsje kunnen geregis- treerden een fiets lenen. Calllock is zo tevreden dat het be drijf het project uit zijn proeffase wil halen en wil doorgroeien naar 300 tot 400 fietsen (en e-bikes) op heel Walcheren. Dan kan ook het aantal gebruikers gaan stijgen. Ook wordt gekeken naar inplemen- tatie van een betaalsysteem. Call lock praat met de gemeente en de provincie over een financiële bij drage. Volgens wethouder Chris Simons heeft Calllock 60.000 euro gevraagd om de proef tot het einde van het jaar voort te kunnen zet ten. Dat vindt het college van bur gemeester en wethouders te veel voor een test. Maar volgens Calllock gaat het om meer dan het voorzetten van de huidige test: extra fietsen, verplaat sing van twee stations, een extra station op de Markt, de betaalfunc tie, info-borden en promotie. Bo vendien wordt het gebruik nauw keurig geregistreerd. Simons zegt open te staan voor een nieuw voorstel van Calllock. „We zien dat vooral bij het station goed gebruik wordt gemaakt van de fietsen", verklaart de wethou der. „Op andere plaatsen valt het wat tegen." Kooymans wil met een nieuw bod te komen, maar hij vindt het eigen lijk te gek voor woorden dat over een in zijn ogen bescheiden be drag zo lang gesproken moet wor den. dinsdag 27 maart 2012 TERNEUZEN - Riviercruiseschepen doen Terneuzen maar mondjes maat aan. Daar moet snel verande ring in komen, vindt wethouder Pim Broekhuysen (toerisme), want ook de ondernemers in ha venstad Terneuzen zouden moe ten kunnen profiteren van het be zoek van de cruisepassagiers. De meeste cruiseschepen varen Terneuzen nu nog voorbij richting Gent. Die stad krijgt er jaarlijks ge middeld zo'n 200 op bezoek en volgens communicatiemanager Jo- han Bresseleers zit er nog steeds groei in. De meeste schepen ko men, stelt hij vast, uit Duitsland. De schepen zorgen voor de aan voer van zo'n 20.000 passagiers per seizoen. In 2005 begon Gent nog bescheiden met de ontvangst van 73 'cruises. Nu is dat aantal dus verdrievoudigd. Broekhuysen wil, voor het lokken van cruiseschepen, een beroep doen op het potje van 145.000 eu ro dat de provincie Zeeland voor de periode 2011 - 2013 beschikbaar heeft gesteld. Daartoe werd in 2011 een bestuursovereenkomst geslo ten. ZIERIKZEE - Voor de kap van tien bomen op parkeerterrein 's Heer Lauwendorp in Zierikzee wordt woensdag groot materieel ingezet. Om negen populieren en een wilg te rooien wordt een telescoop kraan met in de kop twee ketting zagen gebruikt. De machine wordt volledig vanaf de grond bediend. Dat is veiliger en kost minder menskracht. Het is de eerste keer dat in Zierikzee op deze wijze bomen worden ge rooid. Het kappen van de bomen maakt onderdeel uit van een op knapbeurt van het parkeerterrein. De bomen moeten weg omdat ze regelmatig takken verliezen en daardoor gevaar opleveren. De Zeeuwse milieufederatie verzorgde een presentatie over het zon-effect. Bedrijven presenteerdeen zich met hun producten. Het is een van de speerpunten van het milieubeleid van de gemeen te Schouwen-Duiveland: verantwoord omgaan met energie. De ani mo is niet alleen bij de gemeente, maar ook bij de burger groot. De energiemarkt in het gemeentehuis trok enkele honderden mensen. door Piet Kleemans Er kan veel meer dan veel mensen denken. En het is ook helemaal niet zo ingewikkeld als vaak ge dacht wordt. „Bijna ie dereen doet wel iets en als je er eenmaal aan begint is het bespa ren op energie verslavend", zegt energieambassadeur Ir. Marlou Boerbooms. Veel mensen kunnen volgens Boerbooms tot 30 procent besparen op energiekosten en tege lijkertijd winnen aan wooncom fort. „Mensen zijn vaak helemaal niet geld-gedreven als het om ener giebesparing gaat. Het gaat om heel andere argumenten. Het gaat om een gezond binnenklimaat, een comfortabel warm huis waar het niet tocht." De mogelijkheden om energie te besparen en het woongenot te ver hogen zijn legio, weet Boerbooms uit ervaring. „Eigenlijk moet je al tijd beginnen met een warmtëfoto van je huis te laten maken. Dan zie je precies waar de warmte het huis uit vliegt. In mijn eigen huis had ik bijvoorbeeld een slecht kel derluik waar heel veel kou door heen kwam. Dat is nu een soort dubbel luik geworden. Vloerisola tie scheelt heel veel en dakisolatie ook." Ga je verder met energie be sparen dan kom je bij zuinige led- 'Mensen zijn vaak helemaal niet geld-gedre ven als het om energiebesparing gaat' Paul Limbergen tussen de witte leenfietsen van Calllock op het Damplein in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46