4l Jvl Miems van Otters dinsdag 27 maart 2012 Hij staat fier rechtop. HMet zijn flamboyante, gedeukte hoed een tikje schuin op het hoofd. De verrekijker om zijn nek en de camera in de aanslag. Zo kenden de bewoners van Schouwen-Dui- veland de onderwijzer en natuurliefhebber Johannes Vijverberg. En zo heeft beeldend kunstenares Miems van Citters (Burgh, 1936) hem ook vereeuwigd in brons. „Het is eigenlijk heel bijzonder om een opdracht te krijgen een standbeeld te maken van iemand die je zelf nog hebt gekend. Zij het lang geleden.", zegt Miems van Citters. „Mijn grootmoeder woonde, net als Vijverberg, in Schuddebeurs. We kwamen daar regelmatig op bezoek en we ravotten in het bos. Mijn broers waren stoer en ik ging daarin mee. Als klein meisje ben ik Vijverberg eens tegen het lijf gelopen. Ik vroeg hem of hij een padvin- dershoed droeg. 'Nee' bromde hij en vroeg: 'Waar kom jij vandaan, kleintje?' Ik vond hem Beeld van Johannes Vijverberg. een bijzondere figuur. Later zag ik hem nog eens in het bos staan turen naar reigernesten." Johannes Vijverberg was een bekende op Schouwen-Duiveland. Lange tijd was hij hoofdonderwijzer van de openbare lagere school in Noordgouwe. En in 1910 stond hij aan de wieg van de Noordgouwse muziek vereniging Con Amore. Vijverberg had zich tot taak gesteld alle vogels van het eiland te fotograferen. De fotografie stond toen nog in de kinderschoenen. Vogelfotografen waren er in die tijd nagenoeg niet; Vijverberg was een echte pionier. Met een opvouwbare schuilhut trok hij er dagelijks op uit. In de eerste helft van de 20ste eeuw verwierf hij landelijke faam met zijn populaire vogelartikelen en zijn rijk geïllustreerde boeken. De foto's die hij bij zijn teksten maakte, nam hij met zelfgebouwde camera's. Dat waren er zo'n veertig. De toestel len moesten bestand zijn tegen het ruige veld werk. De sluiter bestond uit een ronde houten schijf met een gat erin. Met een elastiek werd dé sluiter gespannen. Het binnenwerk van een Badende Beelden in Vlissin- gen. Een standbeeld van Jacob Cats in Groede. Eb en Vloed bij de dikke toren van Zierik- zee. Het zijn voorbeelden van kunst in de openbare ruimte. In een serie artikelen belich ten we telkens een kunstwerk in één van de dertien ge meenten in Zeeland. Vandaag het beeld van Johannes Vij verberg (1880-1965) in Noord- gouwe. Beeldend kunstenares Miems van Citters realiseerde dit werk in 2011 in opdracht van de Stichting Renesse. Noordgouwe. Miems van Citters aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40