2 I SdkAAidiev-mJam^t dinsdag 27 maart 2012 Zelfs de boulevard van Vlissingen past op een schelp. Maar dat moet over. Want die woontoren daar is zo hoog dat je wel een heel breed scheermes nodig hebt, wil die er op passen. Het kan zo gek niet zijn, of Elly van Ree schildert het als miniatuurtje op de bin nenkant van een schelp, liefst van een mossel, oester of scheermes. Voor die laatste soort moet ze nodig eens naar Neeltje Jans, want onderaan de dijk in Westkapelle, of op het strandje onder de molen in Vlissingen, vind je die niet zo gauw, althans niet van die brede waar je de hele skyline van Vlissingen op kwijt kan. Ze gaan als cadeautjes de hele wereld over, de miniatuurtjes die Elly van Ree (64) uit Middelburg op schelpen aquarelleert. Stads- of zeegezichtjes op een scheermes. Een boerinnetje op een mosselschelp. Of een winters tafereel op een oesterschaal. En daar blijft het niet bij. Haar oeuvre omvat ook een scala aan beeldjes: tafereeltjes en figuurtjes die ze samenstelt van schelpen. Al bijna dertig jaar is Elly van Ree er met ambachtelijke kunstzinnigheid mee in de weer. Ooit assambleerde ze zelfs een complete kerststal. Schelpen beschilderen, geen probleem. Zolang ze maar geen schaaldieren hoeft te eten. Want bah, die lust ze niet. Een echte Zeeuwse is ze ook al niet, althans niet van geboorte. Haar wieg stond op de Veluwe. Maar de zee trok. Daarom verhuisde ze, bijna veertig jaar gele den met man en twee kleine kinderen naar Meliskerke. Ze woonde daarna ook een tijdje in Goes, en de laatste jaren in Middelburg. Ze exposeerde al wel in een galerietje, en ook winkeltjes leggen haar miniatuurtjes graag te koop. Sinds enkele jaren onderhoud ze nauwe banden met het Polderhuismuseum in West kapelle. Kwam ze ooit eens bij toeval terecht toen ze bij de plaatselijke meubelzaak naar een nieuw bankstel op zoek was. In het Polderhuismuseum is afgelopen zater dag ook haar nieuwste boekje gepresenteerd. 'Kunstwerkjes van schelpen'. „Zeg maar een workshop in boekvorm. Je kan er zo mee aan de slag." Hoe je beestjes, landschapjes of figuurtjes kan knutselen, met louter schelpen. Het enige wat je er verder nog voor nodig hebt is wat waterverf, wat penselen, wat blanke nagellak en wat lijm. Er staat ook in welke schepen je er het best voor kan gaan zoeken: van mossels, zeeboontjes, wenteltrapjes en zaagjes tot bijvoorbeeld mesheften en schaal- hoorns. Vooral ook leuk voor toeristen. Hebben die bij wat minder mooi weer ook nog wat te doen. Maar er zijn ook al scholen die er mee werken. In Westkapelle heeft ze al eens gastles gegeven. Bij de voorbeelden in de boekjes, staat ook steeds welke schelpjes je nodig hebt, zodat kinderen meteen ook weer eens de namen er bij leren. Haar eerste boekje verscheen al in in 1985: 'Spelen met schelpen'. Daarna volgden 'Ca deautjes van schelpen' en 'Stripfiguren van schelpen'allemaal uitgegeven door Can- tecleer. Ze maakte ook nog een boekje over Franciscus van Assisi, dat ze illustreerde met schelpentafereeltjes. De laatste twee boekjes bracht ze uit in eigen beheer. „Want", lacht ze, „er was geen uitgever meer die zich nog aan 'zoiets oubolligs' wilde wagen." Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeeland U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 914330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Johnny de Jonge Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38