Duidelijkheid over verkeersgewonden 21 zeeland Politie overtreedt arbeidstijdenwet dinsdag De Olifant De krant 6 weken voor 18 euro! FZC dinsdag 27 maart 2012 door Marleen Blommaert In Goes lag onlangs een oli fant in de sloot. Het zijn van die berichten die je nog een keertje leest om te zien of er toch misschien niet 'olietank' stond. Maar nee er staat echt 'oli fant'. Een keer ben ik zoekend naar een adresje ook een olifant tegengekomen. Even om je heen kijken waar je bent en je ziet vlak naast je een olifant rustig op een Zeeuws weitje staan. Een circus natuurlijk, maar toch is er een fractie van een nanoseconde het gevoel: 'Ik word gek.' Of zoals de Engelsen het zeggen: You're los ing it. De Engelsen hebben sowieso mooie uitdrukkingen, ook over olifenten. Zo is er de uitdrukking 'The elephant in the room'. Ofte wel, de olifant in de kamer. Ze ge bruiken het voor een probleem of een risico dat glashelder is, maar toch niet onder ogen gezien wordt of aangepakt. Ik denk dat er tegenwoordig hier en daar wat van dat soort olifanten meeverga- deren met Raden van Commissa rissen en Raden van Toezicht. De Olifant zit dan met zijn dikke der rière op de directietafel als het on derwerp belonings verhoudingen en vertrekregelingen op de agen da staat. Hij slaat een paar keer flink met zijn slurf op tafel als er over een loonsverhoging van 20 procent voor de CEO wordt ge stemd, maar alle aanwezigen wachten tot het weer stil is en gaan verder alsof er niets gebeurd is en stemmen in met het voor- stel. Idem voor de vertrekregeling. Buiten staat het volk en roept 'Oli fant, olifant, olifant'. Nu is dat volk een tikje opgewonden en on tevreden tegenwoordig. Dat is waar. Maar ze zijn niet boos over verschillen in beloning. Ze zijn boos om het gebrek aan solidari teit. Ik weet het, beetje vorige eeuw. Ze vinden het ook niet erg om mest te ruimen en ze snappen dat het minder gaat. Waar ze niet aan willen is dat er in de top van het bedrijf een andere werkelijk heid zou gelden. Het wordt tijd voor de managementcompeten- tie: 'Waarnemingsvermogen oli fanten'. Want uiteindelijk kan een olifant veel schade aanrichten en niet alleen in de porseleinkast Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFONS mtsmssffl PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.ni Redactie Walcheren Postbus 91,433Ö A8 Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD. Goes 1:0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Viaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pze.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst- Deze gegevens kunnen.gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener, en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u'uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik-heb de laatste 3maanden geen proef gehad) (PB) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaal rorgvuldfg om mei pereoonsgegevens, In hel colofon treft u nadere informatie aan. Er is een grote mate van onderregistratie als het gaat om verkeersgewonden, vooral als er fietsers bij betrokken zijn. Hettk Muebergera, Regsorcaall Orgaan VerkeereveilSgheid Zeeland De registratie van verkeersslacht offers rammelt. Tot voor enkele jaren hielden verschillende in stanties zich daarmee bezig, maar de laatste twee jaar is de registratie wat schimmig of zelfs geheel vervallen. Dat zint het Re gionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) niet, daar om wordt met hulp van de am bulancedienst een Zeeuwse re gistratie opgezet. door René Schrier Als het gaat om ver keersslachtoffers zijri er meerdere clubs ac tief. Zo is er het lan delijk medisch regis tratiesysteem waar een groot aan tal ziekenhuizen aan meedoet. De stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid analyseert deze gegevens. En er is het Letsel Informatie Systeem (LIS) waar 12 ziekenhuizen in Nederland aan meedoen. Dat ging altijd goed. Ie der jaar maakte de minister op het Nationaal Verkeersveiligheidscon- gres de cijfers over de verkeers slachtoffers bekend. Maar na 2009 bleef die mèdedeling van de minis ter beperkt tot de landelijke gege vens en werden de cijfers van voor al de verkeersgewonden niet meer regionaal uitgesplitst. Een ramp voor een organisatie als het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland dat probeert een beleid en plannen op te stellen aan de hand vanonder meer feiten en cij fers. Volgens Henk Rhebergen van het ROVZ zijn juist voor Zeeland de cijfers van verkeersgewonden erg belangrijk. Omdat de cijfers van het aantal verkeersdoden relatief laag zijn heeft zijn organisatie een belangrijke hulp aan de getallen van de verkeersgewonden omdat dat er meer zijn. Mede om die reden heeft het RO VZ onlangs een onderzoek in la ten stellen naar bermongevallen met auto's. En ook de registratie in samenwerking met de ambulan cedienst is een poging om aan spe cifieke Zeeuwse informatie te ko men. Rhebergen:„We hopen onder meer aan gegevens over fletsonge- vallen te komen, want daar schort het nogal aan. Uit de registratie die ons nu ter beschikking staat blijkt dat slechts 4 procent van de verkeersgewonden fietser was. Ter wijl wij aanwijzingen hebben dat fietsers 50 procent van de gewon den uitmaken. Het is wel duidelijk dat er een gro Een archieffoto in de buurt van Krabbendijke. te mate van onderregistratie is als het gaat om gewonden. Zeker voor fietsers is te weinig aandacht. Van een ongeluk met een auto wordt veel meer geregistreerd. Daarom zijn we blij dat we kunnen samen werken met de ambulancedienst. We verwachten medio 2013 met de eerste analyses van de cijfers te komen." Het ROVZ streeft er naar in 2020 uit te komen op een aantal van 0 - vermijdbare verkeersongevallen. Dan moet er wel wat veranderen. Of zoals Rhebergen zegt: „Dat gaan we met het huidige beleid niet redden." Daarom wordt op 26 april met alle Zeeuwse wegbeheer- ders afgesproken om alle Zeeuwse wegen nog eens tegen het licht te houden. Uitgangspunt is dat eerst gekeken wordt of het Zeeuwse we gennetwerk nog wel logisch in el kaar steekt. Vervolgens wordt beke ken of de wegen wel aan de eisen voldoen, waarvoor ze in de prak tijk gebruikt worden. Het ROVZ vraagt al geruime tijd aandacht voor verkeersgewonden. Of zoals op de website van de orga nisatie staat: „De ontwikkeling van het aantal ernstige verkeersge wonden is, naast de ontwikkeling van het aantal verkeersdoden, een zeer belangrijke indicator voor hoe het staat met de verkeersveilig heid." Verkeersslachtoffers De meest recente gegevens over ernstige verkeersgewonden in Zeeland stammen uit 2009. Al sinds 2005 is er sprake van een stij ging van 352 ernstig gewonden in 2005 naar 463 in 2009. I Het aantal verkeersdoden in Zee land schommelt al jaren tussen de 20 en 30 per jaar. 75 procent van ernstige verkeersge wonden zijn zwakke weggebrui kers, zoals voetgangers, fietsers en bromfietsers. Zeeland wil iri het jaar 2020 uitko men op een aantal van 0 vermijd- bare verkeersslachtoffers, zo is het streven. foto Dirk-Jan Cjeltema door Marcel Modde MIDDELBURG - De Politie Zeeland heeft een waarschuwing gekregen van de Inspectie SZW voor het overtreden van de arbeidstijden wet. Volgens politiewoordvoerder Mireille Aalders ging het om 'klei ne zaken in de sfeer van incorrecte registratie.' Daardoor was het voor de inspectie onduidelijk of agen ten tussen twee diensten wel vol doende rust hadden gehad. De inspectie werd in september en oktober vorig jaar gehouden bij 13 van de 26 korpsen in het land. Bij alle korpsen werden in totaal 1123 overtredingen geconstateerd. Negen korpsen kregen een boete, omdat daar bij eerdere inspecties in 2009 dezelfde fouten waren vast gesteld. De meeste van die overtre dingen hadden te maken met te korte rusttijden en diensten langer dan twaalf uur. Ook bleek dat poli tiemensen onvoldoende worden getraind om met agressie en ge weld tijdens hun werk om te gaan. Bij negen korpsen constateerde de inspectie tekortkomingen bij het personeel op dat vlak. Drie korp sen kregen een boete, omdat bij de voorlaatste controle ook bleek dat ze tekortschoten met de training èn registratie van geweldsinciden ten. De politie Zeeland treft op dit vlak geen blaam, aldus Aalders. De Zeeuwse politie trok vorig jaar de kar van een project voor het terug dringen van geweld tegen mensen die in de publieke sector werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2