Inbrekers laten ravage achter in Fort Rammekens jif; HKjWftii i Kxittf Cruises varen Terneuzen voorbij 22 [zeeland Drie nominaties voor eerste sportambassadeur Vlissingen Dominee gaat in beroep dinsdag 27 maart 2012 ^^VS^^^9SSSS^S>S!ISKVX9&'XISS6&W^SiSXSSSSB^É^S9f^!'0S^^SX<Vi door Wout Bareman terneuzen - Riviercruiseschepen doen Terneuzen maar mondjes maat aan. Daar moet snel verande ring in komen, vindt wethouder Pim Broekhuysen (toerisme), want ook de ondernemers in ha venstad Terneuzen zouden moe ten kunnen profiteren van het be zoek van de cruisepassagiers. De meeste cruiseschepen varen Terneuzen nu nog voorbij, rich ting Gent. Die stad krijgt er jaar lijks gemiddeld zo'n 200 op be zoek en volgens communicatiema nager Johan Bresseleers zit er nog steeds groei in. De meeste schepen komen, stelt hij vast, uit Duits land. De schepen zorgen voor de aanvoer van zo'n 20.000 passagiers per seizoen. In 2005 begon Gent nog bescheiden met de ontvangst van 73 cruises. Nu is dat aantal dus verdrievoudigd. Wethouder Broekhuysen ziet de schepen met gemengde gevoelens passeren. In 2009 leek het tij te ke ren, toen havenschap Zeeland Seaports en de gemeente aan de Beurtvaartkade, vlakbij de binnen stad, een aantal voorzieningen aan bracht voor wat toen al ambitieus een 'cruiseterminal' werd ge noemd. Het aantal schepen dat er sinds dien afmeerde, liep aanvankelijk in de tientallen, maar dat aantal is nu weer beperkter. Dat had vooral te maken met een meningsverschil tussen Broekhuysen en Zeeland Cruise Port bv uit Vlissingen over de jaarlijkse financiële bijdrage van de gemeente. Een woordvoer der van het bedrijf, dat ook bemid delt in de komst van schepen naar Vlissingen, Middelburg en Veere én grote zeecruiseschepen in Vlis singen ontvangt, liet eerder al we ten los van de gemeente tóch ri viercruiseschepen naar Terneuzen te blijven sturen. Afgelopen week einde meerde de eerste - River Rhapsody, een oude bekende - af De passagiers werden met bussen opgehaald voor een bezoekje aan Gent en Axel. Broekhuysen wil, voor het lokken van cruiseschepen, een beroep doen op het potje van 145.000 eu ro dat de provincie voor de perio de 2011 - 2013 beschikbaar heeft ge steld. Daartoe werd in 2011 een be stuursovereenkomst gesloten. De gemeente Vlissingen trekt de kar en werkt daartoe samen met Zee land Cruise Port, havenschap Zee land Seaports en Promotie Zee land Delta. Broekhuysen: „Ma'ar het blijft veel te lang stil." 'De inbrekers zijn waarschijnlijk over de muur van Fort Rammekens geklommen en hebben vervolgens de hoofdpoort geopend om hun buit af te voeren' Karei Leeftink, Staatsbosbeheer door Emile Calon Z'o'n ravage na een in braak hebben de werk nemers van het aanne mingsbedrijf Heij- mans nog nooit ge zien. Verontwaardigd wijzen de bouwvakkers naar hun werklaar- zen die afgelopen weekend zijn volgegoten met koffie en water. In de 'kantine' in Fort Ramme kens zijn maandag tegen het mid daguur nog steeds sporen te zien van de troep die inbrekers hebben aangericht. Een tafeltje is nog be dekt met gemalen koffie. Die kof fie ligt ook over de vloer en in kast met ordners. „We hebben al heel veel opgeruimd", zegt een van hen. „Vanochtend (maandag, red) was het hier een grote chaos. Over al koffie, water. Alles was ook om- Afgelopen weekeinde sloegen in brekers hun slag in het oude fort, dat momenteel wordt gerestau reerd. Ze braken in en verdwenen met vooral veel waardevol gereed schap, zoals drie hakhamers, drie slijptollen en enkele boormachi nes. Maar ook allerlei andere za ken namen ze mee: bezems en em mers, pakken soep en suiker. Als stille getuige staat maandag te gen het middaguur nog een kratje met daarin een waterkoker, een Senseo, een elektrische boor en nog wat ander huishoudelijk mate riaal op de binnenplaats van het historische fort. „Zijn ze blijkbaar vergeten", zegt één van de bouw vakkers. Een collega sluit niet uit dat ze tij dens het inladen zijn gestoord en dat ze daarom het kratje met in houd hebben laten staan. De werknemers van Heij- mans weten dat dieven het vaker gemunt hebben op bouwplaatsen. Maar nimmer maakten ze mee dat inbrekers er r - ^HBhL - 1 SR a B J .J 1 W.,. jmm ,,m JpMRjv :j r t&m «dH ÉMIMP Eén van de deuren van het fort is opengebroken om bij de opgeslagen gereedschappen te komen, foto Ruben Oreel zo'n troep van maakten, zeggen ze in koor. Ook voor Karei Leeftink van Staats bosbeheer, de beheerder van het fort, is een dergelijke chaos heel bijzonder. Hij snapt niet waarom inbrekers er lol in hebben moed willig er een dergelijke bende van te maken. Het toont volgens hem aan dat het om mensen gaat die niet professioneel bezig zijn. „Pro fessionals doen zoiets niet. Die ko men binnen en nemen dat mee wat ze snel kunnen verhandelen." Een bouwvakker sluit niet uit dat de inbrekers juist wel professionals zijn. Van de politie heeft hij begre pen dat dankzij die koffie het niet meer mogelijk is geursporen te tra: ceren. Zijn collega's vragen echter waarom er dan ook koffie en wa ter in hun laarzen is gestrooid. Zij houden het erop dat het om puur vandalisme gaat. Uit de eerste gegevens maakt Leeftink öp dat de inbrekers via de bouwstei- gers op het fort zijn geklommen. Vervolgens hebben ze de hoofd poort geopend, waarna ze verdwe nen zijn met al het gereedschap en het andere materiaal. De bouwvak kers zullen niet vreemd opkijken als veel van de gestolen spullen binnenkort via websites wordt aan geboden tegen een deel van de nieuwprijs. Het restauratiewerk zal niet lijden onder de inbraak en diefstal. De voorman was gisterochtend al op pad om nieuw gereedschap te ko pen. Het zal echter heel wat moei lijker worden het nog eens te ste len. Vanaf vandaag staat op de bin nenplaats van het fort een zware container waarin alle waardevolle goederen achter slot en grendel worden opgeborgen. Ook laat Leef tink weten dat de bewaking wordt opgevoerd en dat mogelijk came ra's worden geplaatst. door Maurits Sep hoek - Dominee Marien van Ma nen van de protestantse kerk in Hoek gaat in beroep tegen het be sluit dat hij niet langer zijn ambt mag uitoefenen in Hoek. Het kerk bestuur heeft dit besloten omdat er sprake was van onwerkbare ver houdingen tussen de predikant en de kerkenraad. De uitspraak wordt medio april verwacht. vlissingen - Het judoduo Tess en Sam van 't Westende? Basketbal aanvoerder Stefan Schrier? Of at leet Michel Schrier? Wie wordt de eerste sportambassadeur van Vlis singen? Donderdag wordt het be kendgemaakt door sportwethou der Marin de Zwarte. De sportambassadeur gaat zich in zetten voor de promotie van sport in Vlissingen. De benoeming van zo'n ambassadeur is een onder deel van het project Adopteer een Talent. Daaraan doen zes gemeenten mee, waaronder ook Middelburg en Veere. Die twee Walcherse ge meenten hebben eerder al hun sportambassadeur benoemd. In Middelburg is dat de turner Jeffrey Telussa, in Veere de atleet Tim Pleijte. In Vlissingen heeft een nominatie commissie zich gebogen over de kandidaat-sportambassadeurs. In die commissie zitten Eugène Fagg van het Scheldemond College, sportverslaggever Koen de Vries van de PZC en Pim Amsterdam, lid van de Sportraad Vlissingen. De drie genomineerden - waaron der dus een duo - zijn gekozen op basis van hun prestaties, hun ver bondenheid met Vlissingen en een Vlissingse sportvereniging, hun persoonlijkheid en het brede draagvlak voor hun sport in Vlis singen. Turner Jeffrey Telussa is de sportambassadeur van Middelburg. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van Middelburg begin dit jaar gaf hij een demonstratie in de burgerzaal van het stadhuis aan de Markt. foto Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22