Steeds het evenwicht zoeken cultuur 115 agenda Absurde komedie Filosofisch Café Arsenaaltheater over de krimp Srétenje houdt Russisch Festival dinsdag 27 maart 2012 mmmmmmmmmmmmmmummmumm Jos de Jonge speelt theatervoorstelling 'Balans' Jos de Jonge schreef en speelt de voorstelling Balans. Voor het broodnodige tegenwicht vroeg hij of Carla Schroot hem wilde regisseren. De nieuwe productie is vrijdag en zaterdag te zien in Theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland. door AH Pankow Het lijkt een spannende combinatie: ama teurtheatermaker Jos de Jonge uir Middel burg, die graag wat zwaardere kost voor het voetlicht brengt en mid denkader-regisseur Carla Schroot, die meer van het lichtere genre houdt. „Spannend ja, gewoon waar, maar misschien is het ook een combina tie die perfect bij de titel Balans past", zegt Schroot. De Jonge vroeg haar als regisseur de inhoud van zijn verhaal via zijn spel dich ter bij het publiek kan brengen, of wel toegankelijker te maken. „Het is een mix van kleinkunst en drama. Het cyclische in ons be staan speelt er een belangrijke rol in. De structuur van het stuk is ge baseerd op de seizoenen", licht De Jonge toe. Naast die jaarlijkse cy clus kunnen lente, zomer, herfst en winter ook dienen als metafoor voor de levensfasen. „Daarin houdt de cyclus natuurlijk op. Zelf raak ik bijna het winterseizoen aan", zegt de auteur/speler, die in de loop van dit jaar met pensioen gaat. Toch is die mijlpaal van 65 jaar worden voor hem niet de di recte aanleiding voor het maken van deze voorstelling. „De impuls daarvoor komt vooral uit het begrip 'balans' zelfIk heb meerdere mensen gevraagd welke gedachten of gevoelens dat woord bij hen opwekt", vertelt De Jonge. De reacties leverden hem prima bouwstenen op voor de voorstel ling. Daarin draait het om tegen stellingen als plus en min, verdriet en blijdschap en vooral om het zoeken naar evenwicht en om dat te bewaren. „Dat vergt voortdu rend beweging en als je beweegt dan leef je", aldus De Jonge. Hij wekt in de voorstelling verschillen de types tot leven: de onzekere, de bullenbak, de onwetende, de zoe kende, de stoere. „Al deze herkenbare dingen zitten ook in ons en in de mensen om ons heen. Wij zien ze ook op de werkplek, bij de bushalte, in de fa milie. Herkenbaarheid, ons hele le ven lang",vult Schroot aan. Zij vindt het mooi hoe Jos de Jonge zijn tekst in een theatrale vorm plaats, daar muziek bij kiest en er gedichten bij heeft geschreven. Zelf creëert zij er de beelden bij. Normaliter werkt Schroot met een grotere cast, maar in de praktijk blijkt er geen verschil met deze so lo-voorstelling. „Het is ook nu zoe ken naar balans tussen wat het pu bliek kan raken, wat spannend is om naar te kijken, wat grappig is om naar te luisteren. Metaforen be denk ik hier net zo hard als an ders", aldus de regisseur. De Jonge schreef de tekst met het oog van de theatermaker, dus met de gedachten al bij het toneel beeld. Hij tekent voor meerdere zelf geschreven producties - DO MUS, T.A.N.G.O., Picasso Matadore Job, Machiavelli - en weet uit erva ring dat daarin weieens geschrapt en veranderd moet worden. 'Kill your darlings', heet dat in vaktaal. Hij doet dat zonder moeite en voegt zich soepel naar de aanwij zingen van de regisseur. Jacques van de Grift is als de man van licht en geluid ook al geruime tijd bij de repetities betrokken. Ook hij wilde graag de tijd hebben om de juiste 'balans' te vinden. Vrijdag 30 en zaterdag 31 maart, Thea ter De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joos land, 20.30 uur. Theatermaker Jos de Jonge: 'Zoeken naar balans vergt beweging en dankzij beweging leef je'. MIDDELBURG Theaterstuk Zeelandia leidt tot thema-avond Naar aanleiding van de voorstel ling King sweet King of De Zoete Inval houdt Theaterproductiehuis Zee landia dinsdag 3 april in zijn studio aan de Hoogstraat in Middelburg een thema-avond over bedrijfsover name door dochters. King sweet King is geïnspireerd op de familie geschiedenis van Van Melle, de snoepfabrikant uit Breskens. Op de thema-avond gaat Rebecca van Wittene in gesprek met Corina Schoonen (directeur van Schoonen Elektro), Mikkie van Ossenbruggen (uitbater van café-restaurant De Mug), Julia van de Graaff (actrice King sweet King en achterkleindoch ter van de oprichter van Van Mel le) en Alex Mallems (artistiek lei der bij Theaterproductiehuis Zee landia). De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aanmelden vóór 31 maart via kaarten@theaterzeelandia.nl. THOLEN Kettelerij exposeert opnieuw in Keukenhof Net als in 2008 is beeldend kunste naar Jan Kettelerij uit Tholen uitge nodigd om een kunstobject te ma ken voor de Keukenhof in Lisse. ART Keukenhof heeft dit jaar vijf tien kunstenaars gevraagd een ob ject te maken met als thema 'Ook de schaduwzijde is interessant'. Kettelerij exposeert dit jaar twee objecten. MiKaDo 2 is een construc tie van zwartgelakte buizen, die het moment van het uiteenvallen van mikadostokjes verbeeldt. Het tweede object, Double Lines, is bijna zeven meter lang en bestaat uit 23 roestvrijstalen buizen die in een lichtgebogen lijn staan. Die zorgen voor een schaduwspel als de zon schijnt. De Keukenhof is geopend tot en met 20 mei. MIDDELBURG Voorstellingen gaan niet door De voorstelling van Jeroen Leen- ders en Joost Vandecasteele, mor gen in de Stadsschouwburg Middel burg, gaat niet door. Ook De morgen loeit weer aan van Theatergroep Flint, zaterdag 14 april in Theater aan Zee in Renes- se, is in overleg met het impresa riaat geannuleerd. Dezelfde voor stelling van Flint op vrijdag 13 april in Podium 't Beest Goes gaat wél foto Ruben Oreel door. ■nMHMMMHHHMMMUH Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Zierikzee HCC thema avond 'Slideshow maken met foto's'. MFC, 19.30-22.00 uur PODIUM Middelburg Erik Vaarzon Morel: romantische fla menco ontmoet rauwe rap en hiphop. Stadsschouwburg, 20.00 uur. Roosevelt Academy in.Concert met RA Choir, universiteitsorkest en Connie van Heugten (sopraan). Roosevelt Academy, Lange Noordstraat 1, 20.00 uur. VLISSINGEN - In het Arsenaalthea ter in Vlissingen is donderdag de voorstelling Gevallen van alledaag se waanzin van Toneelgroep Maas tricht te zien. De voorstelling, gere gisseerd door Domien Van Der Meiren, begint om 20.00 uur. Het is voor het eerst dat de toneel groep naar Vlissingen komt. Gevallen van alledaagse waanzin, geschreven door Petr Zelenka, is een absurde komedie. Het verhaal gaat over Peter die wanhopig pro beert zijn ex-vriendin terug te win nen die hem heeft verlaten omdat hij abnormaal zou zijn. Terwijl hij blijft hopen op een goede afloop, kruisen steeds meer obsessieve ty pes en onwaarschijnlijke gebeurte nissen zijn pad. MIDDELBURG - Het Filosofisch Café Middelburg draagt komende zater dag als titel 'Leve de krimp!!?' Er wordt, met het oog op de bevol kingsdaling en krimpende econo mie, gesproken over de lasten en zegeningen van krimp en groei. Gert-Jan van der Brugge houdt een beschouwende inleiding. Dick van Biemen, Sabine Bierens en Anthonie van den Buuse belich ten de problematiek aan de hand van soms tegenstrijdige opvattin gen van diverse filosofen. Vervol gens is er discussie onder leiding van Nico Out. Het Filosofisch Café is in de Revo lution ïoo.oooetc. Gallery in de Lange Noordstraat in Middelburg en begint om 15.30 uur. VLISSINGEN - Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje viert zaterdag 23 juni zijn vijftienjarig jubileum met een Russisch Festival in Vlissin gen. 's Middags zijn er inloopcon certen op verschillende locaties in en rondom de binnenstad van Vlissingen, 's Avonds is het slotcon- cert in de Sint Jacobskerk. Deelnemers zijn het Don Kozak- kenkoor Nederland; Enschede's Byzantijns Kozakken Koor, Hel- monds Slavisch Koor, Kamerkoor Oktoich, Kinderfolkloregroep Ma- tryoshki, Russisch folklore-ensem ble Otrada, Slavisch Byzantijns Koor Zwolle en Srétenje zelf Als het festival uitgroeit tot een succes, wordt het mogelijk een re gelmatig terugkerend evenement. ZEELAND GEBOEKT PZC-redacteur Jan van Damme blogt over pas verschenen Zeeuwse boe ken: www.pzc.nl/zeelandgeboekt BL0FBLOC De biografie van Ernst Jan Rozendaal over Blof komt over enkele weken uit. Kijk op: www.pzc.nl/blof, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto 111 een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15