Als er maar geen 55+ op staat 14gezon 'o: Dagenlang op de stijgijzers Fietsen naar het dak van de wereld dinsdag 27 maart 2012 Voor moderne 55-plussers is vakantie een actieve bezigheid. Op de fiets langs de Donau, in Zuid-Amerika over een Incapad wandelen. De reiswereld voldoet graag aan de vraag, maar vermijdt angstvallig een netelig taboe. door Peter de Groot Nog één keer dan, voor wie het nu nog steeds niet weet: Ne derland vergrijst. Meer dan een derde van het aantal inwo ners is in de leeftijd van 40 tot 65 jaar. Minder dan een kwart is jon ger dan 20 jaar. Je zou denken dat het in ons land dus een gezapig, in gedut gedoe is. Niets is echter min der waar. Want al die vijftigers en zestigers zijn behoorlijk actief. Dat was in de eerste helft van de twintigste eeuw heel anders. Toen gedroeg een 30-jarige zich als ie mand van middelbare leeftijd en een 55-plusser was oud, afgeschre ven en rijp voor de geraniums. Geert Mak laat dat treffend zien in zijn onvolprezen geschiedkundige werk De eeuw van mijn vader. Vergelijk dat eens met tegenwoor dig. Het wemelt van vitale vijfti gers, de een nog actiever dan de ander. Van het contingent landgenoten tussen 55 en 64 jaar doet 70 pro cent aan sport. Van hen is 35 pro cent 1 tot 4 uur per week sportief bezig, 16 procent zelfs 5 uur of meer. Vooral met typisch Holland se bezigheden als fietsen, wande len of zwemmen. Maar ook fitness en tennis doen het goed. Hoewel nog altijd de helft van alle Nederlanders te dik is, stijgt het aantal actieve vakanties onder ouderen. Bakken op het strand of hangen in de kantine van de cam ping boet in aan populariteit. In plaats van stapels badlakens gaan tegenwoordig stevige bergschoe nen mee in de koffer. Pardon: rug zak. En als de reis met de auto gaat, hangt er vaak een mountain bike of racefiets achter. Dat is in elk geval het overheersen de beeld dat een steekproef onder reisorganisaties heeft opgeleverd. Een indicatie zonder wetenschap pelijke onderbouwing weliswaar, maar de gretigheid van de reiswe reld om aan de vraag te voldoen, spreekt boekdelen. Lange fietstochten, extreme berg wandelingen; alles is mogelijk tij dens de reizen die gericht zijn op ouderen. Voor touroperators geldt maar één taboe: gebruik nooit het etiket 55-plus. Daar hebben al die vitale vijftigers een gruwelijke he kel aan, want ze voelen zich abso luut niet oud. De term 55-plus roept associaties op van trage boot reizen, rijen rollators, medische verzorgers en muffe verkoopde monstraties van incontinentiema- teriaal. www.baobab.nl www.dejongintra.nl www.cycletours.nl www.snowleopard.nl reageren? gezondheid@wegener.nl nze klantenkring be- I staat voor een groot deel uit 50-plussers. De - laatste jaren zien we dat de deelne mers steeds actiever zijn", zegt Femke de Vries van Baobab, een reisorganisatie die veel culturele rondreizen op het programma heeft staan. Baobab wisselt het bezoek aan ste den en bezienswaardigheden gere geld af met actieve excursies. Tij dens de 21-daagse rondreis door Bolivia en Chili is er bijvoorbeeld een 2-daagse wandeltocht over een oude Incaroute. Het begin punt ligt op 4.000 meter hoogte. De eerste pas op deze aloude wan delroute stijgt naar 4.700, daarna daalt het pad af tot 2.000 meter. Om aan de groeiende vraag van actieve oudere vakantievierders te gemoet te komen breidde Baobab vorig jaar zijn pakket uit met wan- delreizen op de Azoren en Madei ra. Inspannend? De Vries: „Alpi ne-ervaring is niet nodig. Met een gewone conditie zijn de dagelijkse tochten van vier tot zes uur goed te doen." Het kan ook écht extreem voor ouderen. René de Bos, reisleider en eigenaar van Snow Leopard Ad ventures, beklom een jaar of wat geleden met een groep mannen de Mera Peak, een 6.476 meter ho ge reus in Nepal. „Dat is dagen lang op stijgijzers over sneeuw en ijs in een koude, zuurstofarme om geving. De jongste was 59, de oudste 70", zegt hij alsof het de ge woonste zaak van de wereld is. „Technisch gezien is het geen moeilijke tocht, maar mentaal hakt die er behoorlijk in. Mijn er Paul van Laarhoven (51), ma nager Europa van De Jong Intra Vakanties is stellig: „Fietsreizen worden voor 90 pro cent geboekt door 55-plussers." Deelnemers kunnen kiezen voor dagtochten vanuit één locatie of voor tourtochten met telkens een andere verblijfplaats. Iedereen kiest een tocht die past bij zijn ei gen niveau. Rustig 'peddelen' op het vlakke is natuurlijk wat an ders dan stampen tegen steile bergwegen. „Bagage meezeulen hoeft niet, want die wordt nagebracht", al dus Van Laarhoven. „En wie het echt op zijn gemak wil doen, kan een E-bike huren." Reisorganisatie Cycletours houdt zich uitsluitend bezig met fietsva kanties. Ook daar zien ze de groei van actieve vakanties voor oude ren. Directeur Ernest van den Bemd: „De vijftigers en zestigers van nu zijn niet alleen fysiek een stuk vitaler, ook mentaal lopen ze over van energie. Bij ons is een derde van alle deelnemers ouder dan 50." Geoefende 55-plussers kiezen voor een echte uitdaging, zoals een fietstocht van bijna 2 weken in de Dolomieten en de Alpen. Met toppen als de Grosglöckner (2.571 meter), Timmelsjoch (2.509 meter) en de uit de Giro d'Italia bekende Stelvio, die aan de noord kant met 48 haarspeldbochten naar een hoogte van 2.758 meter leidt. Een serviceteam zorgt voor bagage, technische assistentie en eten. Maar het kan altijd nog gekker. Zogeheten biketracks in afgelegen varing is dat ouderen steviger in hun schoenen staan dan jonge ren. Het mankeert hen doorgaans ook niet aan fysieke conditie. Ouderen van tegenwoordig staan vol in het leven, lopen mara thons, beklimmen bergen. Dat wij de laatste paar jaar met zo'n 10 procent gegroeid zijn, verbaast mij dus niet. Zolang we maar geen 55-plus-etiket op onze reizen plakken. Dat stempel vinden onze klanten helemaal niets. Want ze voelen zich helemaal niet oud, maar fit." gebieden in Tibet op 5.000 meter hoogte. Daarvoor moeten fietsers een meer dan uitstekende condi tie hebben, want zuurstofgebrek ligt steevast op de loer. Reisorganisatie Snow Leopard Ad ventures, die dergelijke extreme tochten in haar programma heeft, zorgt onderweg voor voedsel, wa ter, medische en andere noodzake lijke spullen. Wie aan zo'n tocht wil meedoen, doet er verstandig aan van tevo ren een medische keuring te on dergaan. Van alle Nederlandse 55-plus sers gaat 80 procent minimaal een keer per jaar op vakantie. Ruim de helft gaat met de auto, een derde neemt het vliegtuig. De populairste bestemmingen zijn Frankrijk, Duitsland, Spanje (bron CBS). Actieve ouderen draaien hun hand niet meer om voor een extreme bergwandeling, foto Alexander Lotgering Vaak op vakantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14