de economie 'Ik werk alleen zwart als het om grote klussen gaat. Niet om er zelf meer aan te verdienen, maar om een klant tegemoet te komen.' II een allround klusjesman, die anoniem wil blijven HK&HimsasSBBS&Bmmsmmmmstssssgmm dinsdag 27 maart 2012 nering. Alle reden dus om een paar duizend extra inspecteurs aan te stellen. Een investering die zich snel terugverdient. Maar zo simpel steekt de economie - of die nu wit of zwart is - niet in elkaar. „Je kunt proberen zwartwerken nog beter aan te pakken maar daarmee verdien je echt niet genoeg miljar den terug om niet te hoeven bezui nigen", helpt econoom Piet Re- nooy, die al sinds 1986 onderzoek doet naar zwartwerk, de optimis ten uit hun droom. Volgens cijfers van de Oostenrijkse hoogleraar Schneider is 9,5 procent van de Ne derlandse economie 'zwart'. De fraude daalt gestaag. Toch neemt Renooy die cijfers met een korrel zout. Of beter: met een hele zout- berg. „De modellen die hij ge bruikt zijn een beetje abracada bra." Maar dat Nederland in het overzicht zo'n beetje het braafste jongetje van de klas is, kan Re nooy alleen maar beamen. „Als je ons vergelijkt met zuidelijke lan den in Europa, is het maar een schijntje wat de belastingdienst hier misloopt. In Zuid- Europa is er een natuurlijk gevoel om geen belasting te betalen. Er is daar heel weinig vertrouwen in de overheid. In Nederland zijn mensen er echt wel van overtuigd dat ze belasting moeten betalen, omdat ze zien wat ze ervoor terugkrijgen van de overheid. Maar als de overheid nu te hard bezuinigt, kun je het zwart werken juist stimuleren. Als er te veel zekerheden door overheden worden afgebroken, denken men sen mogelijk: dan regel ik het zelf wel." Als de politiek in Nederland om de zoveel tijd rept over een strengere aanpak van zwartwer ken, centreert de discussie zich vaak op de 'kleine kruimelaars' die werk wegkapen voor hun witwerk- ende collega's. Onterecht, vindt Renooy. „Als je echt miljarden wil verdienen, moet je de grote jon gens aanpakken, de grote belasting fraude. Of pak sectoren aan waar in mensen worden uitgebuit. De kleine man die af en toe een klusje zwart doet extra aanpakken is ook niet verstandig. Want dat is toch regelmatig degene, die die 100 euro extra die hij zwart verdient, goed kan gebruiken om rond te komen. 'Als je echt miljarden wil verdienen, moet je de grote jongens aanpakken' En dat géld geeft hij ook weer uit in de reguliere economie. Zwart werken kan soms de smeerolie van de economie zijn." Niet dat Re nooy zwartwerken goed praat. In tegendeel. Het blijft in sommige sectoren broodroof, maar het pro bleem moet in Nederland niet worden overdreven, wil Renooy maar zeggen. Het wordt pas pro blematisch, ook voor Nederland, als andere EU-landen hun financi ën niet op orde hebben, met bui tenlands geld overeind moeten worden gehouden, terwijl de ei gen bevolking wereldkampioen be- lastingontduiken is. „Als in dié lan den meer belasting zou worden be taald, wordt hun schuld behap baar. De huidige crisis vraagt om een fiscale coördinatie op Euro pees niveau." Regioplan, waar Re nooy werkzaam is, onderzocht voor de Europese Commissie de haalbaarheid van een Europees netwerk voor samenwerking, ken nisontwikkeling en voorlichting op het terrein van zwartwerk. „In Nederland wordt al best goed ge controleerd. Vaak gaat het om inte grale controles door meerdere in specties tegelijk. Dan wordt er in de horeca of in de bouw gecontro leerd op zwartwerk, maar ook op uitbuiting, op veiligheidsvoor schriften." Hoe hard je het pro bleem ook aanpakt: zwartwerk is een blijvertje. Een deel van het werk zal nooit wit worden, verze kert Renooy. Omdat ontduiken aantrekkelijk zal blijven, maar soms ook omdat er geen afdoende 'wit' aanbod is. „Als jij alleen je schoorsteenmantel wil laten stu ken, dan komt daar vaak geen be drijf voor opdraven." belastingen cent. De afname is on danks de crisis. Want vol gens Schneider is er een verband tussen zwartwer ken en de economische situatie: „Als de officiële economie herstelt of groeit, hebben mensen minder de neiging om zwart extra geld te wil len verdienen." Sectoren waar het meest belasting wordt ontdo- ken zijn bouw, horeca en f detailhandel. Met scha- duweconomie bedoelt Schneider: legale werk zaamheden waarover geen belasting en pre mies worden betaald; cri minele activiteiten als drugssmokkel en witwas praktijken vallen er niet onder. infographic CRW l bron Friedrich Schneider Omvamg van de schaduweconomie per land in procenten van het bruto binnenlands product (bbp)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11