Smeerolie 'II io I zwartwerk 'Ik vind zwartwerken vooral een hoop gedoe' Tweede Kamer wil snelle aanpak van belastingfraude De staat zou jaarlijks 24 miljard euro mislopen door zwartwerk. Een enorm bedrag, maar belastingfraude is lastig aan te pakken. „Zwartwerken in Nederland is niet zo'n groot probleem." dinsdag 27 maart 2012 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat het kabinet belastingont duiking en -fraude met voorrang moet aanpakken. Het is volgens de Kamer niet te verkopen om miljar den extra te bezuinigen als niet eerst alles wordt geprobeerd ontdo ken belasting binnen te halen. Uit nieuwe cijfers blijkt dat in Ne derland bijna 6o miljard euro zwart is verdiend. Dat is vrijwel evenveel als vorig jaar. De cijfers zijn van de Oostenrijkse hoogle raar Friedrich Schneider van de Jo hannes Kepler universiteit in Linz. Hij geldt als dé autoriteit op het ge bied van de zwarte economie. Als over het zwart verdiende geld belasting zou worden betaald, zou dat jaarlijks zo'n 24 miljard euro opleveren. In theorie zouden daar mee de bezuinigingsonderhande lingen jn het Catshuis overbodig worden. „Je moet daarom alles pro beren om het binnen te halen", zegt Wouter Koolmees (D66). Ewout Irrgang (SP) en Ronald Plas- terk (PvdA) vinden dat zelfs een 'morele plicht'. Ook Helma Neppé- rus (VVD) en Pieter Omtzigt (CDA) denken dat nog meer moge lijk is. „Wat ons betreft is de bo dem nog niet bereikt", zegt Omt zigt. „We moeten kijken of de be voegdheden om gegevens te verza melen moeten worden uitge breid", vindt Neppérus. Irrgang denkt .dat met betere belastingver dragen met andere landen veel winst is te boeken. De Kamerleden denken niet dat een effectievere aanpak extra be zuinigingen helemaal overbodig kan maken. „Je moet je niet rijk re kenen", zegt Plasterk. „We hebben geen toverstokje." door Joost de Poel illustratie Erna van Eerdewijk aar vallen nog miljar den bijeen te schrapen? Dat is de vraag waar- W over de onderhandelaars van de ge- doogcoalitie in het Catshuis nu da gelijks hun hoofd breken. Op pa pier ligt het antwoord voor het op rapen. Nederlanders verdienen vol gens onderzoek jaarlijks bijna 60 miljard euro zwart. Daarmee wordt voor 24 miljard aan belastin gen en premies ontdoken. Als de fiscus hier greep op zou krij gen, zouden in alle begrotingspro blemen zijn opgelost en zou de coalitie breedlachend het Catshuis kunnen verlaten, zo luidt de rede- Zwartwerken is link, de kans om gepakt te wor den is best groot. Dat zegt een allround klusjesman, die niet met zijn naam in de krant wil. door Niek Opten k schat dat ik in totaal 5 procent van mijn werk zwart doe. Daarmee scoor ik laag, de meeste collega's zitten daarboven. Bij sommigen is het wel 20 procent. Ik had net nog een collega op bezoek, die legt vooral systeemplafonds aan, vaak voor projectontwikkelaars. Hij gaat twee keer per jaar op vakantie van het geld dat hij zwart heeft ver diend. Ik werk eigenlijk alleen zwart als het om grote klussen gaat. Niet om er zelf meer aan te verdienen, maar om een klant tegemoet te ko men. Als ik een heel huis reno veer, kan een beetje zwartwerken een leuk bedrag opleveren voor de opdrachtgever. Veel van mijn vaste klanten vra gen niet om het zwart te doen. De afgelopen tijd is het wat rusti ger wat werk betreft. Nieuwe keu kens en badkamers willen mensen nog wel, maar naar meubels op maat en ander bijzonder vakwerk is nu veel minder vraag. Via een website als werkspot.nl probeer ik klussen te vinden. Vaak gaat het om zwartwerk. Met een uurloon van 35 euro inclusief ben ik al niet duur, maar dat is voor veel vragers op die website nog te veel. Ik hou niet van zwartwerken. Ik vind het vooral een hoop gedoe. Je moet steeds onthouden wat je wit en zwart doet en je moet een scha duwboekhouding aanleggen. Ik vind het ook niet netjes, ik ben zo niet opgevoed. Ik doe dit werk niet voor het geld, maar voor de enorme vrijheid die ik heb. Qua inkomen zit ik net bo ven het bijstandsniveau. Als je veel inkomstenbelasting moet betalen, dan heb je het ook verdient, denk ik dan. Collega's die geen cent belasting betalen, houden het nooit lang vol. Of ze vallen een keer door de mand bij de belastingdienst of ze worden aangegeven door mensen in hun omgeving. Zwart werken is link, de belasting dienst controleert regelmatig. Ze hanteren bijvoorbeeld een verdeel sleutel. Je kunt per persoon maar een bepaalde hoeveelheid bouw materiaal wegwerken. Koop je veel in, maar maak je weinig uren, dan is dat verdacht voor de belasting dienst. Dat kun je omzeilen door de materialen bij een Gamma te kopen en de btw niet terug te vra gen, maar dan ben je weer flink duurder uit. Daarom zijn schilderen en stuka doren zo populair onder zwartwer kers: voor die klussen heb je maar weinig materiaal nodig terwijl er altijd wel heel veel tijd in gaat zit- Ontduiken van Volgens de Oostenrijkse econoom Friedrich Schneider wordt er dit jaar voor 60 miljard euro aan belasting ontdoken in Nederland. Het gaat om 9,5 procent van het bruto binnenlands pro duct, de totale geldwaar de van alle goederen en diensten die in ons land geproduceerd of uitge voerd zijn. Daarmee scoort ons land ruim on der het Europese gemid delde van 18,5 procent. In Nederland neemt de zwarte economie, Schnei der spreekt van schaduw- economie, de laatste ja ren af. Zo was in 2003 het aandeel van deze on officiële economie in Ne derland nog 12,7 pro-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10