Nucleaire veiligheid blijft lastig Cruises in prijs verlaagd! stipreizen.nl 81 buitenland Diner met Cameron: twee ton maandag 26 maart 2012 Veel landen hebben boter op het hoofd bij beveiliging radioactief materiaal In de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul komen vanaf van daag leiders van 77 landen bijeen voer een Internatio nale Conferentie over Nu cleaire Veiligheid. Er is nog heel veel te doen op dat ge bied. door onze correspondent Carel Goseling In de Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoul begint vandaag een Internationale Conferen tie over Nucleaire Veiligheid. Het beraad is een uitvloeisel van de oproep die de Amerikaanse pre sident Barack Obama in 2009 in Praag deed voor een kernwapen- vrije wereld. Onderdelen daarbij: het tegengaan van de ongecontroleerde versprei ding van nucleaire kennis en kun de, mede door nucleair materiaal beter te beveiligen en spullen die niet meer nodig zijn, op te rui men. Sinds de al-Qaida-aanslagen van 2001 in New York en Washington wijzen de Amerikanen op het ge vaar dat terroristen een atoom bom in handen krijgen; of tenmin ste voldoende nucleair materiaal om, gekoppeld mét een gewone bom, dood en verderf te zaaien (een zogenoemde vuile bom). Tot nu toe is er geen enkel bewijs dat terroristen een vuile bom aan het maken zijn, dan wel hebben. Het internationaal atoombureau LAEA heeft tussen 1993 en 2011 wel 2164 gevallen van smokkel met nucleair materiaal geregis treerd. In alle gevallen gaat het om grammen, vrijwel altijd laag radio actief, en meestal afkomstig uit de gezondheidszorg. Hoog radioactief uranium of zelfs plutonium - be standdelen voor een echte atoom bom - zijn er vrijwel nooit bij. En zeker niet de vele kilo's die nodig zijn om een eenvoudige doch effec tieve atoombom te maken. In april 2010 beloofde een veertig tal landen in Washington hun nu cleaire spullen beter te beveiligen en te beschermen; en op dat ter rein ook beter samen te werken. Sindsdien zijn onder meer voorra den hoog radioactief materiaal uit Armenië, Wit-Rusland, Ka- zachstan, Oekraïne, Servië en Chi li onschadelijk gemaakt in Russi sche en Amerikaanse instellingen. Het gaat echter om veel meer dan het opruimen van voorraden ge vaarlijk nucleair materiaal of het te gengaan van smokkel. De kerm ramp in Fukushima heeft aange toond dat kerncentrales kwetsbaar zijn. Daarnaast zijn er landen die in het diepste geheim werken aan een nucleaire toekomst, ook in mi litaire zin. Iran en Noord-Korea bij voorbeeld. Vertegenwoordigers van Iran en Noord-Korea zijn niet in Seoul. Vanuit Pyongyang kwam de waar schuwing dat het bespreken van het Noord-Koreaanse wapenpro gramma beschouwd werd als 'een oorlogsverklaring'. Het feit dat pre sident Obama daags voor het be raad de grens tussen Noord- en Zuid-Korea bezocht, geeft aan dat de Noord-Koreaanse plannen hoe dan ook onderdeel van beraad zul len zijn. Toch kan Obama niet rustig op zijn stoel zitten. Het GAO (US go vernment accountability officeach terhaalde dat de VS zelf zo'n 1200 kilo hoogradioactief materiaal dat Een protest tegen de Internationale Conferentie over Nucleaire Veiligheid: een demonstrant met een gasmasker en beschermende kleding houdt een dode zalm vast. foto Jo Yong-Hak/EPA ooit naar het buitenland ging, kwijt is. Nog eens 10.000 kilo kan niet terugkomen omdat er in de VS geen veilige berging voor is. Daarnaast blijken instellingen in de Amerikaanse gezondheidszorg tasemSBSMSSBSBBSESSSgSISSaSZ&gSBSBgBBiaSSgUSSBSBSStBSmmaesm saggaHaBaeesBBsg Prijio p.p. oil v. 2 pen. per kamer/hut «cl Caüi De Koitin jen a'jn reeds verwerk! In de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen vt -50% j Obama bezoekt niemandsland Korea's De Amerikaanse president Barack Obama heeft gisteren èen bezoek gebracht aan de zwaarbewaakte grens tussen Noord- en Zuid-Ko rea. Hij sprak van de 'grens van de vrijheid'. „Het contrast tussen Zuid-Korea en Noord-Korea kan niet duidelijker zijn dan hier", al dus Obama. De president is in Zuid-Korea om de nucleaire top bij te wonen. Obama trok naar de grens om te la ten zien dat hij achter het zuiden staat. Hij bezocht de Amerikaanse troepen die zijn gestationeerd bij het tientallen kilometers brede nie mandsland vol wachtposten, land mijnen en prikkeldraad. Obama keek ongeveer tien minuten naar het grensgebied, vanaf een uitkijk punt. die met radioactief materiaal wer ken, zo lek als een mandje. Onbe voegden kunnen zo naar binnen lopen en spullen meenemen. De bestrijding van smokkel van radio actief materiaal is ook al niet effec tief Er werken vijf instanties aan, maar die werken langs elkaar heen, elk met een eigen beleid. Kortom: de Verenigde Staten heb ben zelf ook de nodige boter op het hoofd. In Seoul komen de leiders van 77 landen bijeen. Veel verder dan een verklaring over het belang van nucleaire veiligheid en samenwer king zullen ze niet komen. Er is geen enkel land dat nationale be voegdheden wil inleveren, zeker niet op een zo'n strategisch terrein als de atoomindustrie; civiel en mi litair. LONDEN - De Britse politiek is op nieuw getroffen door een finan cieel schandaal. In ruil voor een ruimhartige gift aan de Conserva tieve Partij mogen donateurs dine ren met premier David Cameron. Dat schrijft de Britse krant The Sunday Times. Een vorkje prikken met Cameron is wel aan de prijzige kant. Op vi deobeelden van undercoververslag gevers is te zien hoe een penning meester van de partij hengelt naar een donatie van minimaal 200.000 pond (239.000 euro). Donateurs krijgen volgens de man wel waar voor hun geld. In de ka mer van Cameron 'is alles vertrou welijk'. „Je kan de premier vrijwel alles vragen", stelde penningmees ter Peter Cruddas. Desgevraagd kan ook minister van Financiën George Osborne aanschuiven. De Conservatieve Partij is zich ove rigens van geen kwaad bewust. De partij zegt zich bij het accepteren van donaties strikt aan de kieswet te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8