39,50 coalitie m mrat*evoorstc'icn binnenland 15 Hoogleraar: 'Nederland gooit naam te grabbel' weekendcompany0 Vier de iente in Zeeland! zijn 'gelukkig toeval' www.weeke ndcompany. n I SGP wil dat kabinet tegemoetkomt aan wensen in rui! voor steun Eenvijfde geteste carnavalvierders heeft een soa Korting 33% Let op! Alleen op 26 maart tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. 1 overnachting incl. ontbijt Onlangs fraai gerenoveerd Even buiten Goes gelegen Op rijafstand van de kust Verblijf tot 31 mei 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0.25 p.m.) ma/w 09.00 - 21.00 uur za 10:00 uur - 16.00-uur zö 12.00 - 16.00 ui Prijs o.b.v. 2"pér=oobsb©zèlllng8n6Xd.f8sèrVertng9kosten€ 12.50 per b' maandag 26 maart 2012 door Arjen de Boer Het was niet zomaar iemand die eind vori ge week als het ware op de deuren van het Catshuis bonkte, waar WD, CDA en gedoogpart- ner PW onderhandelen over nieu we miljardenbezuinigingen. Via de media luidde oprichter van soft waregigant Microsoft, Bill Gates, de noodklok over mogelijke bezui nigingen op ontwikkelingssamen werking. Doe dat in hemelsnaam vooral niet, luidde de hartenkreet van de multimiljardair en filan troop. De status van Nederland als gidsland zou volgens hem een flin ke knauw krijgen en 'elke duizend dollar minder aan ontwikkelings hulp betekent een dode meer'. Misschien is dat rekensommetje 'gechargeerd', maar het was niette min een 'bijzondere actie' die aan toont dat wat in Nederland ge beurt elders met argusogen wordt gevolgd, zegt Paul Hoebink, bijzon der hoogleraar ontwikkelingssa menwerking bij het Centrum voor Internationale Ontwikkelings vraagstukken (CIDIN) aan de Rad boud Universiteit Nijmegen. Doen onderhandelaars er verstandig aan om naar Bill Gates te luisteren? „Zeker, we hebben een mondiale verantwoordelijkheid. Nederland behoort tot de rijkste landen ter wereld en we hebben een goede naam als het gaat om ontwikke lingssamenwerking. Dat onder schatten we nog wel eens. Daar mee kunnen we bij andere landen veel voor elkaar krijgen en handel drijven. Als we fors inkrimpen op het ontwikkelingsbudget, geven we het verkeerde voorbeeld." Maar toch, uit peilingen blijkt dat een meerderheid van de Nederlan ders vindt dat er op dit vlak best kan worden bezuinigd. „Uit andere peilingen blijkt ook dat Nederlanders denken dat we veel meer geven dan we daadwer kelijk doen. Nu geven we 0,7 pro cent van het bruto nationaal pro duct (zo'n 4,6 miljard euro, red.). Maar veel mensen denken dat dat acht keer zoveel is. PW-stemmers zelfs achttien keer. Als ze dan ho ren wat het werkelijke bedrag is, vinden ze dat wel meevallen." Er staan miljardenbezuinigingen op stapel, kunnen andere landen dan niet een keer het voortouw nemen? „Afspraak is afspraak. De 'oude' Europese lidstaten hebben in 2002 afgesproken om de ontwikkelings uitgaven naar 0,7 procent te bren gen in 2015. Die afspraak is in 2005 herbevestigd. Nederland is niet eens het beste jongetje van de klas. Zweden en Noorwegen zit ten al op 1 procent, Luxemburg ook. Denemarken besteedt 0,9 pro cent. Zelfs de conservatieve rege ring in Groot-Brittannië houdt zich aan de belofte, net als de Duit sers. Als Nederland van die 0,7 procent afstapt, geeft dat een slecht signaal. Je kan niet zomaar onderweg uit de auto stappen." Uw collega-hoogleraar Ton Dietz vindt juist wel dat die 0,7 procent moet worden losgelaten, die is vol gens hem niet meer van deze tijd. „Dat is het bewijs dat ook hoogge leerde heren wel eens iets doms zeggen. Het gaat om Europese af spraken, dat vergeet Dietz. De dis cussie in Nederland wordt binnen dijks gevoerd, het is navelstaren. Nederland is ongelooflijk met zich zelf bezig. Als ik praat met diplo maten, hoor ik dat ons land er niet meer zo goed op staat. Als dan ook nog wordt bezuinigd op ont wikkelingssamenwerking gooit Ne derland zijn goede naam vreselijk te grabbel." 'Ik heb Samsom alleen maar horen zeggen wat de PvdA niet wilen de voorstellen die hij doet, kosten alleen maar geld' D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold DEN HAAG - Wie de kabinetsbeslui ten van het afgelopen jaar door neemt, zal iets opvallen: in de eer ste maanden van dit jaar zijn op merkelijk veel besluiten genomen over immigratie en integratie. Ga maar na: aanpak van huwelijks- dwang, strengere regels voor ge zinsmigratie (twee keer), boerka- verbod, hardere aanpak van crimi nele vreemdelingen en afschaffen van de dubbele nationaliteit. Dat £ijn er zeven in drie maanden. Zet dat af tegen maar één maatre gel in deze categorie (geen open grenzen voor Bulgaren en Roeme nen) in de laatste drie maanden van 2011. Iets verder kijken leert dat er in juni en juli vorig jaar ook een piek was, en een in maart/ april. Juist in die periodes vonden belangrijke gesprekken plaats over 'Hoezo cadeautjes voor Geert Wilders? We willen het zelf!' de begroting: de voorjaarsnota in maart/april, de begroting voor 2012 in de zomer en de extra bezui nigingen nu. Het kabinet heeft dan de steun van de PW nodig. Zouden de pieken daar iets mee te maken kunnen hebben? Zijn het cadeautjes om Geert Wilders gun stig te stemmen? Bij de WD en het CDA zijn ze er kort over: complete onzin, veel te complotterig gedacht. Ze hebben ook argumenten. Bijvoorbeeld dat veel van die voorstellen ook in het programma van de WD staan, en sommige ook in dat van het CDA. Dus hoezo cadeau voor Geert? We willen het zelf! Een andere bron wijst erop dat het vrijwel onmogelijk is wetgeving zo 'precies te timen. Dat er nu een golfje aan wetsvoorstellen en be sluiten is, heeft te maken met het ritme waarin wetgeving tot stand komt. Het is heel normaal dat er anderhalfjaar overheen gaat voor een voorstel de Tweede Kamer be reikt. Die periode is nu verstreken. Het is dus allemaal toeval; wel een toeval dat wel heel goed uitkomt. HOEVELAKEN - SGP-leider Kees van der Staaij vindt dat er hervormin gen moeten komen in de arbeids- en woningmarkt en de zorg, zo hield hij zaterdag zijn achterban voor tijdens een partijcongres in Hoevelaken. Volgens hem volstaat het niet alleen te bezuinigen. „Slim hervormen is nodig. Hervor men zonder taboes", aldus Van der Staaij, die met zijn partij een crucia le rol kan spelen omdat het minder heidskabinet van WD en CDA sa men met gedoogpartner PW geen meerderheid meer heeft in de Tweede Kamer. Van der Staaij denkt aan langer doorwerken en flexibiliseren op de arbeidsmarkt, de onzekerheid weg nemen en starters helpen op de woningmarkt en meer zelf betalen in de gezondheidszorg. Overigens vindt ruim driekwart van de SGP-politici dat er meer te genover mag staan als het kabi- net-Rutte nog sterker dan tot dus ver gaat leunen op de SGP. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Ne derlands Dagblad (ND) zaterdag pu bliceerde. De lokale SGP-politici mochten twee onderwerpen kiezen die zij het liefst gerealiseerd zouden zien, in ruil voor steun aan de regering. Aanscherping van de abortus- en euthanasiewetgeving is het onder werp waarop de lokale SGP'ers het liefst resultaat zien. DEN BOSCH - Een op de vijf jonge ren die zich bij de GGD in Tilburg en Den Bosch gemeld hebben voor de speciale soa-test voor car navalsvierders, blijkt besmet te zijn. Dat is een aanzienlijk hogere score dan bij een regulier inloop spreekuur, dan heeft 13,5 procent van de geteste mensen een sek sueel overdraagbare aandoening. Achterliggende gedachte van de ac tie, die dit jaar voor het eerst werd gehouden, is dat de kans dat jonge ren tijdens carnaval onveilige seks hebben vanwege het overmatige al coholgebruik aanzienlijk groter is. De geteste jeugd kreeg de uitslag van de test per sms. V<UL0udfci&st6 maajfitiïoia. niets doet, moet je zelf wat doen", zegt Pechtold ook in de richting van de PvdA. „Ik heb Samsom al leen maar horen zeggen wat de PvdA niet wil, en de voorstellen die hij doet, kosten alleen maar geld. We moeten de wereld laten zien dat we de kraan dicht draaien." Vooralsnog lijkt er geen steun voor Pechtolds voorstel. Voor de gedoogcoalitie is het daarom: de dood of de gladiolen. zie onze website:binnenland Bernard Wientjes in Buitenhof: 'Het is één minuut voor twaalf telfort.nl i 08001707 Telfort winkels Werkt in je voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5