Het is dood of de gladiolen voor 41 binnenland Hogere straffen bepleit Als de coalitie geen steun krijgt van de PW voor haar bezuinigingsvoorstellen, zal ze gaan werven bij de op positie. Maar die weigert daaraan mee te werken. Verkiezingen Ramkraak op pinautomaat Wouw mislukt maandag 26 maart 2012 Witwassen door Arjen de Boer DEN HAAG - De straffen voor wit wassen moeten flink omhoog om de georganiseerde criminaliteit be ter te kunnen bestrijden. De huidige maximumstraffen van vier jaar voor individuele gevallen en zes jaar voor professioneel wit wassen zijn te laag en doen onvol doende recht aan de ernst van het fenomeen. Dat stelt 'witwasoffi cier' Greetje Bos, werkzaam bij het Landelijk Parket van het Openbaar Ministerie (OM). De huidige maximumstraffen be perken het succes van de opspo ring en vervolging, nieuwe maxi ma van zes jaar voor witwassen en acht jaar voor gewoonte-witwas sen zijn meer van deze tijd, be toogt Bos. Ze bieden het OM meer mogelijkheden om zwaardere opsporingsmiddelen in te zetten, zoals afluisterapparatuur plaatsen in het huis van een verdachte. Daarnaast kan iemand langer in voorlopige hechtenis worden ge houden en kunnen er hogere geld boetes worden geëist. „Nu is dat nog maximaal 78.000 euro, dat zou omhoog gaan naar 780.000 euro." Bos' pleidooi sluit aan bij de ten dens om criminelen daar te raken waar de pijn het meest voelbaar is: in de portemonnee. Politie en justi tie maken er de afgelopen jaren meer werk van om zoveel mogelijk crimineel vermogen af te pakken. OM-baas Herman Bolhaar, voorzit ter van het college van procu reurs-generaal, stelde afgelopen za terdag nog dat criminelen altijd zouden moeten worden geplukt. Nu gebeurt dat volgens hem nog te weinig. In de onderwereld wordt met astronomische bedragen ge schoven. Minister Ivo Opstelten kijkt 'wel willend' naar eventuele nieuwe strafmaxima voor witwassen, laat zijn woordvoerder weten. Binnen twee weken komt de bewindsman met een concept-wetsvoorstel waarin duidelijk wordt hoe hij de financieel economische criminali teit harder wil aanpakken. 'Als de gedoogcoalitie er niet uitkomt, is er maar één antwoord: nieuwe verkiezingen' PvdA-fractievoorzitter Diederik Samsom De oppositie wil niet mee werken aan het overeind houden van de coalitie, mocht de PW haar steun in trekken. Voor het kabinet is het nu erop of eronder. door Frits Bloemendaal De afloop van de onder handelingen over nieu we bezuinigingen is ta melijk helder: of de ge doogcoalitie komt eruit, of er ko men nieuwe verkiezingen. Een tus senweg, waarbij de oppositie het minderheidskabinet aan een meer derheid helpt, is uitgesloten. Afgelopen zaterdag kwamen van verschillende kanten oproepen aan de oppositie om het niet op verkiezingen te laten aankomen, mocht het kabinet tijdens de on derhandelingen de steun van ge- doogpartner PW verliezen. WD-prominent Johan Remkes vindt dat premier Mark Rutte in dat geval zaken moet doen met de PvdA. Werkgeversvoorzitter Ber nard Wientjes deed gisteren in het tv-programma Buitenhof een drin gend beroep op de oppositie (ex clusief de SP) om hervormings voorstellen te steunen. De nervositeit neemt toe, nu de steun van de PW minder waard is geworden door het vertrek van Hero Brinkman. Daardoor kan PW-leider Geert Wilders nog slechts 23 zetels steun garanderen, en samen met de 52 van WD en CDA is dat te weinig voor een Ka mermeerderheid. Zolang Wilders binnenboord blijft, kunnen de SGP (2 zetels) en Brinkman (die beloofde het kabi net niet te laten vallen) de coalitie redden. Maar als Wilders zijn steun intrekt, wat hij nog altijd na drukkelijk niet uitsluit, is steun van de oppositie nodig om het ka binet overeind te houden. En die komt er niet. PvdA-fractievoorzitter Samsom (I) heeft laten weten dat het kabinet-Rutte niet hoeft te rekenen op de steun vdn de PvdA. foto Roel Rozenburg/ANP PvdA-leider Diederik Samsom zei zaterdag nog maar eens klip en klaar dat zijn partij het kabinet niet gaat redden. Ook over losse onderdelen van het pakket, bij voorbeeld een beperking van de hypotheekrenteaftrek, vallen geen z^aken te doen. „Deze crisis los je niet op met los se plannetjes, maar met een sa menhangend pakket aan solidaire hervormingen en maatregelen om Nederland sterker uit de crisis te la ten komen", zei Samsom. Als de gedoogcoalitie er niet uitkomt, is er maar één antwoord: nieuwe ver kiezingen, aldus Samsom. Wientjes hoopt niettemin dat hij Samsom komende week tijdens een gesprek op andere gedachten kan brengen. Wellicht voelt hij zich gesterkt door het voorstel van D66-leider Alexander Pechtold, die vindt dat als de coalitie er niet uitkomt, de Tweede Kamer zelf maar met her vormingsvoorstellen moet komen; bijvoorbeeld door al in 2013 de AOW-leeftijd met een halfjaar te verhogen, in aanloop naar de ver kiezingen die dan toch zouden ko men. Pechtold wil zo voorkomen dat de begroting voor 2013 in het honderd loopt, en dat Nederland het vertrouwen van Brussel en fi nanciële markten verliest. Hij erkent dat het ingewikkelde on derhandelingen vergt, met zowel oppositiepartijen als CDA en WD. - „Het ligt dicht tegen een kabinets formatie aan. Maar als het kabinet WOUW - Vandalen hadden het in de nacht van zaterdag op zondag voorzien op de geldautomaat van een bank in Wouw (Noord-Bra bant). De daders reden met een ge stolen Volkswagen tegen de auto maat in de gevel aan. Het lukte ze niet om zo geld uit het apparaat te krijgen, dat wel flinke schade op liep. Dat meldde de politie giste- rem. De gestolen auto lieten de daders achter bij de bank. Getuigen vertel den dat ze drie mannen met bivak mutsen in een andere auto, een zwarte Audi, weg hadden zien rij den. Hoewel de politie naar de au to uitkeek, is die niet meer gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4