Gruwelen en knipogen laten verleden leven Herindeling remt ontwikkelingen In gala naar film Bruse Muppets Van Oldenbarnevelt 141 zeeland ezt Theater Middelburg opnieuw ter discussie Verkoping GroenLinks: Natuur koppelen aan economie maandag 26 maart 2012 door Esme Soesman MIDDELHARNIS - De gedwongen herindeling op Goeree-Overflak- kee remt de ontwikkeling van de gemeente Goedereede. „Nu al moeten we projecten in de wacht zetten vanwege voorbereidingsacti viteiten voor de fusie", stelt burge meester Ger van de Velde van Goedereede. Er staan de komende jaren veel projecten (met bijbehorende inves teringen) op stapel, die zeker in de ze tijd hard nodig zijn om werkge legenheid, wonen en recreëren te genereren. De nieuwe organisatie zal 'zeker enkele jaren' nodig heb ben om op een niveau te komen waarop weer kan worden dooront wikkeld. Van de Velde, die vrijdag van zich liet horen tijdens een hoorzitting van de vaste commis sie van de Tweede Kamer, vindt herindelen vanuit het oogpunt van bezuinigingen sowieso onver antwoord. „De ervaring leert dat herindelingen niet leiden tot een kostenefficiëntie." De gemeente Goedereede vindt het bovendien onverteerbaar dat ze tot herinde ling gedwongen wordt, terwijl bij andere gemeenten sprake is van maatwerk. „Er wordt met meerde re maten gemeten en dat lijkt op partij politieke willekeur." door Esme Soesman In de middaguren is de Ame rikaanse versie van The Mup pets nog in het Zierikzeese filmtheater fiZi te zien. 's Avonds echter is het de beurt aan de Bruse versie. Woens dag 4 april"gaat in 't Kombuis in Bruinisse de film 'De muppets in Bra' in première. Compleet met in gala gestoken publiek. Wat begon als een geintje is in ze ven weken tijd uitgegroeid tot een omvangrijk filmproject, waaraan een stuk of zestien mensen heb ben meegewerkt en ook verschil lende ondernemers in Bruinisse geld of moeite in hebben gesto ken. „Het was heel bijzonder hoe iedereen reageerde", blikt initiatief nemer (en regisseur) Janine Ver steeg op de opnamen terug. Toen Versteeg, sinds een jaar inwo ner van het vissersdorp, in februa ri haar oude hobby filmpjes ma ken weer eens voorzichtig wilde oppakken, kwam dat voornemen al snel in een stroomversnelling te recht. Versteeg raakte geïnspireerd door de Muppetactie van de Al- bert Heijn en schreef op basis daar van een filmscript. „Waarna er alle- Achter de coulissen heeft Frangois van Aerssen van Sommelsdijck een belangrijke rol ge speeld in de strijd tussen Prins Maurits en Johan van Oldenbarnevelt. Toen de laatste in 1618 werd onthoofd, werd Van Aerssen door velen als verrader beschouwd. MEEST GELEZEN 1) Foto's van lange vrachtwagens 2) Zeehondjes vrijgelaten in Renesse 3) Herindeling zet rem EN VERDER Videobeelden van de zeehond jes en het schoonmaken van net surfstrand zijn te zien via www.pzc.nl/viaeo. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws is te lezen via www.pzc.nl/schouwen-duiveland maal leuke en inspirerende men sen op mijn pad kwamen, die hun eigen teksten en ideeën toevoeg den." Zeven 'intensieve' weken la ter ligt er („We zijn nu nog druk met de afwerking") een film. Het verhaal gaat over de Muppets die, als ze de winkel uit zijn, van el kaar worden gescheiden en vervol gens allemaal avonturen beleven. Daarbij komen verschillende Bru se herkenningspunten voorbij. Zo als (uiteraard) de plaatselijke super markt, maar ook de mossel. En Waldorf bijvoorbeeld belandt in het praathuisje op de dijk. De man nen daar gaan spontaan de interac tie met de muppet aan. „Dat ieder een zo maar mee deed, dat heeft me echt verbaasd. Ze zeggen altijd dat ze hier zo op zich zelf zijn, maar ik moet de eerste stugge Braenaar nog tegenkomen", aldus Versteeg Om het project af te sluiten wordt een echte première gehouden in 't Kombuis. De toegang is gratis. De kans-op een deel twee is nu al groot. „Veel mensen hebben al ge zegd het spelen verslavend te vin den. En als het aan mij ligt doen we het zeker nog een keer. Ik vind dit zo leuk." Aanvang 20.30 uur. BRUINISSE - In 't Opper in Bruinis se wordt woensdag een verkoping en rommelmarkt gehouden. Naast tweedehandsspullen kunnen ko pers terecht voor onder meer siera den en tassen, bloemen en plan ten, verse vis en snoep. Van 10.00 tot 16.00 uur. De kans dat Francois van Aers sen van Sommelsdijck frequent Zierikzee bezocht, is niet groot. Maar van een band was wel de gelijk sprake. Adri Moelijker reis de de wereld over om meer te weten te komen over deze in vloedrijke familie. door Esme Soesman Het weer was er zater dag eigenlijk te mooi voor en een lezing over een familie die een paar eeuwen ge leden leefde, is anno 2012 met geen mogelijkheid 'sexy' te noe men. Maar voorzitter Bas Bijkerk van de. Stichting Westerschouwen Kultureel (SWK) wist het zaterdag weer even heel zeker. De lezingen die zijn club met enige regelmaat op poten zet rondom streekge schiedenis worden nog altijd ge waardeerd. Dat bleek duidelijk uit de positieve reacties van het pu bliek. In de Burghse Schoole in Burgh deed Moelijker, zelf Bruënaar van geboorte en tegenwoordig inwo ner van Zierikzee, een boekje open over de Van Aerssens van Sommelsdijck. Een geslacht dat in 1545 in Antwerpen begint met de geboorte van Cornelis Aerssen. Cornelis krijgt met zijn vrouw vier zonen, van wie er één ongehuwd overlijdt. De overige zonen zijn stichter van drie afzonderlijke tak ken, waaronder dus die van Francois die in 1611 met de aan koop van de heerlijkheid Sommels dijk voet zette op Zeeuwse bo dem. De polder Sommelsdijk hoor de in die tijd voor een deel bij Zee land. „Een rare constructie. Het was een soort enclave van Zee land", schetst Moelijker de verhou dingen. Dat gold ook voor de juris dictie. Als lage heerlijkheid was Sommelsdijk voor de zwaardere rechtspraak aangewezen op Zierik zee. „De eerste ketter van Som melsdijk, Joos Jansen, is hier voor 'De eerste ketter van Sommelsdijk, Joos Jan sen, is kier voor 's-Gra- vensteen verbrand' 's-Gravensteen verbrand." Francois was bovendien getrouwd met Petronella van Borre, dochter van de baljuw van Zierikzee. Het zijn die persoonlijke verhalen, gruwelijkheden en knipogen die het verhaal uit de oude tijd tot spannend en soms humoristisch boek maken. Moelijker, jarenlang inwoner van Sommelsdijk, ver diepte zich in de Van Aerssens om een bestaande wandeling verder in te kleuren. De Zierikzeeënaar spitte in de archieven, trok door Nederland en reisde zelfs naar Schotland en Suriname op zoek naar sporen. Hij maakte op basis van dat materiaal een dvd met dia's en later met Wim Kreemer uit Ooltgensplaat een video. Beide waren tijdens de lezing te zien. Uit die documenten blijkt hoe in vloedrijk het geslacht Van Aerssen ooit was. Je zou het niet zeggen als je de restanten van de familie ziet. De grafkelder in Sommelsdijk is na een brand buiten de kerkmu ren terecht gekomen. En botten en gebitten zijn, nadat inbrekers een puinzooi van de grafkelder hebben gemaakt, door elkaar ge husseld in één kist beland. Het familiewapen, zoals het in de zestiende eeuw is ontstaan. Het kruis staat voor rechtshandhaving. De dwarsbalk voor hechtheid en kracht en de zwarte vogeltjes (mer- letten) voor een eerbare naam. Het Van Aerssenhuis in Sommels dijk, waar de secretaris van Van Aerssen hoogstwaarschijnlijk woon de. Over die plek wordt weieens ge steggeld. Er is daarom ook een Van Aerssenkamer in het dorp. VSSSSfXISS^J^SOSSfSSISSi Frangois van Aerssen kwam hooguit eens per jaar in Sommelsdijk langs. Dat was een hele toer, verwijst Moe lijker naar de geïsoleerdheid van het gebied destijds en het vervoer per koets. ssaxtmas»» Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeunvaarder.nl Belastingdienst door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Als Middelburg door rijksbeleid nog meer bezuini gingen te verwerken krijgt, moet het besluit tot de bouw van een nieuwe schouwburg in park Mo lenwater opnieuw ter discussie worden gesteld in de gemeente raad. Dat zei Wim Steketee van coalitie partij Lokale Partij Middelburg (LPM) zaterdag tijdens een mani festatie met cabaretier Freek de Jonge in het Molenwaterpark. De LPM is nu, met de meerder heid in de gemeenteraad, voor de bouw van een schouwburg in het park. Dat besluit staat ook in het coalitieakkoord dat PvdA, CDA, LPM en WD in 2010 hebben ge sloten. Maar als er meer bezuinigd moet worden, vindt de LPM dat het plan toch opnieuw ter discus sie kan worden gesteld. De bijeenkomst in het park was ge organiseerd door de Vereniging Stadspark, die strijdt voor behoud van het park en tegen de bouw van een schouwburg op deze plek. Freek de Jonge steunt deze strijd. „Ik heb mooie herinneringen aan Miniatuur Walcheren. En als je kijkt naar de ontwikkelingen in de theaterwereld, zie je dat een grote schouwburg niet nodig is. KERKWERVE - GroenLinks wil zich inspannen om tot een koppeling te komen tussen natuur en econo mie. In heel Nederland heeft de partij wandelingen gemaakt in na tuurgebied. In Plan Tureluur trok GroenLinks Zeeland met Tweede Kamerlid Linda Voortman en sta tenlid Leen Harpe de wandelschoe nen aan. Natuur heeft waarde van zichzelf maar koppeling met eco nomie is heel goed - stelt Voort- man in een persbericht. „Nu nog een modus vinden om middelen terug te krijgen voor beheer en voorzieningen." Dat kan bijvoor beeld via provincie, toeristenbelas ting of ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46