Falend PSV heeft geen ruggengraat 2 61 sport Feyenoord ziet kansen als outsider in de titelstrijd AZ ploeterend naar overwinning op RKC maandag 26 maart 2012 door Hans Leber DOETINCHEM - Of de grappen en grollen van John Guidetti nou zo leuk zijn, daarover kan van me ning worden verschild. Maar dat de negentienjarige Zweed voor Feyenoord van eminent belang is, lijdt geen twijfel. Gisteren maakte hij twintig minuten voor tijd in Doetinchem het eerste Feyenoord- doelpunt in de wedstrijd tegen De Graafschap, die op een frustre rende o-o leek af te koersen. Het werd uiteindelijk nog 0-3. Guidetti's negentien doelpunten in twintig wedstrijden maken van Feyenoord een beetje een titelkan didaat. Want hoewel het boven aan de ranglijst wel érg druk is met kanshebbers, denken velen in Rotterdam dat het seizoen nog wel eens raar en vooral fraai kan af lopen. Zeker nu het elftal ook een lastige uitwedstrijd tegen De Graaf schap wist te winnen. Koeman: „Dat konden we een paar maan den geleden niet. Dat hebben we geleerd en dat is een compliment aan het elftal." Feyenoords hoge positie is zeker opmerkelijk gezien de magere be zetting die de Rotterdammers in hun voorhoede hebben. Links en rechts naast Guidetti zijn Jerson Cabral en Ruben Schaken al sinds de winterstop uit vorm. Schaken laat af en toe nog zien dat hij drei gend kan zijn, van Cabral werd de laatste weken, behalve een voorzet waaruit FC Twente-verdediger Nils Röseler vorige week in eigen doel kopte, niets vernomen. Cabral bleef gisteren in de rust dan ook in de kleedkamer achter. Invaller Sekou Cissé speelde zich prompt in de kijker. Koeman: „Cabral heeft extra kwaliteiten, maar die moet ik dan wel zien. Se kou is fit en gretig, en dat is mooi. Dat we er jongens achter hebben zitten die ik in kan zetten, is pret tig." De Ivoriaan was betrokken bij de tweede treffer van Ruben Scha ken en maakte zelf de derde, waar mee hij vrijwel zeker voor zichzelf een basisplaats afdwong voor de thuiswedstrijd tegen NAC. De zorgen voor De Graafschap worden door de nederlaag nijpen der. De ploeg tracht de laatste plaats te verlaten met defensief spel en lijkt slechts uit op gelijke spelen. Gisteren tegen Feyenoord, dat het toch vaak moeilijk heeft in Doetinchem, konden de Superboe ren niet echt iets uitrichten. De ne gende thuisnederlaag op rij in één seizoen (een record sinds de start van de eredivisie in 1954) kon niet worden voorkomen. De wil om er voor te gaan, straal de Feyenoord wél uit. Misschien had het Rotterdamse middenveld gisteren een mindere dag, waren Jordy Clasie, Karim El Ahmadi en Otman Bakkal minder dwingend dan normaal, ze zijn alle drie wél altijd aanspeelbaar. Oók in de dek king. Met die gemoedsrust (verde digers die de bal niet kwijt kun nen panikeren vaak) kon Feye noord zelfs enkele fikse gemiste kansen van Bakkal wegstoppen en rustig wachten op de bevrijdende treffer van Guidetti. Koeman haalde zijn spits vijf mi nuten voor tijd van het veld. Niet als publiekswissel, maar om hem tegen zichzelf te beschermen. De Zweed dolde vlak daarvoor met een soort schijntrap zijn tegenstan der Jan-Paul Saeijs, die daarop als door een adder gebeten reageerde. Koeman: „Hij doet dat op de trai ning ook wel eens, en dan is het misschien nog wel grappig. Maar in de wedstrijd, bij 2-0 voor, moet je dat niet doen. Je moet altijd res pect voor je tegenstander tonen. Bovendien heeft de scheidsrechter vanaf dat moment alles tégen hem gefloten, dat krijg je dan. John moet dat gewoon niet doen." Het was de strenge toon van een meester die zelfs zijn beste leerling terechtwijst. Als les voor de toe komst, zeg maar. John Guidetti (midden) springt over doelman Yves de Winter en verdedi ger Jan-Paul Saeijs van De Graafschap. foto Toin Damen/ANP Het sprankje hoop dat PSV na de eerste week onder leiding van Phillip Cocu heeft, is alweer vervlogen. Ajax vaagt het positie ve effect voor de korte termijn met een verdiende 2-0-overwin- ning in één klap weg. De titel- droom lijkt vervlogen. door Rik Elfrink AMSTERDAM - Alleen tegen beter weten in lijken de PSV'ers er nog in te geloven. .Zelfs plaatsing voor de Champions League is heel ver weg, de bekerfinale lijkt de korste weg naar de Europa League. „Het kan nog, maar het wordt heel moeilijk", wist Georginio Wijnal- dum. „De competitie is nog niet beslist", vond trainer Phillip Cocu. „Je moet van wedstrijd naar wed strijd blijven kijken." PSV kreeg een geweldige dreun van een directe concurrent. Was het het loon van de angst? Gebrek aan kwaliteit? Feit was dat PSV in Amsterdam geen moment aan een zege kon denken. „We zijn verge ten om aan te vallen. Dat was niet de bedoeling. Als jee vindt dat je moet winnen, is dat een vereiste. Van tevoren hadden we alles goed doorgenomen. Natuurlijk wilden we de zaak op orde hebben, ik kon ook niet in mijn eentje gaan aan vallen", vond Wijnaldum na af loop. De Rotterdammer sloeg de spijker op zijn kop. Met name de eerste helft was wer kelijk niet om aan te zien. Het ge controleerde geschaak leidde tot een draak van een wedstrijd. De amusementswaarde van het vuur werk vooraf was nog hoger dan de voorstelling van de 22 op de mat. Ajax wilde wel, maar liet zich niet verleiden tot een haastklus. Het in gegraven PSV gaf geen moment de indruk ook maar iets te willen for ceren. Het team van Cocu gaf geen ver volg aan de flitsende start na het vertrek van Fred Rutten. Ajax re kende genadeloos af met de behou dende spelopvatting van PSV, dat een helft alleen speelde om niet te verliezen. In de kleedkamer stond het woord controle waarschijnlijk met hoofdletters op het opstellin genbord. PSV gaf in de eerste helft weliswaar weinig weg, in balbezit oogde de ploeg vleugellam. Zon der idee werden ballen naar voren gepompt, waar de hulpeloze Mata- vz geen schijn van kans had tegen Jan Vertonghen en Toby Alderwei- reld, het centrale duo van Ajax. Wie van tevoren naar de uitbalans van PSV in dit seizoen had geke ken, zal door de nederlaag niet ver rast zijn. De ploeg heeft uit veer tien wedstrijden buiten het Philips Stadion maar zeventien punten weten te vergaren. Een beschamen de marge voor een topploeg, uit de laatste vijf uitduels werden zelfs maar twee punten gehaald. Bij het kleinste beetje tegenslag gaan de kopjes naar beneden, is er niemand die het commando, pakt. Het begon al in september, waar door Theo Brinkman ALKMAAR - Ploeterend, piepend en krakend, richtte AZ zich gisteren op ha de uitschakeling in het be kertoernooi. Het versloeg RKC met 1-0 en behield zodoende de koppositie in de eredivisie. Gelukkig begon AZ-RKC al om half één. Daardoor hadden de toe schouwers na afloop genoeg tijd over om toch nog wat van hun middag te maken. Van de wed strijd zelf hoefden ze het niet te hebben," al was de vreugde in Alk maar begrijpelijkerwijs groot na de zwaarbevochten zege. De be langrijke drie punten waren toch maar mooi over de streep getrok ken. „Dit geeft een heerlijk gevoel", zei Brett Holman. „Natuurlijk is het ook lekker om fantastisch te voet ballen en met 6-0 te winnen. Maar als het niet goed loopt, moet je voor elkaar bikkelen. Dat hebben we vandaag gedaan. En het is heer lijk dat dat drie punten heeft opge leverd, zo kort na de verloren hal ve finale tegen Heracles." Die uitschakeling in de beker, de eerste echte knock-out voor AZ in dit seizoen, was donderdagavond na honderdtwintig minuten zinde rend voetbal om kwart over elf een feit. Dubbel pech was het in dat opzicht dat AZ gistermiddag al weer vroeg aan de bak moest. En gezien de overgang naar de zomer tijd zou je kunnen zeggen dat AZ en RKC zelfs al om half twaalf 's ochtends aftrapten. Dat is, zo schreef iemand op een supporters- forum, een tijdstip waarop nor maal gesproken teams als Kreiler- oord 3 en Alkmaarsche Boys 4 het veld opkomen. Het moet gezegd: zo voetbalden AZ en RKC in de eerste helft ook. Trainer Gertjan Verbeek drukte zich erg mild uit toen hij zei dat de eindpass vaak niet goed was. In werkelijkheid was niet alleen de laatste, maar ook de eerste pass vaak al verkeerd. Dat begon al bij de aftrap van AZ. Een misverstandje, een onzorgvul dige breedtepass en daar rolde de bal al over de zijlijn. Het was een voorbode voor de rest van de eer ste helft, waarin AZ meer dan eens de bal zomaar inleverde bij een tegenstander. Het overkwam de backs Marcellis en Klavan, maar net zo goed rechtsbuiten Gud- mundsson en zelfs Maher, de ras voetballer met de fluwelen balbe handeling. Tikkie breed, tikkie vooruit en oeps, dat was geen me despeler maar een tegenstander. AZ trof het dat die tegenstander RKC was. De middenmoter uit Waalwijk kon niet profiteren en speelde zelf net zo beroerd. Na rust was AZ een stuk energie ker, daarbij geruggensteund door een voorsprong. Kort na rust had Gudmundsson AZ op 1-0 gezet. De IJslander hoefde de bal alleen maar in het lege doel te schuiven, omdat doelman Zoet zich verkeek op een lange bal op Altidore. Via de borst van de Amerikaanse spits belandde de bal voor de voeten van Gudmundsson. In de twintig minuten daarna had AZ zijn beste fase, maar wist het niet te scoren. Daardoor kwam RKC in de slotminuten nog bijna langszij. Alakmak en Sno zagen hun schoten naast gaan. „Tech nisch matig, tactisch goed, fysiek uitstekend en qua instelling opti maal. Een groot compliment aan de ploeg", zei Verbeek. „En dat we niet goed gespeeld hebben, tsja. Donderdag speelden we een uur lang wel goed, maar werden we uitgeschakeld. Dan heb ik nu lie ver even een lelijke overwinning." Johann Berg Gudmundsson juicht na dat hij er 1-0 van heeft gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26