Aissati neemt Ajax bij de hand Van Velde: Allrounden is op zijn retour SPORT 25 Voshart heeft missie met DeetosSnel 34/35 MAANDAG 26 maart 2012 Alonso in spannende race naar zege 29 PZC PSV laat zich in de Arena afbluffen (2-0) Met een fraai doelpunt en een zelfverdiende strafschop beslist Ismaïl Aissati de topper tegen PSV in het voordeel van Ajax (2-0). Dat juist een door PSV op geleide speler doorslaggevend is, maakt de nederlaag extra pijn lijk in Eindhoven. door Geert Langendorff AMSTERDAM - In de bespreking voor het duel met PSV ruimde trai ner Frank de Boer tijd in voor het vertonen van een filmpje met spor ters uit diverse disciplines die een overwinning vierden. Van basket ballegende Michael Jordan tot het kampioensfeest van Ajax van vorig jaar. De oppepper miste zijn uit werking niet. Ajax versloeg PSV in de Arena met 2-0 en vergrootte de titelkansen daarmee. De gedrevenheid die Ajax vanaf het eerste fluitsignaal toonde, stond in schril contrast met de af wachtende houding van PSV. Hoe wel de ploeg uit Eindhoven, net als Ajax, moest winnen om in de strijd om het kampioenschap te blijven, stond de tactiek hoofdzake lijk in het teken van het voorko men van tegentreffers. Ook bij een 2-0-achterstand zakte het team bij balverlies gedwee terug op eigen helft. Ajax zette vroeg druk, heerste op het middenveld en straalde uit met niets minder dan een zege ge noegen te nemen. Bij PSV ontbrak deze gretigheid, op het oog al thans, volledig. De inbreng van Dries Mertens, Zakaria Labyad, Ge- orginio Wijnaldum en Ola Toivo- nen - dë paradepaardjes binnen de selectie - bleef beperkt tot (loop)acties zonder gif en moede loze blikken naar de kant. Doordat Ajax voorin de efficiëntie en het vernuft miste om uitge speelde kansen te creëren, mocht PSV hoop houden, zij het tegen be ter weten in. Na rust, toen de thuisploeg de laatste schroom van zich afwierp, kwamen de doelpun ten als vanzelf Uitgerekend Ismaïl Aissati, die zijn opleiding genoot in Eindhoven en debuteerde on der coach Guus Hiddink, gaf Ajax de beloning voor een wedstrijd die maar één winnaar verdiende. Na een korte corner besloot Aissa ti de bal met een zwiep richting de tweede paal te sturen, waar kop- sterke ploeggenoten klaarstonden om af te ronden. Zijn voorzet ver anderde onderweg echter in een geslaagde doelpoging. Met een fraaie curve, buiten bereik van keeper Przemyslaw Tyton, beland de de bal in de verre bovenhoek: l-O; Zes minuten later stelde hij de ze ge indirect veilig door een straf schop te verdienen. Op een moei zame aanname volgde een gevecht met Atiba Hutchinson en Marcelo. De laatste, die zich verslagen wist, haakte Aissati, toen de bal in het bezit kwam van de frêle midden velder. Siem de Jong, die verder on opvallend speelde, verzilverde de penalty vervolgens kalm: 2-0. Voor Aissati (23) voelde zijn hoofd rol als een tastbaar bewijs, dat doorzetten loont. Na een mislukte flirt in de zomer met Vitesse zette De Boer hem terug naar Jong Ajax. Ingegeven door blessures haalde hij hem eind november te rug bij het eerste elftal. „Ik kon twee dingen doen: keihard werken of blijven zeuren en dan het sei zoen afmaken bij de beloften. Ik koos voor het eerste. Van de trai ner vind ik het een moedige beslis sing." Mede doordat De Boer de hand over het hart streek, maakt Ajax nu een grote kans de landstitel te prolongeren. Aissati, in zijn laatste contractjaar, hoopt dat de poging slaagt. „Ik wil hier afsluiten met een kampioenschap. Daar ga ik voor." Dat Ajax hem wellicht lan ger wil binden, zegt hem weinig. „Ik heb niets gehoord van de club. Dan kijk je natuurlijk verder. Maar praten kan altijd." Ajax staat, zeven speelronden voor het einde, op slechts één punt van koploper AZ op de tweede plaats. FC Twente en PSV volgen op ge paste afstand. Hoewel er theore tisch nog van alles mogelijk is, loog de prestatie van Ajax er niet om. In de meest cruciale fase van het seizoen toonde het elftal zich van zijn beste kant. En PSV? Het schokeffect dat interim-coach Phil lip Cocu moest bewerkstelligen, lijkt nu al uitgewerkt. Medailleklassement w N? Nederland 5 5 4 14 Canada 3 1 0 4 Tsjechië 2 0 0 2 Zuid-Korea 2 0 0 2 Duitsland 0 2 1 .3 China 0 2 0 2 VS 0 1 3 4 Rusland 0 1 1 2 Noorwegen 0 0 1 1 Finland 0 0 1 1 Polen 0 0 1 1 HEERENVEEN - De speaker riep het gisteren enthousiast tegen het uit verkochte, uitzinnige Thialf, op de laatste dag van het WK afstanden: 'Oude tijden herleven!' Bijna een verzuchting, na een seizoen'waar in voortdurend werd getwijfeld aan de levensvatbaarheid van het langebaanschaatsen. Succescoach Gerard van Velde wilde juist niets van 'oude tijden' weten. Hij had de toekomst van het schaatsen ge zien. „Dit is het: sprinten en af standskampioenschappen." Het brons van Thijsje Oenema en het zilver van Michel Mulder ster ken Van Velde in de gedachte dat Nederland aan de vooravond staat van een bloeiperiode, dankzij de sprint én de afstandspecialisten. „Drie jaar geleden zat ik nog met de schaatsbond om de tafel, om dat we er niets van konden. En nu hebben we een hele lichting schaatsers die kunnen winnen." „Dit is waar het naar toegaat: het WK afstanden is het belangrijkste toernooi, en daarin zijn de 500 en de 1000 meter de koningsnum mers. Dit is spektakel, dit is wat het publiek wil. Zo veel landen die dicht bij elkaar zitten - en Neder landers die het goed doen. De mensen die hier vandaag zitten, komen speciaal voor de 500 meter. De sprint heeft zo'n enorme in haalslag gemaakt de afgelopen ja ren." „Ik denk dat we meer een sprint natie worden", zegt Oenema. „De specialisten waren altijd onderge schikt aan het allrounden, daar zat het geld, maar dat verandert." Van Velde: „Het allrounden is op zijn retour. Ik hoop dat het blijft leven in andere landen, want ik vind het leuk. Maar het WK afstanden is een kopie van de'Olympische Spe len. Voor de buitenlanders is het interessanter." Dit WK afstanden was de meeste succesvolle ooit voor Nederland. De oranje-schaatsers veroverden vijf keer goud, vijf keer zilver en vier maal brons. Tweemaal won Nederland goud op de ploegachter volging. De andere kampioenen waren Stefan Groothuis, Sven Kra mer en Bob de Jong. pagina 28 en 29: Meer over het WK PSV-doelman Tyton gaat onder de bal door waarmee Ismail Aissati Ajax op voorsprong zei foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25