Blaudzun sleept je zijn wereld binnen Francke wint jazzprijs 'De toekomst is aan de kleine podia' maandag 26 maart 2012 door Rolf Bosboom T e zou het gerust het ssst-mo- I ment kunnen noemen. Zo'n I bijzonder ogenblik tijdens een concert waarop het publiek de nog kwebbelende aanwezigen - in middels een helaas welhaast onuit roeibaar verschijnsel - erop atten deert dat er op het podium iets bij zonders gaande is en daarom in dringend tot stilte maant. Blaudzun grossiert in ssst-momen- ten. Het was de derde keer dat hij in De Spot optrad. In de tweeën- halfjaar die onderwijl verstreken is, groeide hij uit van een talentvol le singer-songwriter tot een groot artiest die uitverkochte zalen trekt. Middelburg vormde daarop geen uitzondering. De muziek van Blaudzun is van een wonderlijke schoonheid. Zo dra hij begint te zingen, sleept hij je zijn wereld binnen, een onver moed universum waar duistere krachten heersen en die door drenkt is van weemoed, maar waar je je toch onmiddellijk thuis- voelt. Nachtmuziek, gebracht door een ietwat onheilspellend ogende en behendig op de grenzen van pa thos belancerende bebaarde bard met snik in de stem. Je legt niettemin je lot maar al te graag in zijn handen, zeker sinds zijn jongste prachtplaat Heavy flo wers. Het is een titel die ook past POPMUZIEK Blaudzun Concert Blaudzun Gehoord: vrijdag 23 maart, De Spot, Middelburg op Blaudzuns optreden. Mede dankzij zijn excellerende zeskoppi- ge band gingen de zware last van de bombast en bloemrijke verstil ling volmaakt samen. Extatische erupties volgden op breekbare ssst-momenten. Bijna anderhalf uur speelde hij, zonder een ogenblik te versagen, zonder ook maar even de aan dacht te'laten verslappen. Een aan eenschakeling van hoogtepunten. Sommige kenden we al van vorige keer, zoals het solo en onversterkt uitgevoerde Wolfs behind the glass (feitelijk één groot ssst-moment), maar de nummers van Heavy fo- wers bleken weer een nieuwe di mensie aan Blaudzuns universum toe te voegen, zoals in het prachti ge We both know en het aan 'de zo mer en alle gebroken harten die deze veroorzaakt' opgedragen toe giftnummer Solar, waarin Blaud zun aan het slot opnieuw de stilte afdwong. Ssst. Blaudzun speelt zaterdag 2 juni op Vestrock in Hulst. ROTTERDAM - De uit Zoutelande af komstige saxofoniste Stephanie Francke (22) heeft gisteren in Rot terdam de finale van de Erasmus Jazz Prijs 2012 gewonnen. Zij ver overde zowel de jury- als de pu blieksprijs. De andere kandidaten waren Niek de Bruijn (drums) en Baer Traa (zang). „Ik probeerde het niet als een com petitie te zien", zei Francke na af loop. „Een drummer, een zanger en een saxofoniste kun je ook heel moeilijk met elkaar vergelijken. Ik had me vooral voorgenomen om lekker te spelen. Dat is naar mijn gevoel heel goed gelukt." De drie finalisten kregen ieder een half uur. Francke, die studeert aan het conservatorium in Rotterdam, koos voor uitsluitend eigen werk. „Dat speel ik het liefst en ik kan er echt mezelf mee laten zien." De jury prees de jonge saxofoniste om haar 'betoverende' geluid. „Het mooiste compliment vond ik dat ze zeiden: je hebt je eigen zwembad gecreëerd waarin je hebt gezwommen. Ik voelde me inder daad heel vrij op het podium." De prijs, waaraan een bedrag van 3000 euro is verbonden, geldt als een belangrijke opstap voor talent rijke jazzmusici. Op 2 juni speelt Francke in Porgy en Bess in Ter- neuzen, tijdens Scheldejazz. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Dat de kleinere po dia in Zeeland de krachten bunde len, zou wel eens het begin kun nen zijn van een landelijke trend. Dat zei cabaretier Freek de Jonge zaterdag bij de officiële presentatie van de Stichting Cultuurpodia Zee land. „Ik denk dat dit initiatief na volging zal gaan vinden in andere provincies." Het ontstaan van de stichting is in direct een reactie op de ontwikke lingen op theatergebied in de pro vincie. De drie grote Zeeuwse thea ters en het centrale kaartverkoop systeem zijn in handen gekomen van de Zeeuws-Vlaamse onderne mer Frans Lievens. De kleinere po dia en evenementen vrezen in de nieuwe situatie zich onvoldoende te kunnen profileren. Een aantal podia heeft daarom nu de handen ineengeslagen. „Onze kerntaak is het beheren van een centrale website en het coördine ren van de ticketverkoop van alle aangesloten podia", zei voorzitter Eric Hageman. Daarnaast gaat de stichting zich inzetten voor samen werking op het gebied van publici teit en marketing en voor een 'cen trale planagenda', zodat de podia hun aanbod op elkaar kunnen af stemmen. Welke podia meedoen, is nog niet bekend. Op 3 april is er een bijeen komst voor alle geïnteresseerde or ganisatoren. Dan moet blijken wie zich aansluit. Hageman: „We ho pen medio mei met tien a vijftien podia van start te gaan, maar wie weet worden dat er nog meer." Ook komen er fysieke verkooppun ten verspreid over de provincie. Het eerste is De Drukkerij in Mid delburg, waar het initiatief zater dag werd gepresenteerd en het lo go onthuld. Freek de Jonge is ambassadeur van de stichting. „De toekomst is aan de kleine podia", zei hij. „Door al lerlei inwerkingen van de centrale overheid worden de grote produc ties vrijwel onmogelijk en zal er de komende jaren heel veel geëxpe rimenteerd gaan worden. Ik denk dat er veel kleine toneelproducties zullen komen, veel kleine muziek- producties, zelfs kleine musicals. Dat kan wel eens groter uitpakken dan verwacht." hude. Hij speelde zelf ook gamba en als organist was hij een virtu oos. Hij kon net zo goed met zijn voeten als met zijn handen spelen. Als componist wilde hij impone ren. Zijn muziek wordt geken merkt door een afwisseling van grote wildheid, sereniteit en uit bundigheid. Hij staat improvisatie toe en dat doen we dan ook. Zijn muziek is inventief en hartverove- rend." Amsterdam Baroque Soloists o.l.v. Ton Koopman, met werk van Buxte- hude, vrijdag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Aanvang: 20.00 uur. Concert van Muziekpodium Zeeland i.s.m. Netwerk Oude Muziek. Ton Koopman: „Het werk van Buxtehude klinkt soms vreemd en vergt het uiterste van instrumenten en techniek, maar het blijft altijd spannend." Een gedenksteen zorgt voor een speciale herinnering aan een dierbare. Bij Dominicus vertalen wij uw wensen in natuursteen, RVS of glas. Bezoek onze website voor meer informatie en inspiratie en maak een afspraak voor een persoonlijk advies! Voor ieder budget is er een mogelijkheid. www.dominicusgedenkfekens.nl Dominicus Westkapelle Dominicus Goes Tel. 0118-571436 Tel. 0113-277200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17