Langs de lijn sport met een knipoog spectrum 2 Zaterdag 24 maart 2012 Het populaire radioprogramma Langs de lijn viert dit weekeinde de tienduizendste uitzending. De combinatie van sport, nieuws en muziek blijkt al sinds 1967 een gouden formule. „Bij Langs de lijn hoefik niet te zappen." door Monique Brandt Radiomaken als duo bete kent: seinen met blikken op de momenten dat de microfoon openstaat. Staccato zinnen uitwisse len als het rode lichtje even uit is. Zoals op deze zondagmiddag, wanneer de uiterst gecon centreerde presentatoren Tom van 't Hek en Toine van Peperstraten vrijwel woorde loos communiceren in de radiostudio van Langs de lijn. Achter het studioglas waakt eindredacteur Bram Gaillard. Deze werkwijze is in tienduizend afleverin gen vrijwel niet veranderd. De techniek wel, maar het wezen van Langs de lijnooit bedacht door Kees Buurman, wordt angst vallig bewaakt. En dus werkt het tweetal na het opklinken van de vertrouwde tune zoals Koos Postema en Felix Meurders dat samen pakweg 25 jaar geleden ook deden, gedurende de 6 jaar dat zij 's zondags pre senteerden. Vóór Meurders zat Willem Ruis eveneens 6 jaar naast Postema. Dat tweemanschap zorgde er geregeld voor dat de luisteraars slap van het lachen voor de radio zaten. Postema: „Mensen dachten al tijd dat we lang bleven hangen, omdat het zo gezellig was. Maar als het kon, lieten we de eindtune wat langer doorlopen en gin gen wij intussen snel naar huis. Enfin, wij rijden samen op, allebei met die tune in de auto. Op het punt waar hij links en ik rechts moest, stond een tankstation. De pompbediende zag ons allebei in de auto zitten, terwijl het programma nog bezig was. Hij begreep er niéts van, we zagen die man voor onze ogen sta-pel-krankzinnig worden." De duo's die nu terugblikken, bestrijken zowat vier generaties. -Van Peperstraten (1967), eind 2009 aangetreden, groeide op, luisterend naar Postema (1932) en Meur ders (1946). „Vanaf eind jaren zeventig ben ik meegegroeid. Ik zapte veel langs ver schillende zenders. Bij Langs de lijn hoefde ik niet te zappen. En nog steeds vind ik dat snelle wisselen van locatie het leukst." Voormalig tophockeyer Tom van 't Hek (1958) werd -in 2000 door Ferry de Groot, destijds eindredacteur en Chef Sport, naar de radio gehaald. De Groot was berucht om zijn practical jokes. Postema: „Soms was ik niet meer in staat tot spreken, zo hard moest ik dan om hem lachen. Op een dag had iemand wat gewonnen in een Tour-prijsvraag. Tijdens het bellen met die man blafte zijn hond op de achtergrond. Dat geblaf is wel 35 keer in die uitzending teruggekomen. Con-stant. De Groot stond zelf króm van het lachen achter die ruit." Meurders: „Ik heb nog een tijd de woens dag gepresenteerd. Dan moest ik de uitsla gen van de paardenkoersen ophoesten. Hoorde ik Ferry in mijn koptelefoon: 'Zeg, ken je deze al'? En dan begon hij moppen te vertellen. Dat ging maar door, terwijl ik die koersen aan het voorlezen was." Van 't Hek: „Wij hadden een verslaggever die zijn mobiel nooit uitzette tijdens de uit zending. Een halfjaar lang, elke week, pre cies op het moment dat hij in de uitzen ding zat, belde Ferry zijn nummer. Dan hoorde je die verslaggever zijn praatje be ginnen en ging opeens die telefoon af Moest-ie dat ding weer wegdrukken." Van 't Hek presenteerde eerst het program ma met Govert van Brakel. Sinds diens pensionering zit Van Peperstraten naast hem. „Onze samenwerking is iets heel na tuurlijks; we zijn geen concurrenten. Ik kan me wel voorstellen dat niet alle samen stellingen even goed werken, er moet wel iéts zijn." „Je moet kunnen geven, elkaar de ruimte kunnen laten. Met elkaar kunnen lezen en schrijven", zegt Meurders die daarvoor al als verslaggever voor het programma werk te. Tijdens zijn tweede wedstrijd in die hoedanigheid, Roda JC tegen FC Amster dam, ging hij trouwens al in de fout. „Het werd 1-0 naar mijn idee. Zegt die vent naast me: 'Zeg Felix, dat doelpunt is toch afgekeurd?' Dus ik zeg tegen de eindredac teur: Rob, ik moet er even in, er is iets be langrijks gebeurd. 'Waarom dan', vraagt Rob geïrriteerd. 'Als je geen goede reden hebt, is dit meteen je laatste wedstrijd'. Net op het moment dat ik in de uitzen ding zat, werd een speler van Roda ge vloerd en brak er een enorm fluitconcert los. Waarop ik zei: U hoort het, de scheids rechter hier heeft om onduidelijke rede nen dat glaszuivere doelpunt van Nannin- ga afgekeurd, het staat nog altijd nul-nul. Zo werkte ik me er mooi uit en niemand heeft er ooit van geweten." Ook in de jubileumuitzending zullen weer tal van sappige anekdotes over de tafel vlie gen. Verslaggever Andy Houtkamp, 31 dienstjaren op de teller, heeft er legio. Zo als die keer dat hij bij de Olympische Spe len in Peking de verkeerde atleet de 5.000 meter liet winnen. Prompt leek het alsof hij de volgende dag, bij de 1.500 meter weer de mist in ging. Tot bleek dat niet hij fout zat, maar dat in het stadion de ver keerde winnaar op de schermen ver scheen. „Ik kan er nog wel eens bijna gil lend wakker van worden." Hij herinnert zich de flessen witte wijn, al tijd koud en klaar voor consumptie door Postema en Ruis. Zij kondigden Hout kamp, die een blauwe maandag in de valu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 78