15 reizen |J*>4wgi reizen@wegener.nl Zaterdag 24 maart 2012 te beleven. Vanaf het nabijgelegen Livingsto ne nemen we de bus naar Zambia's hoofd stad Lusaka. De luxe nachtbus is onver wacht comfortabel, betrouwbaar én stipt. We komen aan in een Afrikaanse hoofdstad als vele andere Afrikaanse steden. Hier rege len we onze trip naar het beroemdste wild park van Zambia: Zuid-Luangwa. Het eerste deel van de reis naar het wild park is al even ontspannen als de nachtbus. Maar de laatste ruim 100 kilometer moet ons afgeladen minibusje zich door kuilen en groeven een weg banen. De beloofde as faltweg is nog lang niet klaar. Met enig geluk bereiken we toch nog voor zonsondergang de toegangspoort tot het park, en dan beseffen we waarom de beheer der van de lodge al driemaal onze voicemail heeft ingesproken: we zijn in dit absolute laagseizoen de enige gasten, voor wie een ploeg van vijftien man personeel al een hal ve dag paraat staat. De luxe in het park is weldadig. We frissen ons snel op en kunnen dan, aan het eind van de dag, op de eerste van vier privé-safa- ri's langs olifanten, nijlpaarden, krokodillen, zwijnen, aapjes, slangen, buffels, giraffes en hyena's. Leeuw en luipaard zien we niet, die hebben in dit regenseizoen geen enkele re den te poseren bij de bekende drinkplaat sen; er is nu voor hen overal water en voed sel in overvloed. De terugtocht vanuit het park, een paar dagen later, over de onbe gaanbare weg blijft ons bespaard. We kun nen voor 60 dollar een ticket kopen voor een vliegtuigje naar Lusaka, dat voor de helft is gevuld met Amerikanen die van safa ri naar safari vliegen: „We did Kruger, now we're gonna do the Serengeti..." Na de luxe van een lodge zijn we wel weer toe aan wat authentieke, stoffige markten en barretjes. Hoewel we de enige 'witten' zijn, worden we doorgaans met rust gelaten tenzij we zelf contact zoeken. De barretjes zijn geregeld tevens autowasserettes, waar de klanten hun auto laten wassen terwijl ze zich laten vollopen. De Bob is in Afrika een onbekende. Liftend en met prima openbaar vervoer be reiken we Botswana, dat een wat meer geor dende indruk maakt. Het land is zo groot als Frankrijk, maar heeft nog geen twee mil joen inwoners. Grote delen zijn onbewoon baar. Langs de Choberivier in het uiterste noorden en in het Chobe wildpark verga pen we ons weer aan het natuurschoon. Ook hier kun je riviertochten maken, met eenvoudige, kleine bootjes, maar ook met luxe salonboten inclusief ijverige bediening. Een heel andere sfeer dan de overige natuur reservaten ademt de weidse Okavangodelta in het noordwesten. Dit natuurpark is het Grote foto: De Okavangodelta in Botswana ver ken je in een bootje, ook goed voor een dutje. Kleine foto: De Victoriawatervallen op de grens van Zambia met Zimbabwe. foto's Paul Vugts/Marthe Damman best te bezoeken in een mokoro, een uitge holde boomstam, of de eigentijdse variant daarop, een kano van glasfiber. De 'gonde lier' achterop boomt ons door oneindige velden van riet en waterlelies. Hier en daar stoppen we bij een eilandje waar zebra's, antilopen, apen en bontge kleurde vogels wegschieten. Gelukkig tref fen we daar, op onze tussentijdse wandelin gen, niet de 'pda's', potentially dangerous animals, zoals buffels en olifanten. Onze gids-op-pantoffels had ons nog uitgebreid instructies gegeven voor een spectaculair vluchtplan. Na het zwemmen in een nijlpaard- en kro- kodillenvrije poel, hangen we weer onder uit in de kano bij een graad of veertig in de volle zon. Onze gids Eman vertelt over zijn plannen. Het zal hem niet gebeuren dat hij tot aan zijn oude dag in de hitte staat te zwoegen, terwijl westerse reisbureautjes er vandoor gaan met het merendeel van de honderden-dollars die zijn klanten voor hun toer hebben neergeteld. Als Eman bin nenkort vol in bedrijf is en zijn handige neefje de website klaar heeft, kan de klant bij hem niet alleen terecht voor authentieke mokorotochten, maar ook voor paardrijsafa- ri's en ritjes in een ezelkarretje, waarmee hij zijn clientèle ook van het vliegveldje van Maun belooft op te pikken. ZIMBABWE ov ZWASILAND ZUID-AFRIKA Informeer vantevoren bij de GGD welke vaccinaties noodzakelijk zijn. Tijdens de re gentijd (onze winter) zijn in Zambia sommi ge wildparken gesloten. Eman is bereikbaar via zijn e-mailadres: inheartofafricasafaris@yahoo.com Je kunt je reis in Lusaka of Livingstone be ginnen. Livingstone is het best te bereiken via Zuid-Afrika. Voor Zambia is een visum vereist (te koop op het vliegveld). E2 www.landenweb.net/zambia/ www.landenweb.net/botswana/ Reageren? - redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43