onze vacaturesite kijken' werken 19 'Ik wil er veel gevoel in stoppen' starter zaterdag 24 maart 2012 r-^'l i vinden het vanzelfsprekend om voor vacatu res jonge werkzoekenden aan te nemen tot ongeveer 45 jaar. De praktijk weerspiegelt zich in de UWV-cijfers. Eind januari 2012 stonden er ruim 236.000 werknemers van 45 jaar en ouder ingeschreven, van wie een krappe 110.000 ouder dan 55. In deze groep vinden mensen na gemiddeld 21 maanden een baan. Bij de jongere werkloze is dat 8,4 maanden. De grafieken laten er geen misverstanden over bestaan. Nederland vergrijst en komt straks getalsmatig arbeidskrachten tekort. Voor een aantal werklozen is daarom de stap naar het zelfstandig bestaan de enige uitweg naar betaalde arbeid. Het UW V houdt alleen de totale uitstroom bij: in 2010 gingen 14.000 werklozen voor zichzelf aan de slag. Op papier gebeurt er veel. De socia le partners zetten er in het Beleidsplan 2020 samen de schouders onder. „We roepen hierin werkgevers ook op om in ieder geval het gesprek aan te gaan met 55-plussers die solliciteren en over voldoende kwalificaties beschikken. De ervaring leert dat een ge sprek een groot deel van de onterechte voor oordelen wegneemt," meent Leo Hartveld. Ook het UWV zegt hard te werken. „In no vember 2011 heeft UWV de 'Actiemaand 50-plus' gehouden. Daarin probeerden we oudere werkzoekenden en werkgevers bij el kaar te brengen. Daarvoor zijn ook allerlei radiospotjes uitgezonden en hebben we banners op internet geplaatst", vertelt woordvoerder Frank Bartelds. „Ook maakt UWV komend jaar ruim 150 werkcoaches vrij voor de begeleiding van 55-plus werk zoekenden. We organiseren ook netwerkbij eenkomsten voor deze groep. Door deze bij eenkomsten vindt een aantal een baan of gaat als zelfstandige aan de slag." Het meest frustrerende voor de oudere werkzoekende is het verplichte solliciteren. „Je schrijft op banen waarvan je van tevoren weet dat.je ze toch niet krijgt. Dat is zo nutteloos", al dus Marije van Ooijen. Er zijn plannen voor een andere invulling van de verplichting, waarbij de kwaliteit van het werkzoeken doorslaggevend is. Het actief deelnemen aan een netwerkbijeen komst is dan al voldoende. De voorgestelde versoepeling voor de oudere werknemer komt voort uit het gegeven dat 55-plussers, als ze reageren op een vacature, nauwelijks een kans maken. De werkgevers zien ook de noodzaak van het inschakelen van de oude re arbeidskrachten. De werkgeversorganisa ties tonen zich als actieve partners in de Be leidsagenda 2020. Individuele werkgevers la ten zich echter liever niet uit over hun voor keuren voor jonge werkkrachten. En juist bij die doorsneewerkgever, zit het vooroor deel van de te dure, te vaak zieke en te lang zame oudere werkkracht. Een belangrijke rol lijkt dan ook weggelegd voor de zogenoemde intermediairs. Uit zendbureaus kunnen een belangrijke rol spe len. Als een werkgever heeft gezien dat de oudere werknemer als uitzendkracht zich uitstekend staande houdt in de moderne praktijk, dan zal hij eerder geneigd zijn hem of haar in vaste dienst te nemen. Uitzendor ganisatie Tempo-Team is enige tijd geleden daarom een campagne begonnen om de oudere werknemer aan te prijzen. „Het is van groot belang dat we dit probleem nu aanpakken", aldus Harald Zandvliet van Tempo-Team. „We zitten anders over vijf tot tien jaar met een mismatch op.de ar beidsmarkt. Er is dan behoefte aan die oude re werknemer, maar die is inmiddels de aan sluiting met de arbeidsmarkt kwijt geraakt, waardoor hij niet meer bemiddeld kan wor den. Daarom moet er nu wat gebeuren." Volgens Zandvliet is sprake van een hard nekkig probleem. „Het is heel frustrerend te zien dat in theorie wel wat gebeurt, maar dat de praktijk toch erg weerbarstig is." Daarbij komt dat bij veel intermediairs 55-plussers sowieso niet worden bemiddeld. Voor veel oudere werkzoekenden is uitein delijk de weg naar zelfstandigheid de enige manier om aan betaald werk te komen. Het is een laatste strohalm en in die zin zeker geen vrijwillige keuze, is de conclusie in het RWI-rapport. Toch is zelfstandigheid niet voor iedereen weggelegd. Ondernemer zijn is iets heel anders, dan goed zijn in je vak. „Als ik een gewone baan had kunnen krij gen, was ik nooit zelfstandig geworden", zegt Van Ooijen onomwonden. „Het be staan als zzp'er is niets voor mij. Al die ad ministratieve rompslomp, de stress en die onzekerheid. Ik doe dit echt noodgedwon gen." reageren? geld@wegener.nl asamKSSsassesgsmsssssitBsesssassei^m^ Mariska Cator. foto Dirk-Jan Gjeltema Haar eerste zakgeld al, ging op aan fotorolle tjes. 'Het hele proces van foto's maken tot de puntga ve afwikkeling sprak haar aan. De ambitie een eigen fotostu dio te beginnen, ontsproot bij Mariska Cator (42) uit Zierikzee echter pas drie jaar geleden. Voor die tijd was zij werkzaam in de bloemsierkunst, trouwde en werd moeder van vier kinderen. Die zijn nu tussen de 6 en 16 jaar oud. „Familie en vrienden moedigden mij aan eens echt iets te gaan doen met fotografie. Uiteinde lijk nam ik dat besluit. Wij woonden in Helle- voetsluis, maar wilde als gezin daar toch al weg. In Zierikzee vonden we wat we zochten. Het vergde wel een grootscheepse verbouwing om hier te kunnen wonen zoals we wilden en daar na een studio voor mij te creëren", vertelt Ma- riska. Sinds begin november ziet het eruit zoals zij wil. Een ruime, lichte studio met ge avanceerde apparatuur én kleurrijke jurkjes en accessoi res. Die galajaponnetjes zijn be doeld voor fotosessies als on derdeel van kinderfeestjes, die Mariska ook organiseert. Een totaalpakket dus: verkleedpar tij, fotosessie en high-tea. Dat geldt ook voor een arrangement als onderdeel van een vrijgezellenfeestje. Het zijn gebeurtenis sen waar mensen graag een tastbare herinne ring aan overhouden. „Ik wil me in dit vak on derscheiden door er veel gevoel in te stoppen", zegt Mariska. Zij maakt ook portretten, bruids reportages en maakt desgewenst een fotoserie van een begrafenis. Op haar website prijken ver der fraaie foto's van wolken van baby's en verte derende huisdieren. PASPOORT Naam: Catorfotografie Wie: Mariska Cator Waar: Meelstraat 46, 4301 ED Zierikzee Wat: Fotostudio en feestelij ke arrangementen. Startdatum: 7 november 2011 Investering: Circa 10.000 eu ro. Beoogde jaaromzet: Ik hoop veel Verwachte her-investering: Geen idee, ik ben niet zo van de getallen. Natuurlijk houd ik wel de afschrijvin gen in de gaten Website: www.catorfotogra- fie.nl E-mail: info@catorfotografie.nl Telefoon: 06-55337338

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33