'Kinderen zijn onze toekomst' werken 13 zaterdag 24 maart 2012 door Dennis Rijsbergen Je weet niet wat je moet gaan studeren. Dan is de pabo mis schien wel lekker makkelijk. Beetje les geven, beetje taal, beetje rekenen... Een pretstu- die, toch? „Nou echt niet", zegt Martij n Luysterburg uit Halsteren, tweede jaars lerarenopleiding aan de HZ. „Ten eerste is het een pittige stu die en ten tweede moet je echt ple zier hebben in het lesgeven. Ben je jezelf niet en speel je een rol, dan prikken kinderen daar feilloos doorheen. Dan heb je het zwaar hoor, en zit je binnen no time over spannen thuis." Martijn weet het zeker. Leraar, daar moet je voor in de wieg ge legd zijn. De 22-jarige student is daar het lichtend voorbeeld van. Zelf had hij nog amper de basis schoolleeftijd toen hij al wist wat hij wilde worden. Juist ja, leraar. Op een basisschool welteverstaan. „Schooltje spelen, ja dat deed ik ook veel", herinnert hij zich. „En ik heb een jongere zus die ik van alles probeerde te leren wat ik op school geleerd had. Zelfs toen ik op het vmbo zat en Frans kreeg, ging ik haar Frans leren." Lesgeven zit Martijn in het bloed. Hij gaf vijfjaar lang badmintonles aan jongeren en toen een vriend van hem moeite had met rekenen gaf Martijn hem bijles. Wat het mooie is aan een baan in het basis onderwijs? „Je helpt als leraar kin deren een start te maken in hun ontwikkeling. Je helpt ze hun ta lenten te ontplooien. Je legt letter lijk de basis. Als een kind bijvoor beeld niet leert klok kijken, dan zal hij in zijn latere leven moeite houden met zoiets simpels als op tijd de bus pakken of afspraken maken of plannen. Bovendien vind ik het leuk om met mensen te werken. En een kantoorbaan gaat het gewoon niet worden." Het vak wordt nog wel eens onder schat, meent Martijn. Vooral het werken met kleuters. Maar laat dat nu juist de meest uitdagende groep zijn. „Leraren die met kleuters werken, daar heb ik het meeste respect voor. Dat is niet zo maar elke dag wat spelletjes spelen. Achter die spelletjes zit een gedachte en sti muleer je twee, drie ontwikkelin gen van een kind. Die leraren wor den wat mij betreft echt onderge waardeerd." Het werken met de allerjongsten heeft wel zo z'n charmes, heeft de Halsternaar aan den lijve onder vonden tijdens zijn stages. „Kleu ters zijn heel spontaan. Ze floepen er alles uit. Zo vroeg één van de kinderen mij een keer: 'Ben jij opa? En heb jij al kinderen?' Het is ook een hele verantwoordelijk heid om met kinderen te werken. Kleuters hebben bijvoorbeeld veel De pabo is een hbo-opleiding. Als je de studie hebt afgerond mag je de titel 'Bachelor of Education' voe ren. Het startsalaris is 2290 euro. Het collegegeld bedraagt 1713 eu ro. behoefte aan een veilig gevoel. Voor hen is alles nieuw, ze komen voor het eerst op school. Maar ook in de andere groepen heb je een belangrijke rol. Als leraar ben je voor een deel ook verantwoorde lijk voor de opvoeding. Ze brengen soms meer tijd op school door dan thuis. We brengen kinderen bij dat ze elkaar niet moeten pes ten, dat ze moeten luisteren naar elkaar en elkaar niet mogen uit schelden. De oudere kinderen zijn weer heel anders. Zij hebben al duidelijk een eigen mening. Met Aan boeken ben je het volgende kwijt: Eerste jaar 790 euro; iTweede jaar 530 euro; Derde jaar 480 euro; Vierde jaar 480 euro. hen kun je discussiëren." Zelf heeft de pabostudent er al een flin ke schoolcarrière opzitten. Eerst het vmbo, toen drie jaar mbo SPW en daarna nog een jaartje de opleiding tot onderwijs-assistent. Tijdens één van zijn stages heeft Martijn al een baan aangeboden gekregen. Over zijn toekomst maakt hij zich dan ook geen zor gen. Dat doet hij wel over de kabinets plannen die het onderwijs flink korten. De jonge student wordt er zelfs ietwat nijdig van als de bezui nigingen ter sprake komen. „Kin deren die het in zich hebben, die komen er wel. Het zijn juist die kinderen die extra aandacht nodig hebben die er de dupe van wor den", zegt hij. „Want als er geen geld is om hen die steun te geven, dan ontnemen we ze een toe komst. Ik vind dat echt niet kun nen. Als de plannen doorgaan, gaat herbergafwaarts met het ba sisonderwijs. Terwijl onderwijs wat mij betreft geen onderwerp voor bezuinigingen zou mogen zijn. Kinderen zijn onze toekomst. Dat moeten ze in De Haag niet ver geten." Wat levert het op en wat kost het? .Leraar, daar moet je voor in de wieg gelegd zijn", is de stellige overtuiging van Martijn Luysterburg uit Hasteren die de lerarenopleiding aan de HZ volgt. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27