Traplift huren? ernstig Strijd om geld 301 zei Stannah Bruinvissen K a verminkt 1 Alleen bij de beste! De fiscus betaalt mee, ook bij huur! Organisaties vragen aandacht voor tekenbeet zaterdag 24 maart 2012 c€ SIM BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2421) www.stannah.nl - info@stannah.nl 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. Uniformeer mij vrijblijvend' ©ver de I I buitentraplift traplift rechte trap l~~l traplift met 1 of 2 bochten (Dhr/Mevr) Adres Telefoon Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 17006, 2170 VB Sassenheim. Zeeland lobbyt voor Europese geldstroom OUDDORP - Op de stranden bij Ouddorp zijn sinds i maart al 25 bruinvissen aangespoeld, de mees te ernstig verminkt. De bescherm de zeezoogdieren vertonen snij- wonden tot op het bot. Soms ont breken hele stukken vlees. De oor zaak van de verwondingen is onbe kend, maar ze lijken bewust te zijn aangebracht. Volgens Steven van" der Mije van het onderzoeksinstituut NCB Na- turalis in Leiden is het aanneme lijk dat de verminkte bruinvissen als bijvangst uit visnetten zijn ge sneden. „Voor de kust bij Oud dorp is een vrij smalle vaargeul. Het zou kunnen dat bruinvissen de schroeven van vissersboten niet kunnen ontwijken, maar daar zijn de snijwonden te glad en te recht voor. Dit zou kunnen duiden op bewust snijwerk." De dieren gaan naar Utrecht voor onderzoek. Brainvisspotter Marko Oudenaar de, een van de vinders van de zwaarbeschadigde dieren, sluit een mechanische oorzaak niet uit. Hij wijst op baggerwerkzaamheden voor de kust. In 2009 spoelden ook al verminkte bruinvissen aan. Na onderzoek door het Neder lands Forensisch Instituut op ver zoek van het Openbaar Ministerie werd geen aanleiding gevonden voor een nader strafrechtelijk on derzoek. Volgens Jaap van der Hiele, coördi nator van de EHBZ (Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren), zijn de gevon den kadavers vaak te ver heen om te kunnen zeggen of de verminkin gen voor of na de dood zijn ont staan. „De Kustwacht kijkt uit naar drijvende exemplaren die ver ser' zijn dan de aangespoelde die ren", zegt hij. MIDDELBURG - Verschillende organi saties, waaronder Staatsbosbeheer en GGD, vragen de komende week aandacht voor tekenbeten. Een beet van het insect kan leiden tot de ziekte van Lyme. In de jaarlijks terugkerende Week van de Teek zijn er gratis voorlich tingsbijeenkomsten, voorlichtings materiaal, nieuws over de teek en het voorkomen van de ziekte van Lyme. Slogan van de week is dit jaar: 'Na een dag in het groen, al tijd een tekencontrole doen'. Ver der is er een speciale website actief met aertikelen, brochures en les materiaal. www.weekvandeteek.nl iJaBSSSSeX&SZtX&SSSSStt&ttZiiX&SSSGS&SG&SZttSttXfö Welke gevolgen het Catshuisbe- raad heeft, is nog onduidelijk. Feit is dat er steeds minder geld uit Den Haag naar de provincie gaat. Europese euro's worden daardoor steeds belangrijker. Zeeland vecht ervoor dat ook niet die geldstroom verdwijnt. door Jeffrey Kutterink Steeds meer gaat het in de wandelgangen van de Tweede Kamer over de 'structuurfondsen'. Een duur woord voor allerlei Europese geldpotjes waarop bedrij ven, provincies en gemeenten een beroep kunnen doen. Een bekende is het visserijfonds. Daaruit kregen recent nog Zeeuw se bedrijven subsidie. Met het extra duwtje in de rug kunnen ze nieuwe technieken ontwikkelen om te zorgen dat Zeeuwse vissers ook in de (nabije) toekomst nog een boterham kunnen verdienen. Maar dat extraatje uit Brussel staat op de tocht. Want premier Mark Rutte en minister Jan Kees de Ja ger (Financiën) willen minder geld overmaken naar Brussel. Dat Nederland dan ook minder geld uit Brussel krijgt, nemen ze op de koop toe. „Het kabinet vindt dat de geldpot jes voor de regio's niet veel opleve ren", legt Milos Labovic uit. Hij is lobbyist voor Zeeland in Brussel. „Als er goede regionale plannen zijn, dan steunen we die zelf wel, is de gedachte. De provincies be twijfelen dat. Want ze krijgen geen extra geld van liet Rijk." Wat krijgt Zeeland nu van Brus sel? Voor een periode van 7 jaar is dat 52,8 miljoen euro. Dat lijkt niet veel, maar schijn bedriegt. Want el ke Europese euro moet verplicht worden aangevuld door provin cies, Rijk of bedrijfsleven. En dan gaat het ineens over 137,4 miljoen. „Zou het Europese geld er niet zijn, dan valt de hele investerings impuls weg." Is dat overigens al het geld dat Zee land uit Europa krijgt? Nee. Want in die 137,4 miljoen zit nog niet de 50 miljoen euro die Zeeuwse boe ren jaarlijks aan directe steun uit Brussel krijgen. Op dat geld heeft de provincie geen invloed, dus laat ze dat buiten beschouwing. Waarom lobbyt Zeeland in de Haagse wandelgangen om Brussels geld te krijgen? Dat heeft te maken met wie waarover gaat. Het Euro pees Parlement gaat over de geld potjes voor de regio. Maar hoeveel geld erin zit bepaalt niet het Parle ment, maar de 27 lidstaten. Plat ge zegd: Rutte en zijn 26 collega's. En de premier wil dat Nederland min der geld overmaakt naar Europa. Bij de andere lidstaten is daar be grip voor. Maar voor het idee om de regionale geldpotten over boord te gooien krijgt Rutte alleen de handen op elkaar in Denemar ken en Groot-Brittannië. „Het idee achter de Europese geldpotjes is om alle regio's in samenhang te ontwikkelen. Daarmee wordt voor komen dat er één plek of as in Eu ropa komt die economisch sterker is dan de rest." Volgens Labovic is Nederland be zig met een al verloren strijd. Daar komt de Tweede Kamer in beeld. De manier waarop geld tussen re gio's wordt verdeeld, is gebaseerd op een formule. Hoe slechter een gebied scoort op bepaalde criteria, hoe meer geld het krijgt. Dus: een dunbevolkte regio met veel werk loosheid krijgt meer dan een eco nomisch sterke regio. Labovic: „De provincies willen dat minister De Jager - die dus tegen structuurfondsen is - straks in Eu ropa ervoor gaat pleiten dat die for mule wordt aangepast. We willen dat zaken waar Nederland slecht op scoort, zoals innovatie, lucht vervuiling en demografische veran deringen, gaan meetellen. Als dat soort zaken een rol gaan spelen zou Nederland veel meer geld kun nen krijgen." Een slimme zet. Nederland krijgt dan meer geld van Brussel, waar door de zogenoemde netto beta lingsbalans verbetert. Maar De Ja ger peinst er niet over. „Daarom proberen we de Tweede Kamer te overtuigen. Het geld komt toch, want andere lidstaten staan niet toe dat de structuurfondsen wor den afgeschaft. Blijft Nederland schreeuwen 'dat ze minder geld wil', dan krijgt ze ook minder. Maar ze zal wel net zoveel als nu moeten afdragen. Dat verslecht de netto betalingspositie. Je kunt die juist ook verbeteren - eigenlijk pre cies wat Rutte en De Jager willen - door te zorgen dat we meer geld van Brussel krijgen. We proberen de Kamer daarvan te overtuigen, zodat die het kabinet bijstuurt." Nederland kan toch niet op eigen houtje de formule aanpassen? Of het woordje innovatie toevoegen en meer geld opstrijken? „Dat klopt. Maar Nederland staat met die inzet sterker dan als ze alleen roept dat ze minder geld wil afdra gen en structuurfondsen wil af schaffen." Wat zijn de gevolgen voor Zeeland als de lobby mislukt? „Dan wordt zeker 5 tot 10 miljoen euro minder aan Europees geld gestort op de provinciale bankrekening. Als je de anders verplichte bijdrage van provincie en bedrijfsleven meere kent, loopt Zeeland een investe ringsimpuls mis van zeker 30 mil joen euro. Is dat erg? Wel in een tijd dat de Haagse geldstroom op droogt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 118