Ook in de lente kan 9BJ knaUer Aruba 61 binnenland 'Agressieve patiënt kun je niet wegsturen' iligfu f m LTtSim i'ffw £jé1 luöUeuin- OM houdt afspraken met La S. geheim KRAS,NL, Vertrek Brinkman kost PW zetels Door een stremming op het spoor rond Amsterdam konden gisteren tienduizenden mensen niet met de trein reizen. De NS zetten bussen in, maar niet genoeg voor iedereen. 1 11 ÉP ii- N* i 'r* ÖOl 1UU11W»»' Opdrachtgever fatale schietpartij Breda vast vrijdag 23 maart 2012 door Maaike Boersma DEN HAAG - Extreem agressieve pa tiënten die op de Eerste Hulp zo tekeer gaan dat ze een gevaar zijn voor de hulpverleners, hoeven voortaan niet meer te worden ge holpen. Althans, als het aan minis ter Edith Schippers ligt. „Het is onacceptabel dat zorgverle ners in direct gevaar verkeren. Er moet een scherpere lijn getrokken worden", aldus de minister. „Öm die reden is het belangrijk om het staken van de zorgverlening se rieus te overwegen, hier in de orga nisatie over te spreken en hulpver leners te steunen als zij te maken hebben met agressie en geweld." Uiteraard moet er wel worden ge keken naar de aard van de verwon dingen, zegt de minister. Waar de ziekenhuizen de grens trekken om wel of niet te helpen, mogen ze van Schippers zelf bepalen. In de praktijk is het voorstel van Schippers niet werkbaar, zegt Riet Veldhuisen, al 27 jaar werkzaam als verpleegkundige op de spoedei sende hulp en secretaris van de be roepsvereniging voor de Acute Zorg. „Dat kan zij wel roepen, maar dat gaan wij niet doen. Zij heeft die verantwoording voor pa tiënten niet, wij wel." „Je kunt mensen niet zomaar de deur wij zen. Ook al heeft iemand alleen maar een snee aan de vinger, die kan wel veroorzaakt zijn door een val waarbij de persoon een tijdje bewusteloos is geweest. Dat kun je aan de buitenkant niet zien." Deze agressieve patiënt naar huis sturen is volgens Veldhuisen rond uit onverantwoord. „Ik geloof ook^ nooit dat artsen dat zullen doen." Wel herkent Veldhuisen de proble matiek. „Ik maak heel veel agressie mee, met name in het weekend. Maar je kunt er niks mee, je hebt te behandelen." Het zijn niet al leen dronken weekendvierders die agressief zijn, zegt de verpleegkun dige. „Ook mensen die voorrang willen. Die niet wensen te wach ten op hun beurt." De agressiviteit is de laatste jaren erg toegenomen, zegt ze. „Je moet als arts de maximale in spanning verrichten om de zorg plicht te kunnen uitvoeren, maar soms lukt dat niet door agressie", zegt voorzitter van de Nederland se Vereniging van Spoedeisende Hulpartsen, Menno Gaakeer. De spoedeisende hulpafdelingen heb ben daarvoor afspraken met bevei liging en politie, die de patiënt be geleiden. „Maar eenvoudig is het niet", erkent hij. Minister Schippers wil 6,4 miljoen euro uittrekken om werken in de zorg veiliger te maken, onder ande re door het personeel te trainen. „Zo'n training heb ik ook al gehad, maar die helpt niet", vindt Riet Veldhuisen. „Je kunt agressie niet oplossen als je weet hoe je het moet pareren." VolgensVeldhui sen is er maar één manier om agressie in de zorg aan te pakken. „Snelrecht toepassen. Daar kun je iets mee veranderen. Maar patiën ten weigeren kan niet." DEN HAAG - In de week waarin Ka merlid Hero Brinkman bekend maakte de PW te verlaten, is die partij op de politieke barometer ten opzichte van de laatste peiling met twee zetels gedaald. De partij van voorman Geert Wilders staat nu op 21 zetels, bleek gisteren. Bij de verkiezingen sleepte Wilders 24 zetels binnen. Het is nog niet bekend of Brink man zal meedoen aan nieuwe ver kiezingen. Het aantal Nederlan ders dat nu al aangeeft op hem te zullen stemmen, is vooralsnog te klein voor een zetel in de Kamer, blijkt uit de barometer. Dannij van der Sluijs wordt de nieuwe fractievoorzitter van de tweekoppige Statenfractie van de PW in Noord-Holland. Hij is de opvolger van Hero Brinkman, die woensdagavond samen met drie anderen uit de PW-fractie stapte. <s^sssfflKa2aza2^^»»is%^%seai^^ito«ismöxy»R=z»aö8g»BatsssT6!iC!EBsc«*BeisssïgaBa AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie (OM) wil onder geen beding bevestigen of Peter la S., kroonge tuige in het liquidatieproces Passa ge, 1,4 miljoen krijgt voor het op bouwen van zijn nieuwe leven en het regelen van zijn veiligheid in de toekomst. Rechtbankvoorzitter Frits Lauw- aars drong er gisteren bij het OM op aan openheid van zaken te ge ven, omdat het bedrag 'nu een maal op straat ligt'. Een betoog van officier van justitie Betty Wind noemde Lauwaars gisteren 'redelijk onbevredigend'. Wind wil en kan niets tot weinig zeggen over de afspraken die op het punt van getuigenbescher ming met La S. zijn gemaakt. Als zaaksofficier gaat zij niet over die afspraken. Voor enkele advocaten zijn de verhalen aanleiding ge weest de rechtbank te verzoeken om uit te zoeken of La S. excessie ve en daarmee onrechtmatige toe zeggingen zijn gedaan. Peter la S. heeft in ruil voor zijn verklaringen in 'Passage' een gehalveerde straf eis in zijn eigen zaak bedongen. Die afspraak heeft hij gemaakt met het Amsterdamse parket. De deal over zijn toekomst en bescher ming heeft hij gesloten met een speciale afdeling van het landelijk parket. Voor de zoveelste keer leidt een technische storing op het spoor tot miscommuni catie tussen de NS (vervoer) en ProRail (beheer van spoornet). door Mayke Calis en Michiel Philippart Geen bevroren wissels, geen sneeuw- en ijs klompen onder de trei nen, zelfs geen blade ren op de rails. De lente is in het land. Ideaal weer om met de trein te reizen. Maar nee. Zelfs bij een prachtig warm ochtendzonnetje kan het hele treinverkeer tot stil stand komen. Honderden mensen stonden gisteren boos in de och tendspits op de perrons van Am sterdam Centraal omdat er geen treinverkeer van en naar Amster dam mogelijk was door een onbe kende sein- en wisselstoring. „Wij vinden de huidige overlast erg vervelend. Daarom bieden wij u een gratis kopje koffie aan", klinkt het vanuit de luidsprekers. Een schrale troost voor reizigers die afspraken hebben, tentamens, sollicitatiegesprekken of een vlieg tuig moeten halen. Om die stroom negatieve publici teit nog enigszins in de hand te houden, zijn NS-medewerkers de hele dag druk doende om ieder een via het sociale medium Twit ter persoonlijk excuses te maken. Aan een student: „Erg balen dat je je examen hebt gemist. Enorm veel succes met je herkansing." Toch zijn de eerste berichten op de perrons nog hoopvol. Om 7.00 uur zou de storing zijn opgelost, r hi fa L r I 3'isk t.frmWr-M maar volgens woordvoerster Babet Verstappen van ProRail kan dit toch niet worden gezien als een 'harde prognose'. Reizigers kun nen wat haar betreft beter alterna tieven zoeken, zoals auto's, bussen en fietsen. En inderdaad: even la ter meldt ProRail dat de storing om 9.00 uur zal zijn opgelost. Vlak daarna brengen de NS een tegenge steld advies uit. „De storing duurt zeker nog tot het middaguur." Even voor achten doet ook Pro- Rail een duit in het zakje. „Om 11.00 is alles voorbij." Reizigers zijn intussen het spoor letterlijk bijster en turen al uren naar lege informatieborden. Via de speciale sms-alarmdienst van de NS worden ze ook niet veel wijzer. De dienst blijkt niet te wer ken bij dergelijke vertragingen, al dus de NS via Twitter: „De sms-alert is er alleen voor een aan gepaste dienstregeling, maar dit is een enorme verstoring." 90 dagen lang, élke dag een aanbieding, slechts 24 uur te boeken! Tamarijn Aruba All Inclusive Korting geldt op alle vertrekdata! Zie: www.kras.nl/jubileum-aruba Alléén VANDAAG 23/3 te boeken!!! Wield u aan voor onze Nieuwsbrief voor alle Jubileum-knallers! BREDA - De opdrachtgever voor de schietpartij op het woonwagen kamp in Breda die de 12-jarige Danny Gubbels in 2010 het leven kostte, is in Spanje gearresteerd. Betrouwbare bronnen hebben dat gezegd. Het Openbaar Ministerie in Breda bevestigt noch ontkent de arrestatie. In verband met de extreem geweld dadige schietpartij met automati sche wapens zaten al drie mannen vast. De politie gaat ervan uit dat de daders van de schietpartij een zakelijk conflict hadden met de woonwagenbewoners. De daders schoten hun automatische wapens leeg op de woonwagen. Danny Gubbels zat op het moment dat de schutters toesloegen achter de computer. Het Openbaar Ministe rie denkt dat er ruzie is ontstaan over een partij van 400 kilo cocaï ne die is kwijtgeraakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6