Jong leert van oud, in klas met vier groepen M zeeland 123 Elise Schrijver D Dorpen Borsele missen aansluiting bij alarmcentrale voor AED-alerts Drie gezinnen nodig om door te kunnen pekaar Borsele zwaait Vermue uit vrijdag 23 maart 2012 SfiSRESSSESSSSK 'Als je in een klas zit, moet je lang wachten tot je een beurt krijgt. In een groep met twee kinderen krijg je wel twintig beurten tijdens een les' Openbare basisschool D'n Bo- gerd in Waarde is piepklein. Zo klein dat er maar twee klassen zijn voor de 36 leerlingen. En toch is de onderwijsinspectie te vreden over de prestaties. En daar zijn ze in Waarde dan weer erg trots op. door Nadia Berkelder ij zijn groep drie, glunderen Sven en Lucas. „Ja", giebelen ze verder. „Wij met zijn tweeën." Ze zitten aan ta fel bij groep vier: Mirelle, Bowan, Wesley en Sara. Het is helemaal niet erg, vinden ze, om met kinde ren van andere leeftijden in de klas te zitten. „Alleen kwebbelen de kleintjes soms best veel." Een lokaal verderop zitten tien kin deren: de aanvangsgroep en de groepen één en twee. En tussen de groepen in houdt juf Elise Schrijver alles in de gaten. „Juf', zegt Roos uit groep één, terwijl Schrijver net bij groep drie de klei- werkjes bewondert. „Kun je mijn riem even dicht doen?" „Je scha kelt de hele dag door", lacht Schrij ver. „Van broeken dicht doen naar rekenen. Dat maakt het werk boeiend." De vier groepen doen veel samen: een kringgesprek, of buiten spelen bijvoorbeeld. En soms zitten ze apart. Op maandag-, dinsdag-, en woensdagochtend is er een onder wijsassistent in de groep. „Op de middagen en op donderdag ben ik alleen en op vrijdag zijn de groe pen één en twee altijd vrij. Dus dan heb ik alleen de groepen drie en vier." Het klinkt hectisch, maar dat valt enorm mee. „Ik zie het als iets positiefs. De oudere kinderen helpen de jongeren. Dat leren we ze. En daarom zijn ze sociaal heel goed ontwikkeld." Kinderen in de bovenbouw leren de kleintjes lezen. „Ze helpen met letters leren, woorden hakken en 'Je schakelt de hele dag door. Van broeken dicht doen naar rekenen. Dat maakt het boeiend.' 'n Bogerd in Waarde is een kleine school: met 36 leerlingen is de onderwijs instelling zelfs te klein om zelfstan dig te kunnen bestaan: het Rijk be taalt niet voor scholen kleiner dan vijftig leerlingen. D'n Bogerd in Waarde is een nevenvestiging van De Klimroos in Krabbendijke. En voor nevenvestigingen gelden an dere regels: die moet minimaal 23 leerlingen hebben. In Waarde zitten twee scholen: D'n Bogerd én D'n Akker, de refor matorische school. „We hebben ei genlijk drie gezinnen extra nodig om goed door te kunnen", zegt on derwijzeres Elise Schrijver. „Als onze school dicht gaat, moe ten leerlingen naar Kruiningen", zegt Schrijver. „Mensen kiezen niet zo snel voor reformatorisch onderwijs als ze zelf niet zo streng gelovig zijn. Als de kinderen naar Kruiningen vertrekken, heeft dat ook gevolgen voor een heleboel an dere voorzieningen, voor de mu ziekvereniging bijvoorbeeld." gebakken klinkers (nieuw en herbruik) vijverranden beitratingtmalerialen bv Kanaalweg 83 4401 PE Vloke 0! 13 38 16 62 infofepeknar.com wwww.peknar.com plakken. Ze krijgen daar training in: 'Hoe haal ik een een kind uit de klas? Hoe geef ik een compli mentje?' En dat vinden ze ook nog echt leuk om te doen. Jong leert van oud en ze leren samen. Je doet een beroep op hun zelfstan digheid. We leren ze omgaan met uitgestelde aandacht." Leren in zo'n samengestelde groep betekent dat leerlingen soms zelf standig moeten werken en soms juist veel meer aandacht krijgen. „Als je in een klas zit, moet je lang wachten tot je een beurt krijgt. In een groep met twee kinderen krijg je wel twintig beurten tijdens een les", zegt Schrijver. Hanna moet haar kleiwerkje terug leggen bij haar naam, maar de let ters kent ze nog niet. „Sanne", zegt Schrijver. „Kijk jij even samen met Hannah om haar naam te vin den?" „Kom maar Hanna", zegt Sa ra, die al in groep twee zit. Een lo kaal verderop legt Bowan nog maar eens uit waarom het leuk is met jongere kinderen. „Soms spe len we riddertje. En kleine kinde ren kun je goed op missie sturen, want daar kijken de anderen over heen." De onderwijsinspectie is tevreden met de prestaties van het schooltje in Waarde, blijkt uit een rapport dat deze week bij D'n Bogerd in de brievenbus viel. „We zien zelf dat het goed gaat", zegt Schrijver. „Maar als dat wordt bevestigd wordt door een onafhankelijke in stantie, dan is is dat heel erg fijn. Directeur Gerrit Coldeweijer is dan ook dik tevreden. „Het is leuk om te zien hoe goed het hier gaat. Hoe dat komt? Door de leerkrach ten. Dat zijn kanjers." GOES Ierse colfee-ochtend met live-muziek In het woonzorgcentrum Erasmus- park in Goes wordt op zondag een Irish coffeeochtend gehouden. Er wordt live-muziek gespeeld door een band onder begeleiding van Jules Bitter. Irish coffee is verkrijg baar in het restaurant. Iedereen is welkom van 10.00 tot 12.00 bij het Erasmuspark, SVRZ locatie Ter Val- cke in Goes-Noord. THOLEN Boompjes gestolen van bedrijventerrrein Op een bedrijfsterrein aan de Post weg in Tholen zijn meerdere boompjes met een totale waarde van honderden euro's gestolen. Om op het terrein te komen is een stuk van het omheinende hekwerk vernield. De boompjes moeten tus sen dinsdagavond 21.30 uur en woensdagmiddag 13.30 uur zijn meegenomen. THOLEN Rockcoverband LOZ terug op het podium Na ruim een jaar afwezigheid staat rockcoverband LOZ zaterdag weer op een Thools podium. Met twee nieuwe zangeressen en een bassist is er hard gewerkt aan een nieuw reportoire, The band kent nu nog twee Thoolse leden: Peter Geluk en Rolant QuisL LOZ betreedt za terdag om 22.00 het podium van eetcafé the Sixties. Entree is gratis. 'S-HEER ABTSKERKE Lezing Marjan Berk in Protestantse Kerk Actrice en schrijfster Marjan Berk brengt vandaag een bezoek aan de Protestantse Kerk van 's-Heer Abts- kerke. Zij vertelt over haar eigen werk en visie. Haar boeken kun nen tijdens deze avond ook ge kocht worden. Aanvang 19.00 uur. De avond begint om 19.30 uur. De entree bedraagt 10 euro. Reserveren: 0113-312822/ 0113-312874 door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borsele stelt geen geld beschikbaar voor een meldkamer voor AED-alerts. De dorpsraad van Hoedekenskerke is daar boos over. „Het kan toch niet zo zijn dat het kunnen behouden van een men senleven uit te drukken is in een investering van de gemeente", stelt secretaris Leo Fakkert. In vrijwel alle Borselse dorpen hangt een AED-apparaat om men sen met hartfalen te kunnen reani meren. Ook zijn voldoende vrijwilligers opgeleid. „Alle dorpsraden lopen echter tegen hetzelfde probleem aan. De gemeente gaat geen over eenkomst aan met een meldka mer", aldus Fakkert. De secretaris wijst op de gemeente Reimerswaal. Deze gemeente heeft een overeenkomst in het ka der van Hartveilig Wonen. Iemand die een slachtoffer op straat ziet liggen, belt het nood nummer 112. Deze melding komt ook op het mobieltje van de AED-vrijwilliger die direct ade quaat kan reageren. Reimerswaal betaalt de kosten van dit alarme ringssysteem. „Wij hechten daar veel waarde aan", zegt wethouder Hans de Kunder. „In sommige dorpen is de aanrijtijd van de ambulance net niet voldoende. De eerste zes mi nuten zijn cruciaal voor een slacht offer. Daarom vinden wij dit alar meringssysteem voor onze vrijwil ligers belangrijk. Op de mobiele te lefoon van de vrijwilliger wordt ge meld waar het slachtoffer ligt en waar het dichtsbijzijnde AED-ap- paraat hangt." .De gemeente Borsele heeft des tijds besloten alleen subsidie te ge ven voor de aanschaf van de appa ratuur. Alle overige activiteiten, zo als aansluiting bij een meldkamer, wordt aan het particulier initiatief overgelaten. HEINKENSZAND - Borsele nam gisteren afscheid van wethouder Marga Ver mue. Ze begint volgende maand als burgemeester van de Brabantse ge meente Cranendonck. Ze werd door burgemeester Jaap Gelok en haar op volger Ad Schenk overladen met complimenten en kreeg cadeautjes, zoals de zilveren legpenning van de gemeente. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61