Coffeeshops moeten weg 'Een wit boerenhuisje in het groen' 241 zeeland Middelburg dreigt weekenddiensten Impulsaankoop Dethon wacht reorganisatie pianoleraar met rerhter Lichtjesactie Rotary voor vrijdag 23 maart 2012 Gedwongen verhuizing in Goes door Luc Oggel GOES - De twee Goese coffees hops, Aarden op de Grote Markt en Highlife aan de Wijngaard straat, moeten per 31 december 2013 weg zijn van hun huidige loca tie. Zoniet, dan krijgen ze geen ge doogvergunning meer van de ge meente. Dat is een gevolg van nieuwe regel geving rond coffeeshops die door het ministerie van Justitie zijn be paald. Zo moet onder meer per 1 mei dit jaar de wietpas zijn inge voerd, waarmee de shops besloten clubs worden. De wetgever hoopt op die manier het drugstoerisme aan banden te kunnen leggen. Een andere regel, die op 1 januari 2014 ingaat, is het afstandscrite rium. Coffeeshops moeten zich vanaf die datum minimaal 350 me ter van een school bevinden. De beide Goese etablissementen vol doen daar op dit moment niet aan. Ze staan allebei te dicht bij het Luzac College, een particuliere school aan de Singelstraat. Voor de gemeente Goes is het lastige mate rie, erkent wethouder Loes Meeu- wisse. „Op zich is het nu best goed Zaterdag 24 en zondag 25 maart 2012 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena Willemien Korthals Altes: „We zagen een ouderwets wit boerenhuisje in het groen. Precies zo'n huisje datje tekent als kind. Ik voelde gelijk dat dit het was. We zijn niet binnen geweest omdat we geen afspraak hadden en het nog niet officieel te koop stond, maar hebben direct een briefje in de bus gedaan bij de makelaar om aan te geven dat we het wilden kopen." geregeld, in de binnenstad werkt het nu eigenlijk prima, doelt ze op het cameratoezicht. „Maar de mi nister wil niet afwijken van het af standscriterium." Waar de coffees hops naartoe zouden moeten, weet ze niet. „Omdat er sprake is van een gedoogconstructie is het niet aan de gemeente om een nieu we locatie te vinden. De shops zul len voorstellen moeten doen waar wij dan over beslissen." Het Luzac College verplaatsten wil het colle ge ook niet. „Die zitten goed in het oude Manhuis", zegt Meeuwis- se. Dat de coffeeshops er eerder za ten dan het Luzac doet niet ter za ke, ook weer met de gedoogcrite- ria als argument. Meeuwisse voor ziet nog een hoop discussie over de coffeeshopproblematiek. De raadscommissie praat volgende week donderdag over het onder werp. Ook komt het handhavings- plan van de politie rond de wiet pas dan aan de orde. Eigenaar Ge rard Aarden van de gelijknamige coffeeshop in Goes wilde gisteren niet op de kwestie reageren. Vier advocaten hebben namens eigena ren en personeel van coffeeshops in Nederland een kort geding aan gespannen tegen de staat. door Marijke Vael 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113-249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zie rikzee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111-412180. Zaterdag alleen voor gezelschapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelin- genstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. TERNEUZEN - Sociale werkvoorzie ning Dethon wacht de komende jaren een gigantische reorganisatie. Op termijn moet het aantal mede werkers terug van een kleine dui zend naar zo'n driehonderd. Al dit jaar moet een groep van 177 perso neelsleden uitgeplaatst worden die bij Dethon werken op basis van een tijdelijk contract. De grote veranderingen waarvoor Dethon staat, zijn het gevolg van rijksbeleid. Het kabinet-Rutte wil niet alleen drastisch bezuinigen op sociale werkvoorziening, maar wil de werkplaatsen ook reorganise ren. Staatssecretaris Paul de Krom van Sociale Zaken vindt dat te veel Op de zwart/wit luchtfoto uit de ja ren '50, die ze laten zien, is Nieuw- Haamstede nog woest en ledig. „In de oorlog was het hier spergebied, daarvoor werd veel afgebroken," weet Jan Paul Korthals Altes (74). Maar het klei ne witte huis, waarvoor hij en zijn vrouw Willemien twaalf jaar gele den als een blok vielen, stond reeds op de hoek van de Torenweg en de Kamperfoelieweg. Het is een van de pandjes die aan nemer Gilijamse in 1953 in Nieuw-Haamstede bouwde om on derdak te bieden aan mensen die hun onderkomen verloren vanwe ge de Watersnoodramp. De hoog gelegen westhoek was indertijd het enige deel van het eiland dat droog bleef Nadat de tijdelijke be woners terugkeerden naar hun ei gen plekje verhuurde Gilijamse de woningen aan recreanten en later verkocht hij de huizen. Willemien en Jan Paul Korthals Al tes ontdekten het schilderachtige huisje aan de Tor-enweg in 1997 toen het eigendom was van de heer Schild, een man die betrok ken was bij de Rotterdamse Elektri sche Tram (RET). „Wij woonden in Rotterdam en wilden graag een zomerhuis bij de duinen en de zee." Na een zoektocht ontdekte het stel Schouwen-Duiveland. „Een bevriende makelaar, die hier 'Even overwogen we om dit huis Klein Koebax te noemen, maar dat von den we toch niet terecht' door Harmen van der Werf mensen in de sociale werkvoorzie ning zitten die - met loonsubsidie - 'gewoon' werk zouden kunnen doen. Dethon moet dus fors afslan ken, waarvoor de rijksoverheid overigens herstructureringsgeld be schikbaar stelt. De Zeeuws-Vlaam- se gemeenten en Dethon hebben een plan gemaakt om voor dit geld in aanmerking te kunnen komen. Tot en met 2018 wordt gerekend op 3,2 miljoen euro rijksbijdrage. De totale kosten zijn op 5,2 mil joen euro geraamd. Het verschil moet vooral uit besparingen bij Dethon komen. Zittende mede werkers ontslaan, kan niet. Dethon wil daarom investeren in een mobiliteitscentrum om men den elders aan het werk te krijgen. door Cada van de Merbel MIDDELBURG - Pianoleraar Govert Mingelen krijgt van de gemeente Middelburg nog tot dinsdag de tijd om in te stemmen met verhuizing vanuit de Kloveniersdoelen. Doet hij dat niet, dan spant de gemeen te een kort geding aan. Mingelen huurt van de gemeente een ruimte in de Kloveniersdoe len. De gemeente en de nieuwe huurder van het pand - de directie van boekhandel De Drukkerij - willen beginnen met de verbou wing van het pand. In de Klove niersdoelen komen onder meer een filmzaal voor Cinema Middel- zelf een vakantiehuis had, wist dat dit pand te koop kwam." Wille mien en Jan Paul hoefden het niet eens van binnen te zien om er als een blok voor te vallen. Wille- 'mien: „We zagen een ouderwets wit boerenhuisje in het groen. Pre cies zo'n huisje dat je tekent als kind. Ik voelde gelijk dat dit het was. We zijn niet binnen geweest omdat we geen afspraak hadden en het nog niet officieel te koop stond, maar hebben direct een briefje in de bus gedaan bij de ma kelaar om aan te geven dat we het wilden kopen." Een impuls, waarvan het stel nooit spijt kreeg. In de periode dat Jan Paul nog actief was in de directie van de Nederlandsche Bank in Am sterdam en als bestuurslid en toe zichthouder bij de Publieke Om roep bracht het stel vele weekends door in hun 'Piggelmee huis' bij de duinen. Sinds vorig jaar wonen ze er per manent. „Het is hier niet te verge lijken met Rotterdam., dat was een andere tijd in ons leven. Hier leef je veel meer met de natuur. De sterrenhemel en zonsopgangen zijn prachtig, er zitten heel veel vo gels en de tuinplanten komen van zelf naar ons toe. We hebben teu nisbloemen, koekoeksbloemen, akelei, vergeetmenietjes en Judas penning terwijl dat ik die nooit heb geplant," lacht Willemien. Toen Willemien en Jan Paul het huis voor het eerst zagen heette dat reeds De Kamperfoelie. „Die naam is waarschijnlijk gegeven door de heer Schild en geïnspi reerd op de kamperfoelie die zo wel in de tuin staat als hier in gro te hoeveelheden voorkomt in het wild. Bovendien staat het huis deels aan de Kamperfoelielaan." -r- Een gedachte om het huis te ver noemen naar Jan Pauls geboorte huis in Vught liet het stel varen. „Dat heet Koebax, naar een zoet- burg en een horecagelegenheid. De opening hiervan loopt vertra ging op omdat pas begonnen kan worden met verbouwen als Minge len uit de Kloveniersdoelen is. De gemeente heeft Mingelen een ruimte in het voormalig ROC-ge- bouw aan de Ravensteijnweg aan geboden als tijdelijk onderkomen. Volgens de gemeente wijst Minge len dit af omdat het te ver van het centrum is. Een alternatieve loca tie die Mingelen op het oog heeft, vraagt te veel verbouwingskosten, die de gemeente niet wil vergoe den. De gemeente wil wel tijdelijk de meerkosten aan huur en de ver huizing betalen. •peratioteam MIDDELBURG - De Stichting Me- disch Operatie team Vlissin- gen-Ambon heeft 7250 euro gekre gen van de Rotary Middelburg. Die verkocht lichtjes voor de kerst boom op de Markt in Middelburg. De stichting voert staaroperaties uit op Ambon. Dit jaar wordt daar een oogkliniek gebouwd en Moluk se artsen en verpleegkundigen worden opgeleid om het werk van de Vlissingse artsen over te ne- i men. De Vlissingse Rotary houdt vandaag een grote belactie om deelnemers te werven voor de '24uurvandeboulevard', op 22 juni. 1 Dit evenement zamelt geld in voor onderzoek naar MS bij kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56