zeeland 123 Vannekinsdorp opgemeten Officier eist dat Duivelander ook 'Vanne' herinnert aan aanwezigheid Noormannen pekaar arht maanclon voorwaardelijk uitzit vrijdag 23 maart 2012 mismtsiesiimamiKssMimmaasa «0B55ÏS&KSKS5SK Den Haan en Dalebout schrijven in het artikel 'Vannekinsdorp opgemeten' uitgebreid over het onderzoek rondom het middeleeuwse belastingdocument. Het artikel is verschenen in de laatste uitgave van Nehalennia, het bulletin van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Zêêuwse Dialect Verênigieng. gebakken klinkers (nieuw en herbruik) vijverranden beöratingjmaterialen b* De onlangs in archief stukken opgedoken plaatsnaam Vannekins dorp heeft volgens on derzoekers Sander den Haan en Henk Dalebout mogelijk zijn naam te danken aan een lokale machthebber. In de Middeleeu wen kwam de voornaam Van- ne(n) - zij het slechts zelden - voor op de eilanden Schouwen, Dreischor en Duiveland. In die tijd waren verkleinvormen en vleina men niet ongebruikelijk, waardoor de naam Vannekin zou kunnen zijn ontstaan. Een mogelijke naam gever van het dorpje zou de vader van grootgrondbezitter Rengher Vannenzoon, die in de dertiende eeuw op Schouwen-Duiveland woonde, kunnen zijn. Net als bij andere Schouwen-Duivelandse na men, bestaat de kans dat ook Van- ne herinnert aan de aanwezigheid van de Noormannen, die zich in de vroege middeleeuwen op Schouwen hadden gevestigd. Waarschijnlijk betekende Vanne vriend; in Noorwegen schrijft men vandaag de dag het woord vriend als 'venn' en in Zweden be tekent het woord Vannen' vriend. door Emile Calon MEEST GELEZEN 1. Zwaargewonde bij ongeval N59 2. Bouwen op dam is toegestaan 3. OK's kliniek goedgekeurd (foto) KIEK NOE! Schouwen-Duivelandse schoolfoto's vertellen een verhaal. Lees het op: www.pzc.nl/kieknoe tips naar schouwen-duiveland@pzc.nl MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Duiveland had volgens advoca te S. van Faaijenhove niet de be doeling de Belastingdienst op te lichten. De man had bij zijn boek houder keurig alle bonnetjes inge leverd en die boekhouder had vol gens haar fouten gemaakt. Ze stel de gisteren tijdens de zitting van de Middelburgse rechtbank dat de boekhouder die fouten ook heeft erkend. De verdachte zelf had ook eerder tegen de rechtbank gezegd dat hij geen verstand van belasting zaken had. Officier van justitie W. van Horen ging niet in op de beschuldigingen richting de boekhouder. Zij hield de rechtbank voor dat het al de tweede maal is dat de man terecht moet staan voor belastingfraude. Enkele jaren geleden had hij de be lastingdienst voor een miljoen be nadeeld. Deze keer ging het om een bedrag van tachtig mille om dat hij een te laag of geen bedrag aan btw had opgegeven. Wat de officier betreft, wordt de man veroordeeld tot een celstraf van twee maanden. Maar ze liet ook weten dat de acht maanden voorwaardelijk, die nog achter zijn naam staan, nu ook moeten wor den uitgezeten. De man had tot voor kort een agrarisch eenmans bedrijf. Door financiële proble men heeft hij het verkocht aan zijn zonen en werkt hij nu bij hen in loondienst. Hij vertelde dat hij zes dagen in de week om vijf uur opstaat en twaalf uur per dag werkt om het hoofd boven water te houden. Als hij een celstraf krijgt, weet hij niet hoe het met zijn gezin en met die financiële problemen zal gaan, zo zei hij geë motioneerd. Zijn advocate vroeg de rechtbank dan ook daar reke ning mee te houden als de rech ters tot de slotsom komen dat de man schuldig is. Uitspraak 5 april. MIDDELBURG Herstel kademuur kost gemeente 6 ton Het herstel van de kademuur aan de Kousteensedijk (voor de recht bank) in Middelburg zal de ge meente zes ton kosten. De muur rust op een achttiende eeuwse houten fundering. De pa len zijn in zo'n slechte staat dat de muur dreigt te verzakken. Het college van burgemeester en wethouders wil dat de muur een betonnen fundering krijgt Het werk moet uiterlijk begin volgend jaar worden uitgevoerd. ZIERIKZEE Geen gemeentegeld voor toneelvereniging Toneelvereniging Applaus en Ro zen uit Zoetermeer hoeft niet te re kenen op subsidie van de gemeen te Schouwen-Duiveland. De Zoetermeerse club speelt tij dens de Kunstschouw 2012 het stuk 'De liefde van de zeven pop pen' en vroeg de gemeente tege moetkoming in de huurkosten voor het dorpshuis. De gemeente subsidieert alleen als het vernieuwend is en daar is vol gens het college geen sprake van. DOMBURG Plan voor woningen in watertoren akkoord Na jaren lijkt het nu zo ver: de Domburgse watertoren wordt ge restaureerd en verbouwd. Het Veer- se college van B en W staat positief tegenover het verlenen van een ver gunning om twee woningen te bouwen in de monumentale toren. Volgens het college voldoet het plan van de eigenaren aan alle ei sen en gaan zowel Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed als provincie en welstandscommissie akkoord. OIUDDORP Geen subsidie voor herdenkingscantate De gemeente Schouwen-Duiveland geeft christelijk gemengde zangver eniging Hart en Stem uit Ouddorp geen subsidie voor de uitvoering van een herdenkingscantate, ge wijd aan de watersnoodramp van 1953. Het koor wil de cantate in 2013 ergens op Schouwen-Duive- ïanu uicfciereiren vraagt financiële steun. De gemeente vindt echter dat de cantate niets toevoegt aan het aanbod. GOES Geen aquaduct op plek van Ringbrug De gemeente Goes ziet af van de aanleg van een aquaduct op de plek van de Ringbrug. In plaats daarvan wordt de brug gereno veerd. Het aquaduct, dat al jaren op het lijstje van 'majeure projecten' staat, is te duur. Renovatie van het brugdek is absolute noodzaak. Het is al eens provisorisch gerepareerd nadat er een bus doorheen was ge zakt. Sander den Haan van het Zeeuws Archief vond in een document uit 1465 de plaatsnaam 'Vannekinsdorp' foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55