De Hollandse zon als inspiratiebron 29 Internationals worden verzekerd door Uefa vrijdag 23 maart 2012 'Mijn benen ontploften al bij het ingaan van de laatste ronde. Het is dan zaak om met benen vol lactaat toch goed te blijven bewegen. Dat deed ik echter niet.' Stefan Groothuis, vijfde op de 1500 meter Stefan Groothuis en Kjeld Nuis lopen een plaats op het podium mis op de 1500 meter bij de WK afstanden. De wereldtitel gaat verrassend naar de Cana dees Denny Morrison, die de Rus Ivan Skobrev en de Noor Ha- vard Bökko voorbleef. door Robbert Minkhorst HEERENVEEN - Als één verklaring voor zijn gouden race in Heeren veen gaf Denny Morrison gisteren de combinatie van zon en Neder land op, maar de Canadees kent wel vaker uitschieters aan het ein de van het schaatsseizoen. Waar Morrison op de openingsdag van het WK afstanden de 1500 meter won, had Kjeld Nuis het idee dat hij hem had verloren. „Dit is voor het eerst dat ik het gevoel heb dat ik een wereldtitel laat liggen." Weinigen hadden Morrison voor af op hun favorietenlijstje gezet. En tegelijk paste de winnaar in de traditie van de 1500 meter: Uit een select clubje schaatsers wint vaak een ander. Nuis werd achtste, Ste fan Groothuis vijfde en Koen Ver- weij eindigde als veertiende. De Rus Ivan Skobrev, die zijn zinnen had gezet op een afstandstitel, reed een superieure slotronde, maar kwam toch vijfhonderdsten tekort. Havard Bökko werd derde. Morrison kwam naar het WK af standen in Heerenveen om te win nen. „Met dat idee ga ik naar alle wedstrijden. Alle schaatsers uit de toptien van de wereld denken dat ze hier kunnen winnen." „Hij verrast wel", vond Groothuis. Aan de andere kant: „Voor schaat sers als hij is dit veruit de belang rijkste wedstrijd van het jaar. Hoe zeg ik dat eerbiedig: Ze wachten het hele jaar op deze ene race." Morrisons beste resultaat in de we reldbeker dit seizoen was de twee de plaats in Astaria, achter Wouter Olde Heuvel. Maar hij werd ook een keer zevende en negende. Dat hij goed is aan het einde van het jaar, toont zijn wereldrecord uit 2008 op de mijl aan (in maart in Calgary gereden), en zijn wereldti tel op dezelfde afstand in datzelfde jaar (Nagano). Zijn pr op de 1000 meter is ook uit maart. „En ik rijd hier in Heerenveen al tijd goed", vulde de schaatser aan. „Misschien is het de zon in combi natie met Holland." De Canadees profiteerde optimaal van zijn oude trainingsmaat Shani Davis, door twee keer op de kruising in zijn kielzog mee te gaan, hoewel er na de eerste ronde een bijna-botsing Uitslagen Mannen, 1500 meter: 1. Morrison (Can) 1.46,44, 2. Skobrev (Rus) 1.46,49, 3. Bökko (Noo) 1.46,50, 4. Davis (VSt) 1.46,64, 5. Groot huis (Ned) 1.46,65, 6. Joeskov (Rus) 1.46,81,8. Nuis (Ned) 1.47,06, 14. Verweij 1.47,74. Vrouwen, 3000 meter: 1. Sabliko- va (Tsj) 4.01,88, 2. Beckert (Dui) 4.04,89, 3. Wüst (Ned) 4.04,87, 4. Pechstein (Dui) 4.04,99, 5. De Vries (Ned) 4.06,33, 6. Klassen (Can) 4.07,14, 8. Valkenburg (Ned). was. Morrison leek uit te moeten wijken. „Als ik hem heb gehin derd, mogen ze me diskwalifice ren", beaamde de Amerikaan kort na zijn race. Dat gebeurde niet. Da- vis behield zijn vierde plek. Vol gens Morrison hoefde Davis zeker niet gediskwalificeerd te worden. „Ik deed een halve stap opzij, maar niet eens omdat hij in de weg kwam. Ik wilde juist in zijn ritme mee." „Ik dacht wel, waar zijn die nou mee bezig", vertelde Nuis. Maar uiteindelijk: „Zo had ik het dus moeten doen. Ik had een ideale te genstander (Bökko) om hetzelfde als Morrisson te kunnen. Ik heb het zelf verprutst." Na de eerste doorkomst wilde de sprinter zo graag naar de Noor toe, dat hij ver gat op tijd naar zijn eigen baan te gaan. Nuis moest corrigeren en de snelheid die hij daarmee verloor, was niet meer goed te maken. „Dat scheelde zeker drie-, viertien den." In een verkrampte poging Bökko in de laatste bocht bij te ha len, verloor hij bijna zijn balans. Die laatste bocht is sowieso hels, vooral voor sprinters, legde Groot huis uit. „Op mijn race was niet veel aan te merken, althans ik kon hem indelen zoals ik het wilde. Al leen wilde ik natuurlijk niet zo'n laatste ronde rijden." Die was met 30.2 langzaam. „In de laatste bocht kun je alleen maar je benen nog over elkaar zetten. Het is gewoon dienstweigering. Je benen zeggen: Ik trek helemaal niks meer. Ze zijn dan al ontploft." Ook hij waande zich kansrijk. „Vorig jaar was ik vierde, nu vijfde. Het gat was maar 21 honderdsten. Dan zat ik er dicht genoeg bij." PLOVDIV Sokolov houdt eer hoog bij EK schaken Ivan Sokolov houdt voorlopig de Nederlandse eer hoog bij het Euro pees kampioenschap schaken. Soko lov won gisteren in het Bulgaarse Plovdiv van de Oekraïener Neverov en staat op tweeënhalve punt na drie ronden. Erwin l'Ami en David Klein staan zijn middenmoters met twee punten, terwijl Anish Gi- ri teleurstelt met een vijftigprocent- score na drie partijen. COTTBUS Anthony van Assche wordt veertiende Turner Anthony van Assche is gis teren veertiende op ringen gewor den bij challengerwedstrijden in het Duitse Cottbus. Op het Turnier der Meister scoorde de Zeeuws-Vla ming 14,250 punten. Dat was onvol doende voor de finale. Die haalde Yuri van Gelder wel. Hij bereikte de finale als derde met van 15.300. De Braziliaan Arthur Nabarrete had de hoogste score: 15,675. ISTANBOEL Uefa laat vrouw toe tot uitvoerend comité Het belangrijkste orgaan binnen de Europese voetbalbond Uefa wordt binnenkort uitgebreid met een vrouw. Op het jaarlijkse congres in Istanboel besloot de Uefa voor het eerst een vrouw toe te voegen aan het uitvoerend comité dat onder leiding staat van Michel Platini. De Noorse oud-voetbalster Karen Espe- lund treedt op 1 juni toe tot het co mité. DUBAI Cricketers twee zeges verwijderd van WK Het Nederlands cricketteam heeft zich gisteren via een overwinning op Schotland geplaatst voor de tweede ronde van de play-offs bij het kwalificatietoernooi voor het WK Twenty20. Ierland is vandaag de tegenstander op het toernooi in Dubai. Wint Nederland dat duel, dan volgt de finale tegen Namibië. De winnaar mag naar het WK. Af ghanistan heeft zich al geplaatst. ^eesssssxsK^sssBXBBisssssssseeesestsass^/iewyy/^/yia DUINKERKEN Bernard kan titel niet verdedigen Zwemmer Alain Bernard, olym pisch kampioen op de 100 meter vrije slag van Peking, neemt op zijn favoriete onderdeel niet deel aan de Olympische Spelen van Lon den. De Fransman slaagde er giste ren bij kwalificatiewedstrijden niet in zich te plaatsen. Bernard werd bij de nationale titelstrijd slechts vijfde. Bernard doet nu al leen mee aan de estafette. CLEVELAND Van den Hurk ziet meer kans bij Indians De Nederlandse honkballer Rick van den Hurk heeft Toronto Blue Jays na een maand alweer verlaten voor Cleveland Indians. De pitcher krijgt bij de club uit de Major Lea gue Baseball (MLB) de kans een plek af te dwingen in de selectie als 'reliever'. Van den Hurk teken de eind februari een contract bij Toronto Blue Jays, maar had daar niet de garantie op een MLB-plaats. CADIZ Van Rijsselberghe vierde na eerste dag Windsurfer Dorian van Rijsselberg he staat na de eerste dag van het wereldkampioenschap RS:X voor de kust van Cadiz op de vierde plaats. De regerend wereldkampi oen zette gisteren in de oranje vloot een derde en twee vierde plaatsen neer. „Niet slecht, maar ook niets speciaals", twitterde Van Rijsselberghe. De Fransman Julien Bontemps gaat aan kop. SCHEVENINGEN WK beachvolleybal in 2015 naar Nederland Nederland mag in 2015 het WK be achvolleybal organiseren. De inter nationale volleybalbond FIVB heeft het bid van de Nederlandse bond Nevobo, de gemeente Den Haag en organisatiebureau TIG Sports omarmd. Deze zomer vindt in Scheveningen al het EK beach volleybal plaats. Den Haag, Amster dam en Apeldoorn zijn al speelst eden, een vierde stad volgt nog. ISTANBOEL - De voetbalclubs hoe ven zich binnenkort geen grote zorgen meer te maken als hun spe lers op pad gaan voor interlands. De Europese voetbalbond Uefa ver zekert vanaf juni alle spelers van Europese clubs die een internatio nale wedstrijd spelen. Als een voet baller daarin geblesseerd raakt, wordt zijn club financieel gecom penseerd. Dat heeft de Uefa gisteren bekend gemaakt op het congres in Istan boel. De wereldvoetbalbond Fifa volgt snel. Voorzitter Joseph Blat ter liet weten dat de Fifa vanaf 1 september de verzekering van alle internationals wereldwijd voor zijn rekening gaat nemen. Bayem München wilde in 2010 de kosten van de hamstringblessure die Arjen Robben bij het WK op liep, verhalen op de KNVB. De Ne derlandse voetbalbond KNVB wei gerde te betalen omdat Robben volgens de medische staf gewoon fit was in Zuid-Afrika. Uiteindelijk besloten beide partijen een oefen wedstrijd in München te gaan spe len, waarvan de opbrengst naar Bayem gaat. Arsenal trachtte in 2009 tevergeefs de kosten van een zware enkelblessure van Robin van Persie op de KNVB te verha len. De Uefa ondertekende in Istan boel een 'overeenkomst van be grip' met de ECA, de associatie van Europese (top)clubs. Daarin staat onder meer dat de clubs zo'n 100 miljoen euro krijgen uit de in komsten van het komende EK. Bij het EK 2016 in Frankrijk mogen de clubs die spelers afstaan 150 mil joen euro verdelen. „Dit is een his torische dag voor -het Europese voetbal", aldus ECA-preses Karl-Heinz Rummenigge. Felipe Massa, die in Sepang nooit hoger eindigde dan de vijfde plaats ondanks twee polepositions, blijft ijskoud onder de ontslaggeruchten. „Als ik aan het racen ben, denk ik niet na over wat anderen over me zeggen of schrij ven", zei hij. foto Franck Robichon/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41