sweetdeal. l3% 27 Activiteiten in kader van Autismeweek Ontmoetingsdag voor zorgsector en wereld van kunst en cultuur Inspectie voor Gezondheidszorg onderzoekt zorg voor ouderen puberbrein vrijdag 23 maart 2012 door Cornelleke Blok Stel: een docent heeft het idee dat het IQ.van mensen vaststaat. Als leerlingen in een bepaald vakge bied niet subliem zijn, en de do cent zegt: 'jullie zullen het nooit le ren', wat is dan de invloed op het gedrag van leerlingen? En anders om onderzoek ik ook wat de opvat tingen van kinderen zijn over hun eigen brein? Denken zij: 'ik kan nu eenmaal geen wiskunde', of'ik ben goed in taal'. En wat is daar van de invloed op hun prestaties en gedrag?" Hoe gaat u dat onderzoeken? „Mijn onderzoek richt zich op vmbo-leerlingen uit de tweede klas. Ze zijn 13 en 14 jaar oud. Dat is de leeftijd waarop verondersteld wordt dat kinderen beter met nega tieve reacties om kunnen gaan. On derzoek richt zich vaak op havo- en vwo-leerlingen en ik vind vmbo-leerlingen gewoon hartstik ke leuk. Het zijn vaak directe en spontane leerlingen. Dat is een uit- MIDDELBURG - In de Autismeweek (31 maart tot en met 6 april) wor den in Zeeland diverse activiteiten gehouden. In het centrum van Middelburg en Goes staan op 31 maart stands van de NVA (Nederlandse Vereniging voor Autisme) Zeeland. Ook lopen er mobiele brigades rond die met kliko's ludiek protesteren tegen de bezuinigingen. Ouders van autis ten en autisten zelf, herkenbaar aan het Autismefonds T-shirt, ver tellen desgevraagd hun eigen ver haal. Op 5 april wordt in de Zeeuwse Bi bliotheek te Middelburg een boek presentatie gehouden over Sigrid daging. Ik leg vragenlijsten voor aan ongeveer 150 docenten, waarin gevraagd wordt naar hun opvattin gen. Daarnaast observeer ik situa ties in de klas. Daar kijk ik vooral hoe kinderen reageren op feedback die ze van hun docenten krijgen. Kunnen ze wat met kritiek, of gaat 't het ene oor in en het andere uit? Ik ga kijken of de zaken die weten schappers in het laboratorium ont dekken terug te zien zijn op school." Wat verwacht u van de uitkomsten? „Ik hoop dat de denkbeelden van leraren invloed hebben op de inter actie met leerlingen. Dan kun je met met de goede begeleiding intel ligentie stimuleren. Als dat zo is, dan wil ik onderzoeken welke op vattingen het grootste effect heb ben op leerprestaties. De resulta ten van het onderzoek wil ik aan bieden aan de scholen, zodat lera ren en kinderen er voordeel bij hebben." VLISSINGEN - Niks mis met bingo, maar denk éven verder en je kunt als zorgstelling wel meer doen met de elementen die bingo zo geliefd maken, zegt Gemma van der Hoogte. De beleidsmedewerkster van Scoop zoekt naar manieren om Zeeuwse zorgorganisaties en aan bieders van kunst en cultuur sa men te brengen. Die kennen el kaar niet of nauwelijks. „Jammer. Juist omdat er nu zo op zorg en kunst wordt geknibbeld. Kunst en cultuur verrijken het leven." Niet alleen bewoners van verzor gingshuizen kunnen daar baat bij hebben, maar ook eenzame men sen in de wijk, psychiatrische pa tiënten, mensen met een geeste lijke handicap en ziekenhuispatiën ten. Vaak is niet zozeer geld nodig, als wel creatief'out of the box' den ken. Neem bingo. „Die biedt so ciaal contact en een spelelement. Het is betaalbaar amusement. Ver taal dat naar kunst en cultuur. Je zou muziekfragmenten of gedich ten kunnen laten herkennen. En dan afkruisen wat je goed hebt." Het is maar één voorbeeld. „Je kunt ook denken aan een theater- of muziekgezelschap dat met een klein decor op locatie gaat optre den, in plaats van af te wachten wie er naar hen komt." Op een kennis- en informatiedag in woonzorgcentrum Ter Reede in Vlissingen, op 25 april, wil Van der Hoogte vruchtbare ideeën hier over samenbrengen. Van 10.00 tot 15.00 uur zijn er workshops vol gen, presentaties en een markt/ beurs waar vraag en aanbod elkaar ontmoeten en ideeën en kennis worden uitgewisseld. Het is de be doeling dat het zaadje dat op de kennisdag geplant wordt, uitgroeit tot een bloeiend netwerk waarin men elkaar makkelijk kan vinden. Uiteraard zijn de social media niet vergeten. Op Facebook en Twitter is het initiatief aanwezig als 'Cul- tuurzorgt'. Van der Hoogte: „Ik roep iedereen op ideeën door te ge ven, eventueel met foto's of een filmpje. Die wil ik op de bijeen komst delen." Info en aanmelden: www.scoop- z ld.nl/agenda veere - Medewerkers van Nieuw-Sandenburgh in Veere zijn de afgelopen maanden getraind in de omgang met agressieve bewo ners. Het was een van de aanbeve lingen die de Inspectie voor de Ge zondheidszorg (IGZ) deed, na een bezoek aan het zorgcentrum Nieuw-Sandenburgh, in oktober vorig jaar. De IGZ was over het algemeen te vreden' over Nieuw-Sandenburgh. Het belangrijkste punt van kritiek was dat er geen samenhangend be leid was voor bewoners met ge dragsproblemen en dat personeel daarin niet geschoold werd. Er ligt nu een plan van aanpak waarin dat ondervangen is. De IGZ, de toezichthouder in de gezondheids zorg, richt zich dit jaar speciaal op zorg voor ouderen. Niet alleen Zeeuwse verzorgingshuizen, maar ook thuiszorg en andere delen van de zorg waarbij het om ouderen gaat, kunnen in 2012 een bezoek verwachten. Daarnaast wil de IGZ focussen op nieuwe zorgaanbie ders, zoals de privéklinieken. Vol gens woordvoerder Wilbert Ransz komen bij de zorg voor ouderen vaak dezelfde tekortkomingen aan het licht: „Het gaat vaak mis bij medicatie-overdracht en bejege ning. Je moet kennis en vaardighe den hebben om het gedrag te le zen van een oudere die bijvoor beeld Alzheimer heeft. Daar komt dan weer scholing om de hoek kij ken." De IGZ inspecteert zowel routinematig als naar aanleiding van meldingen (www.igz.nl). Zie voor het volledige rapport: www.pzc.nl Landmans boek 'Bewoond Ei land', over de donkere kant van au tisme. In de bibliotheek staat dan een stand met informatie. MEE Zeeland houdt een lezing. Bij Emergis in Goes wordt op 5 april een symposium gehouden over autisme spectrum stoornis sen. Belangstellenden kunnen zich online aanmelden (www.emer- gis.nl). Emergis ontwikkelt samen met het Erasmus Medisch Cen trum behandelprogramma's. De Autismeweek wordt op 10 april afgesloten met een lezing in De Stenge in Heinkenszand over 'autisme en motivatie'. www.autismeweek.nl/activiteiten Een super 3-gangen keuzelunch voor 2 personen bij Parc-Central in Vlissingen! VRIJDAG 23 MAART Schuif nu aan voor een smakelijke super 3-gangen lunch voor 2 bij Parc-Central in Vlissingen. Je geniet er samen met je tafelgenoot van een lekker soepje vooraf, dan een uitsmijter, club sandwich of een pannenkoek en een lekker dessert toe!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39