Schuld is groeiende groep tot zware last 5 261 zeeland Geef aan ZOA CDA bezorgd over toekomst Thermphos OM doet onderzoek naar stortplaats Delta Onderioek fraude met bunkerolie DANKZIJ U. ZOA CV vrijdag 23 maart 2012 Kredietbanken krijgen meer hulpaanvragen ■svss^ssassisaiszaïS5ass59sessesssas!xesss^sasmxES£SBS)sa De gemeentelijke kredietbanken in Zeeland zien het aantal aan vragen voor schuldhulpverlening nog steeds stijgen. Daarbij gaat het niet alleen om mensen in een uitkeringspositie. Het aan deel 'werkende armen' op dit vlak neemt toe. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het begon in 2010. Vorig jaar stabiliseerde de situatie enigzins, maar was het aantal schuldhulpzaken bij de gemeente lijke kredietbanken nog altijd fors hoger dan gebruikelijk de voor gaande jaren. En ook over de eer ste drie maanden van 2012 lijkt de kentering nog allesbehalve te zijn ingezet. In heel Zeeland raken steeds meer inwoners financieel in de proble men. De economische crisis is veel al de oorzaak. Het aantal hulpvra gen piekte in 2010 en de eerste maanden van 2011. Die tendens zet zich vooralsnog door, blijkt uit de cijfers van de gemeentelijke kre dietbanken. Wanneer een gemid deld jaar als 2008 en 2009 als uit gangspunt wordt genomen, was er in de twee navolgende jaren een stijging van 25 tot zelfs 40 procent van het aantal hulpvragen, aldus manager Peter Bruggheman van het Bureau Schuldhulpverlening en Budgetbeheer Zeeuws-Vlaande- ren. Hij constateert in zijn regio in het eerste kwartaal van 2012 een verdere stijging, ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. „Toen hadden we 663 dossiers in behan deling en tot op heden zijn dat er 724." Over heel 2010, een piekjaar vol gens de grootste kredietbanken, kreeg Zeeuws-Vlaanderen 1003 schuldhulpvragen te verwerken. De instantie op Walcheren schoot 960 mensen te hulp en in Goes klopten 95 inwoners (118 in 2009) aan om het huishoudboekje weer op orde te krijgen. De gemeente MIDDELBURG - Het CDA in de Sta ten van Zeeland maakt zich zor gen om de toekomst van Therm phos. De aanleiding is onduidelijk heid over de vraag wie het voor het zeggen heeft bij de fosforpro- ducent in Vlissingen-Oost. Afgelopen weekeinde werd be kend dat de Israëliër Arcadi Gayda- mak zichzelf als de eigenaar van Thermphos beschouwt. Het be drijf zelf heeft daarop verzekerd dat de Italiaans-Israëlische zaken man Nahum Galmor de aandeel houder is. Het kennelijke getouwtrek om Thermphos heeft bij het CDA ge leid tot de vraag wie binnen de fos- forproducent de beslissingen neemt en wat de gevolgen zijn voor het voortbestaan van het be drijf. In vragen aan het dagelijks provinciebestuur wijst de CDA- fractie erop dat de provincie veel geld heeft gestoken in metingen naar de uitstoot van Thermphos. Dat valt in zekere zin als een inves tering in het bedrijf te beschou wen. Een terechte investering, want het gaat om behoud van werkgelegenheid in de provincie Zeeland. Maar dan moet wel duide lijk zijn wie de eigenaar van het be drijf is. Het CDA wil dat het dagelijks pro vinciebestuur klaarheid brengt over de eigendom van Therm phos. De fractie wil ook weten wat de gevolgen op de langere ter mijn voor de productie in Zeeland kunnen zijn als Gaydamak de eige naar blijkt te zijn. Schouwen-Duiveland heeft een particulier bureau in de hand geno men voor schuldhulpverlening. Dat bedrijf was gisteren niet be reikbaar voor een reactie. In het huidige tempo verwacht Bruggheman 'dat er nog heel wat zit aan te komen'. Volgens hem gaat het in 70 procent van de geval len om mensen met een mini mum inkomen. „Door recente wij zigingen van de bijstandswet en nieuwe bezuinigingen krijgen ze het plaatje steeds moeilijker rond." Maar hij ziet ook steeds* meer men sen met een middeninkomen die in de problemen raken. „Wij noe men dat de werkende armen, een groep die qua netto besteedbaar in komen eigenlijk nauwelijks beter af is dan iemand in een uitkerings situatie. Mensen met zware hypo- theeklasten bijvoorbeeld. Of werk nemers die door gewijzigde om standigheden allerlei voordeeltjes zijn kwijtgeraakt." De theoretische looptijd van de schuldhulpverlening is vier jaar. ROTTERDAM - De Nationale Recher che doet onderzoek naar groot schalige en georganiseerde fraude met bunkerolie, de brandstof voor zeeschepen. Het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) heeft aan wijzingen dat in veel bunkerolie il legaal chemisch afval wordt ver werkt. Dat bevestigde een woord voerder van het KLPD gisteren. Het KLPD voerde controles uit bij de Kreekraksluizen in het Schel- de-Rijnkanaal, een belangrijke vaarroute tussen de havens van Antwerpen en Rotterdam. Uit ana lyses van monsters van door bin- nenvaarttankers vervoerde bunker olie, bleek dat de olie vaak was ver mengd met chemische afval. De controles brachten ook veel verval ste ladingspapieren aan het licht. Pubers die opstandig zijn, hun ka mer niet opruimen en huiswerk niet maken. Veel is te verklaren door hersenonderzoek. Emmy de Kraker uit Middelburg, onder wijskundige en docente, is dit schooljaar begonnen aan een pro motieonderzoek voor de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze ondervraagt en observeert daar voor docenten en leerlingen van bijna alle Zeeuwse middelbare scholen. Waarin verschilt het puberbrein van het brein van volwassenen? „Het emotionele deel van het pu berbrein is superactief Het over heerst alles. Pubers gaan voor vrienden, vrijheid en vertier. Het gaat om de kick en de beloning op korte termijn. Er wordt wel eens gezegd dat pubers expres tegen draads zijn, en dat ze ouders en do centen bewust dwars zitten. Daar geloof ik niks van. Onderzoek heeft aangetoond dat de ontwikke lingen van de hersenen doorgaan tot je 25e. Het voorste stukje van de hersenen, de prefrontale cortex, rijpt het allerlaatste. En daar zitten juist de functies die belangrijk zijn voor school: plannen, organiseren en het overzien van consequenties op lange termijn. Als ouder kun je tegen een puber zeggen: 'als je la ter een goede baan wilt, dan-moet je nü je huiswerk maken', maar dat komt niet binnen. Ze doen wat op dat moment het handigst of het makkelijkst is. Aan de andere kant zijn pubers ook heel creatief Ze kunnen dingen die volwassenen niet zouden bedenken. En daarom vind ik het zo'n mooie leeftijd." En wat hebben we aan die weten schap? „De ontdekkingen die de laatste tien jaar in de neurowetenschap ge daan worden, bevestigen wat do centen en ouders intuïtief al we ten. Onderzoek bevestigt bijvoor beeld dat leerstof bij pubers beter blijft hangen als er een emotionele lading aan zit, omdat het emotione le deel van het brein zo actiefis. Daar heb je direct iets aan. Docen ten kunnen het structureel gaan ge- Docente en onderwijskundige Emmy de Kraker uit Middelburg doet onderzoek naar het puberbrein aan de Vrije Universiteit Amster dam. foto Lex de Meester bruiken. Enkele jaren geleden werd het studiehuis ingevoerd in het voortgezet onderwijs. Leerlin gen moesten daarbij zelfstandig werken. Dat systeem botste met de ontwikkelingen van de hersenen van pubers. Kinderen moesten iets kunnen, terwijl nu met onderzoek aangetoond is dat ze het eigenlijk niet kunnen. Wetenschap en prak tijk kunnen dus veel aan elkaar hebben." Wat gaat u precies onderzoeken? „Er wordt vaak gezegd dat mensen een I Cf hebben van bijvoorbeeld 120. Maar intelligentie staat niet vast. Uit onderzoek blijkt dat herse nen juist heel plastisch zijn. Met de juiste prikkels en begeleiding kan je groeien. Ik ga onderzoeken wat de ideeën van docenten zijn over de maakbaarheid van het brein. Vervolgens ga ik onderzoeken welk effect die ideeën hebben op interacties met kinderen en hoe dat de leerprestaties beïnvloedt. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie in Den Haag is een strafrechte lijk onderzoek begonnen naar de 'mogelijke stort van onverpakt as besthoudend afval' op stortplaats de Derde Merwedehaven in Dor drecht. Dat heeft het OM gisteren beves tigd. Eigenaar van de stortplaats is het energiebedrijf Delta. Het on derzoek richt zich met name op het 'los storten van asbest en as besthoudende afvalstoffen in de periode van 2006 tot 2012'. Het wordt uitgevoerd door de milieu teams van de politiekorpsen Rijn mond en Zuid-Holland Zuid. Wie precies waarvan wordt verdacht wil het OM niet zeggen. Bewo ners, verenigd in stichting Werk groep Derde Merwedehaven en po litieke partijen (verenigd in stich ting De Overkant) hebben vorig jaar aangifte gedaan tegen Delta en de provincie Zuid-Holland. Ze de den dat omdat die beweren dat de stort van onverpakt asfalt legaal was. „Sinds de aangifte hebben we niets van Delta gehoord", zegt Leo van Andel van de Werkgroep Der de Merwedehaven. Delta laat we ten nog niets van het OM te heb ben gehoord. Ook heeft het bedrijf zelf geen contact gezocht. WWW.ZOA.NL GIRO 550

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38