Met kleine stapjes vooruit in het leven 221 zeeland Snel maatregelen tegen vandalisme PZC Herstel kademuur bij rechtbank kost zes ton Saskia van der Weel Koffieconcert in Veere Speed of life vrijdag 23 maart 2012 door Maurits Sep MIDDELBURG - Schuin parkeren, ca meratoezicht en de inzet van een particulier beveiligingsbedrijf als extra toezichthouder. Met dit pak ket aan maatregelen wil de ge meente Middelburg bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg helpen in hun strijd tegen de voortduren de vernieling van hun auto's door jongeren die 's avonds en 's nachts van Middelburg naar Vlissingen fietsen. De gemeente kiest voor maatrege len die snel te nemen én betaal baar zijn, zei burgemeester Koos Schouwenaar gisteravond op een bewonersbijeenkomst. De komen de dagen wordt bekeken of het voorgestelde pakket haalbaar is. Ui terlijk volgende week vrijdag krij gen de bewoners uitsluitsel. De meest simpele ingreep is witte strepen trekken om schuin parke ren mogelijk te maken. Daardoor staan de auto's niet meer parallel aan de stoep en kunnen voorbij fietsende jongeren niet meer de spiegels wegtrappen. Voor andere vernielingen is dit wellicht geen oplossing en daarom drongen de bewoners sterk aan op cameratoezicht. Dat kan helpen om daders te herkennen en te ver volgen. Dan wordt het namelijk ook mogelijk schade te verhalen door Theo Giele MIDDELBURG - Het herstel van de kademuur aan de Kousteensedijk (voor de rechtbank) in Middel burg gaat de gemeente zes ton kos ten. De muur rust op een achttiende eeuwse houten fundering. De pa len zijn in zö'n slechte staat dat de muur dreigt te verzakken. Het college van burgemeester en wethouders wil dat de muur een betonnen fundering krijgt. Het werk moet uiterlijk begin volgend, jaar worden uitgevoerd. Ondertus sen wordt de muur in de gaten ge houden en worden noodmaatrege len getroffen mocht de toestand snel verslechteren. De houten funderingspalen rotten doordat de waterstand in de haven regelmatig verlaagd wordt. Een 'We willen de kinderen bij Lentekind op een speelse manier stimuleren in hun ontwikkeling. Sfeer is daarbij heel belangrijk. op daders. Nu draaien bewoners zelf op voor de onkosten, die voor sommige vele duizenden euro's of nog meer bedragen. Cameratoe zicht is wel kostbaar, merkte Schouwenaar op. Daarom moet goed berekend worden wat voor soort en hoeveel camera's gekocht kunnen worden. Bovendien moet bij het zien van vernielingen op de beelden ook gereageerd kunnen worden door de politie. De politie geeft de vernielingen aan de Nieuwe Vlissingseweg al prioriteit en voert ook onherken baar controles uit, aldus een woordvoerster. Maar het lukt toch vaak niet om daders op heterdaad te betrappen. Om de politie te on dersteunen wil de gemeente ook een particulier beveiligingsbedrijf inschakelen. Dat gebeurt in het uit gaanscentrum ook en dat werkt daar goed. „Die mensen kunnen verdachten van vernielingen in ie der geval staande houden en over dragen aan de politie", verklaarde Schouwenaar. De gemeente heeft zelfs overwo gen geen maatregelen te nemen maar de schade die bewoners lij den te vergoeden, vertelde Schou wenaar. „Misschien is dat wel goed koper. Maar we doen dat toch niet, omdat dat niet onze taak is. Wij kunnen niet met overheidsgeld in dividuele schade vergoeden." Vijfjaar geleden werd de stich ting Lentekind in Middelburg op gericht. Inmiddels gaan er zes tien (meervoudig) gehandicapte kinderen overdag naar toe, in leeftijd variërend van acht maan den tot twaalf jaar. De stichting denkt inmiddels aan uitbreiding. door Theo Giele "TT e ruikt de soep al op de gang. I Voor de kinderen van kinder- I dagcentrum Lentekind is er I elke dag verse soep. Dat is W niet alleen lekker, het past ook in de streven om de kin deren net dat beetje meer te geven. „Het prikkelt de zintuigen", zegt di recteur Saskia van der Weel. Zij stond vijfjaar geleden met twee verpleegkundigen aan de wieg van de stichting. Een groepje van zes peuters is lek ker aan het spelen. „Hoi! Hoi!" Als het bezoek binnenkomt, wordt het enthousiast begroet door de peu ters, waarna ze verder gaan met hun spel. Ze klauteren over 'de b'erg' en door 'de tunnel'. Het sti muleren van de ontwikkeling staat voorop bij deze kinderen. Intensie ve begeleiding om ervoor te zor gen dat deze kinderen straks naar het (speciaal) basisonderwijs kun nen gaan. De peuters gaan om de week naar Kinderopvang Walche ren om samen met leeftijdgenoot jes zonder een beperking hun be wegingsprogramma te doen. Naast de peutergroep heeft Lente kind kleine groepen met ernstig meervoudig gehandicapte kinde ren tot 18 jaar. Voor hen is bewe ging een essentieel onderdeel van de dagbesteding. De filosofie van Lentekind is dat elk kind kleine stapjes vooruit kan maken. „Daar om heten we ook Lentekind. Lente staat voor groei, ontwikkeling", legt Van der Weel uit. deel van de houten palen komt dan boven de waterlijn te liggen waardoor ze aan zuurstof worden blootgesteld. Dit zorgt ervoor dat het houten fundament van de ka demuur gaat rotten. Door de slech te toestand van de fundering kalft de muur af Vorige maand is de toestand van de kade onderzocht. Aan de land zijde is de fundering nog in redelij ke staat, maar aan de waterzijde is het hout grotendeels vergaan. Onder de muur zal nu een beton nen constructie worden gemaakt die de muur gaat dragen. Zo'n be tonnen fundering is, in tegenstel ling tot de houten palen, ongevoe lig voor het droog vallen bij verla ging van de waterstand. Uitgangspunt bij het herstel is dat de historische uitstraling van de muur behouden blijft. De peutergroep van Lentekind. Samen met de ouders, specialisten als een kinderfysiotherapeut, een logopedist en de kinderrevalidatie arts, wordt voor elk kind een ont wikkelingsplan opgesteld. Het mi nisterie van Volksgezondheid on dersteunt een project waarbij Len tekind en therapeuten nauw sa menwerken. Directeur Van der Weel: „We wil len de kinderen op een speelse ma nier stimuleren. Sfeer is daarbij heel belangrijk." Kleur speelt daar bij een rol. Zacht blauw en groen overheersen. Rond elf uur is het tijd voor een wandeling met de "kinderen in het naastgelegen park Toorenvliedt. Een meisje is dol op de vogelgelui den. Alleen van de schel gakkende ganzen moet ze niets hebben, ver telt een begeleidster. Door de intensieve begelei ding kan Lentekind niet zonder vrijwilligers. De stichting is zuinig op deze groep, zegt Van der Weel. „Ze staan op ge lijke voet met de beroepskrachten. De mensen die vijfjaar geleden hier als vrijwilliger begonnen ,zijn er nog steeds." Het gaat niet alleen om vrijwilli gers in het kinderdagcentrum zelf Er is ook een vaste groep chauf feurs die de kinderen haalt en brengt. Voor de ouders is een ver trouwd gezicht achter het stuur een geruststellende gedachte. De stichting wil uitbreiden. Lente kind start binnenkort niet een groep oudere kinderen met een ernstig meervoudige beperking. Er zijn ook ideeën voor een logeer- voorziening voor de kinderen. Om al die plannen te verwezenlijken, is Lentekind op zoek naar een nieu we locatie. Het liefst een plaats waar ook ruimte is voor een prak tijk voor de specialisten en thera peuten die bij de zorg voor de kin deren betrokken zijn. VEERE - Muziekvereniging Veere's Genoegen geeft zondagochtend een koffieconcert in haar clubge bouw, Het Akkoord aan de Oude straat in Veere. Er zijn optredens van de leerling-muzikanten van Veere's Genoegen, onder leiding van Carine Louwerse en van het fanfare-orkest, onder leiding van Kees Nijsse. De zaal is open om 11.00 uur. Het concert begint om 11.30 uur. Toe gang is gratis. nikenwerk PZC-verslaggevers houden blogs bij over cultuur, literatuur, levensbe schouwing en voetbal: pzc.nl/blog. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl pzc.nl/webwinkel categorie dvd's en games 2 dvd-box Nog nooit werd de natuur zo wonderschoon in beeld gebracht. Met maar liefst 3.000 beelden per seconde heb ben meerdere "high speed camera's" de meest spectacu laire acties van vele prachtige dieren weten vastte leggen. In extreme close-ups en in de beste beeldkwaliteit mogelijk ziet u haarscherp wat voorheen niet waarneembaar was. Zie onder andere hoe een arend in volle vlucht zijn prooi pakt/hoe een kikker een bidsprinkhaan grijpt en hoe een ratelslang wordt verrast door een koningsslang. Speed of Life is met recht de natuurdocumentaire van het jaar! Speelduurl30 minuten, Nederlands ondertiteld. Adviesprijs 19,95 Lezersprijs 12,95* exclusief verzendkosten. ■^WEBWINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34