Opvolging van de Zeeuwse boer stagneert 21 zeeland 40 Politie pakt verkeerde man op vrijdag Geduldkoffie De krant 6 weken voor 18 euro! PZC vrijdag 23 maart 2012 door Ondine van der Vleuten Deze week kwam ik er achter dat we, geheel toevallig, urban cool zijn qua koffiezetten. Als ik de Senseo beu ben, halen we namelijk een vernuftig appa raat tevoorschijn waarmee je kof fie kunt maken volgens de va cuüm zetmethode. Die is zeer en vogue in trendy kof fiehuizen, waar barista's het koste lijke bruine vocht bereiden en over een bakkie leut praten alsof het om dure wijnen gaat Op Sen seo en Nespresso wordt daar enigszins neergekeken. Nee, de echte connaisseur drinkt nu sy- phonkoffie en spreekt over smaak- accenten als vet, teerachtig, citrus, fruitig, stroperig of kruidig. Zo'n syphon, geheel volgens de tijdgeest benoemd tot 'slowfood- apparaat', ziet er enigszins schei kundig uit, maar is de eenvoud zelve. Twee glazen bollen die je op elkaar zet, met water in de on derste en koffie in de bovenste. Vuur eronder en dan maar wach ten tot het wonder zich voltrekt Het procédé stamt al uit 1910 en het mooie is dat je er helemaal COLOFON WÊÊÊÊÊM pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur Familieberichten: 58- 0 1 39 9 99 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €SO,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, Ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28j een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (naïB) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6> Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC 01 Rekeningnummer n het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening 0e PZC gaal zorgvuldig om n rel persoonsgegevens. In het colofon Irelt u nadere inrorrnalle aan. Aantal bedrijven Ontwikkeling van het aantal bedrijven tussen 1999 en 2008. Zeeland Nederland geen elektriék of gas voor nodig hebt. Zelf zet ik graag syphonkof- fie op de houtkachel. Flink opsto ken, en dan maar meditatief sta ren naar de vlammen, tot het wa ter zich een weg naar boven bor relt, door de gemalen koffie heen, om daarna weer af te zakken naar de onderste bol. Voila: koffie. Volgens kenners krijg je zo 'een lichte koffie met een langdurige smaak', een 'clean cup'. Ik zou het niet weten, want smaakpapillen voor koffie heb ik niet. 's Morgens nuttig ik nepkof- fie van warme magere melk met gemalen cichoreipoeder. Op mijn werk giet ik achteloos sloten auto- matenkoffie naar binnen. Kom ik eens ergens waar geen Senseo staat, dan slurp ik dankbaar een kopje mee uit de pot die al uren op het warmhoudplaatje staat te pruttelen. Van zo'n ouderwets kof fiezetapparaat, inderdaad. Ik heb er trouwens ook nog eentje - ver weg in de kast. En ook zo'n gei nig, knaloranje elektrisch koffie molentje. Komen geheid ook weer in de mo de. Kwestie van geduld. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns melkvee overige graasdierbedrijven schapen, geiten, kalveren Zonder opvolger Het aandeel van de bedrijven met 1 bedrijfshoofd van 50 jaar of ouder zonder opvolger. jÉÜI|££j Zeeland Nederland akkerbouw melkvee overige graasdierbedrijven procent is de terugloop van het aantal boerenbedrijven in Zeeland in ruim tien jaar. Willem Adriaanscns bron proi Over tien jaar zijn er nog maar 2000 van de 3400 boerenbedrij ven over, want de boer heeft geen opvolger. Bedrijven die standhouden worden groter. De specialisatie neemt toe en het aantal gewassen neemt af, waar door het landschap verandert. door Edith Ramakers Iets minder dan de helft van de boerenbedrijven ver dwijnt in tien jaar tijd. Dat moet terug te zien zijn in het Zeeuwse landschap, waarin de landbouw ruim 70 pro cent van de vorm van het landop pervlak bepaalt. Het Kwaliteits team Zeeland brengt de gevolgen van die terugloop in kaart en advi seert de provincie voor haar Omge vingsplan 2012 tot 2018. In het kwa liteitsteam zitten vertegenwoordi gers van de landbouw en natuur, landschapsarchitecten en provin ciale en gemeentelijke ambtena ren. Het kwaliteitsteam roept op flexi bel te zijn in de beoordeling van de wensen van landbouwers die een aanvullende bestaansvorm moeten vinden. Want iedereen heeft belang bij een vitaal en leven dig platteland. Maar dat moet dan wel gebeuren volgens het voor-wat- hoort-wat principe. De landbou wer plant bomen, legt waterbergin gen aan of ontwikkelt duurzame energiebronnen om een minicam- ping, een boerenwinkel of kinder opvang te openen. Daardoor blijft het landschap robuust en afwisse lend en het platteland levendig. Maar dat het landschap verandert is duidelijk. Want die boeren die louter van hun bedrijfleven, zul len op ruim 100 hectare moeten boeren of ten minste 100 melk koeien moeten bezitten. „Als je nu een luchtfoto neemt en dezelfde foto over tien jaar weer, dan zul je zien dat de percelen van de boeren die overblijven fors groter zijn ge worden", zegt Peter de Koeijer, voorzitter van de Zeeuwse Land en Tuinbouworganisatie, de ZLTO. „De verandering van het land schap zal zeer geleidelijk gaan. De grootste veranderingen hebben de afgelopen decennia plaatsgevon den na de ruilverkavelingen." Dat het aantal boerenbedrijven fors terugloopt komt door het ont breken van een opvolger. Op Wal cheren bijvoorbeeld stopt bijna een op twee akkerbouwers. Als een landbouwer stopt omdat hij geen opvolging heeft, dan zal een collega proberen zijn grond in gebruik te krijgen. De Koeijer: „Want landbouwgrond zal altijd landbouwgrond blijven. De land bouwgrond is en blijft duur met momenteel een prijs van rond de 70.000 euro per hectare." Door die hoge prijs zullen andere partijen dan de agrariërs nier staan te dringen om die grond te kopen. De Koeijer: „Ik stel me voor dat de boerderij bewoond blijft door de kinderen van de boer. Zij verpach ten de landbouwgrond aan de wel actieve boeren in de buurt. Voor de kinderen is dat een goede beleg ging, voor de akkerbouwers een mooie uitbreidingsmogelijkheid." Jaren terug zijn in Zeeland op gro te schaal melkveehouders neerge streken. Die konden bijvoorbeeld in Brabant niet meer uitbreiden en vonden in Zeeuws-Vlaanderen en de Zak van Zuid-Beveland nog ruimte. Door de komst van deze melkveehouders is de teelt veran derd en dat zie je aan het land schap. Gras en maïs, dat voer is voor de koeien, nemen de plaats in van aardappels en uien. „De teel ten worden mogelijk afwisselen der. Maar dat zijn graduele veran deringen. De grenzen van de perce len worden door waterlopen, dijk jes en wegen bepaald. En die blij ven bestaan." door Marcel Modde MIDDELBURG - Het arrestatieteam van de politie Zeeland heeft gister middag in Middelburg de verkeer de verdachte aangehouden. De fout werd ontdekt nadat de man was overgebracht naar de gevange nis Torentijd. De Vlissinger werd opgepakt op de parkeerplaats aan de Westelijke Oudehavendijk, na afloop van een crematieplechtigheid. De auto waarin hij reed, werd volgens be zoekers van de dienst door het ar restatieteam bij het wegrijden tot stoppen gedwongen. De inzitten den werden 'hardhandig' tegen de wagen gezet, aldus omstanders. De verdachte zelf werd door de agenten tegen de grond gewerkt en in de boeien geslagen. Het arres tatieteam maakte bij de actie ge bruik van getrokken pistolen. De politie ging er vanuit dat hij ge vaarlijk was. Nadat duidelijk werd dat ze de verkeerde in de kraag hadden gevat, is de man thuis ge bracht. Zijn familie is verhaal ko men halen op het bureau en nam genoegen met excuses, aldus poli tiewoordvoerder Mirja Vis. De zaak heeft volgens haar niets te ma ken met de recente reeks overval len op Walcheren. Om welke zaak het wél gaat en waarom er vanuit was gegaan dat de man een gevaar zou opleveren, kon Vis 'in het be lang van het verdere onderzoek' niet zeggen. Naar verluidt zou de onfortuinlijke Vlissinger een straf blad hebben en zeer recent nog in de gevangenis hebben gezeten. De werkelijke verdachte is nu nog op vrije voeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2