Vraag antwoord wonen7 vrijdag 23 maart 2012 In de maandelijkse rubriek Vraag en antwoord, onder redactie van Jan van Mullem, geven experts op het gebied van tuinieren, klussen, huishouden en interieur(styling) advies aan lezers. Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met foto) naar wonen@wegener.nl Bellen kan eventueel ook: 024-3650509. Het deskundigenpanel TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. KLUSSEN Paul Sanders is klusinstructeur en tevens eigenaar van Beqwaam, een opleidingscentrum dat uiteenlopende kluscursussen aanbiedt. Zie ook www.beqwaam.nl STYLING Joke Stephan is interieurspecialist voor kleine ruimtes en eigenaar van Emma Interieuradvies. Ze geeft advies over verbouwing en inrichting van woningen. Zie ook www.emma-interieuradvies.nl Isolatiefolie op je ramen Op televisie zag lezer H. Visser onlangs een commercial voor een nieuw soort isolatiefolie dat je op de ramen van je woning kunt plakken. De folie zou warmte binnenhouden en uv-stralen buiten. 'Ook zou dit product aanzienlijk schelen in de stookkosten. Is dit werkelijk zo?' Navraag bij Paul Sanders leert dat hij deze specifieke folie niet kent, maar dat hij doorgaans nogal sceptisch tegenover dit soort producten staat: ze beloven veel, maar maken dat in de praktijk (nog) niet waar. „Ik zou in ieder geval nog even wachten met kopen tot meer over de werking en het geclaimde voor deel bekend is. Glas houdt trouwens sowieso al veel uv-straling buiten, dus puur om die reden hoeft de folie niet te worden aangeschaft. Van een isoleren de folie achter een cv-radiator is overigens wél bekend en aangetoond dat het een kostenbesparende functie heeft met een zeer snelle terugverdientijd." Watervlekken Twintig jaar geleden heeft lezeres M. van de Leur haar destijds nieuwe, hardhouten trap met Glitsa geverfd. 'Een aantal jaar geleden heeft iemand natte handdoeken over de trapleuning gehangen. Resultaat: watervlekken! Wat kan ik daaran doen? Ik erger me er al jaren aan...' Sommige watervlekken op hout zijn lastig te verwijde ren, weet Paul Sanders. „Ik adviseer in dit geval om de trapleuning te schuren en vervolgens opnieuw te lakken met Glitsa. Een 'schoonmaakmiddel' voor deze vlek be staat naar mijn weten niet." Eventueel kan de plek plaat selijk worden geschuurd en opnieuw gelakt, maar dat geeft een minder mooi resultaat dan wanneer de hele leuning opnieuw wordt aangepakt. Vrouwenwens Het is de ultieme vrouwenwens: een eigen inloopkast. Met genoeg plek om alle kleding netjes op te hangen en de schoenencollectie overzichtelijk uit te stallen. Ook lezeres M. Wielinga heeft zo'n droom. Maar hoe pak je dat aan als je geen extra kamer hebt? 'Zou een inloopkast ook in mijn huidige slaapka mer van circa 5 bij 5 meter passen?' „Dat kan zeker", zegt Joke Stephan. „Het is handig eerst een inventarisatie te maken van alles wat je in de kast wilt opbergen. En om te bepalen hóe je je spullen wilt opbergen: met kle- dingroede, legplank, lade, schoenen- rek, draadmand, et cetera. Op de plat tegrond heb ik een ontwerp getekend van een inloopkast met een breedte van 1.70 meter en een lengte van 5 meter, net zo lang als de zijmuur." plattegrond slaapkamer met inloopkast De indeling is als volgt: 1. Kast met schuifdeuren van 55 centi meter diep: voor hangkleding; 2. Een gangpad van minimaal 70 centimeter breed en een breder gedeelte aan het eind: kleedruimte met passpiegels en een stoel; 3. Een open kast (45 centi meter diep) met legplanken; 4. Wand je achter de open kast. Maak spotjes aan het plafond voor verlichting. VRAAG VAN DE MAAND Vorstschade Zoals veel andere tuiniers ongetwijfeld ook in hun eigen tuin hebben gezien, is het Fred de Jong opgevallen dat zijn camelia's en pho- tinia's behoorlijke vorstschade hebben opge lopen. 'Een deel van de bladeren is bruin. Komt dit nog goed?' „Jazeker", verzekert Romke van de Kaa, „dat komt wel weer goed. Dit was een lastige win ter. Eerst een uitzonderlijk warm begin en daarna plotseling - toen de sapstroom van veel bomen en struiken al op gang was - een stevige vorst met flink wat wind. Maar de vorstperiode duurde niet lang en de schade zal niet blijvend zijn." Red de maretak Lezer J. Botermans heeft een maretak op een claps-perenboom. 'De peren boom is door kanker in slechte condi tie. De maretak is zijn leven dus niet zeker. Kan zijn leven gered worden?' „Het zal niet alleen vruchtboomkanker zijn waardoor de boom in slechte con ditie is", oordeelt Romke van de Kaa op basis van de meegestuurde foto. „Zo te zien is het wel erg veel maretak in erg weinig perenboom. Maretak is niet te stekken ofte transplanteren. De enige manier om de plant te ver meerderen, is zaaien. Dat is niet moei lijk. Plet de witte bessen en plant het kleverige pitje aan de tak van een vruchtboom, een meidoorn of een po pulier. Doe het wel zo, dat het in een regenbui niet weg kan spoelen. Maak daartoe een sneetje in de bast van de boom en stop het zaadje hierin. Doe het aan de onderkant van een tak, daar blijft het beter zitten. Na een jaar verschijnt er een kiemplantje en na een jaar of vijf heb je dan weer een flinke bos maretak."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27