wonen5 Vijfsterrenhutje Je zegt steeds 'ons' ster renhutje; je vrouw kijkt over je schouder mee? „Nee. Zij houdt van le zen, ik van astronomie. Een mooie combinatie; vallen we elkaar ook niet lastig, haha. Als ik iets heel bijzonders zie, de geboorte van een ster, een passerende ko meet - ik noem maar iets, roep ik haar. Dat vindt ze dan ook wel aardig om te bekijken. Ik heb haar één keer 's nachts wakker gemaakt. We waren in de Achter hoek, op vakantie, en ik had de Melkweg er heel hel der voor. De omstandigheden zijn daar veel beter hè." Harrie en Winnie Besselink in hun sterren hutje in de tuin. foto's HB NAMEN Harrie (52) en Winnie Besselink (50) BEROEPEN hij: asfaltoperator; zij: boekhou der WOONPLAATS Herveld TWEEDE HUISJE sinds 2010 FUNCTIE sterrenkijken, 'tweede woonkamer' vrijdag 23 maart 2012 Niet elk tweede huisje staat in mondain w. Monte Carlo of in ongerept Varmiand. rn De meeste staan in eigen tuin. Nederlands bedrijf Hartman is het enige tuinmeubelbedrijf van Ne derland. Alle meubels worden in eigen land ont worpen. De kunststofproductie vindt in Twente plaats. De overige meubels worden gemaakt in China, Vietnam en Indonesië. Na dertig jaar kreeg Hartman vorig jaar een nieuw logo waar in het 'hart' nog altijd de hoofdrol speelt. Het hoofdkantoor van Hartman is gevestigd in En schede. Hier werken ongeveer veertig mensen. De producten worden voor 75 procent binnen Europa geleverd, met als grootste afnemers de Benelux, Duitsland en Engeland. Foto links: Het nieuwe paradepaardje van Hartman: fauteuil Fresh. Foto rechts: Jazz sofa uit de serie Organic. door Jan van Mullem degelijke kwaliteit. Een goede tuin stoel moet weer en wind door staan en jarenlang meegaan." Net als de tuinmeubelcollecties is ook de 'algemene smaak' in tuin meubilair veranderd, weet Stein- meijer. „Tot halverwege de jaren negentig zaten we nog op kunst stof stoelen. Die maakten daarna plaats voor teakhouten of alumini um meubels. En inmiddels zit heel Nederland op een loungeset van het zogenoemde wicker, oftewel gevlochten kunststof." Aan Hartman de taak om de trends bij te benen. Of liever, ze te zetten. Steinmeijer vindt het een sport te blijven verrassen, zonder te vervreemden van de klassieke, meest verkochte tuinstoel. „We hebben een eigen designteam, dat steeds probeert met iets nieuws te komen, nog voordat de concurrent het in hetzelfde seizoen kan nama ken. Nu hebben we bijvoorbeeld een nieuwe soort wicker, heel ver nieuwend", vertelt Steinmeijer, tot Niet veel mensen kunnen zeggen dat ze een eigen sterren wacht in de tuin hebben, vermoed ik. Harrie Besselink: „Nee. Althans niet zo'n mooie ster renhut als wij hebben. Ik heb 'm zelf gebouwd, onge veer twee jaar geleden. Het onderstel, de draaikrans, is afkomstig van een mobiele graafmachine. Via mijn werk - ik ben asfaltoperator - ben ik daar bekend mee en heb ik er een op de kop kunnen tikken. De draai krans zit vast in beton. Daarbovenop heb ik het huisje gelast. Een eigen ontwerp, achtkants, heb ik verder nog nergens gezien." Terwijl jij toch al héél veel hebt gezien. „Ja, als je het Zenit meerekent, klopt dat zeker. Ik zit vaak naar de sterren te kijken. Vooral in de winter, dan heb je de meest heldere avonden. Maar de winter heeft ook een nadeel: het is koud, zeker als je onbe schut zit te kijken, zo als ik eerder deed. Plantte ik de telescoop op een standaard in het gras, dikke jas aan, nee, niet ideaal. Maar toch vijftien jaar op die manier gedaan. Tot twee jaar geleden dus, toen ik ons sterrenhut je heb gebouwd. Ik ben er nog mee in Zenit ge komen, het weten schappelijk magazine over sterrenkunde." Oh ja? Hoe dat zo? „Minder licht. Veel licht is funest voor sterrenkijkers. Waar ik woon, is veel licht. Van een industrieterrein, van de A50, van de Betuwelijn. Om gek van te wor den. Verder klaag ik niet hoor. Ik heb een mooie hut, 360 graden draaibaar. Als ik binnen het rode lampje heb laten branden - om mijn ogen te laten wennen, en de bovenste ramen van plexiglas heb laten zakken, kan ik heerlijk kijken. Zoals naar Jupiter, met zijn pla neten eromheen. Zou je ook eens moeten zien." Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl Retroset Rembrandt, een eigentijdse visie van Hartman op rotan. dat zijn collega hem subtiel de mond snoert. „Nog niet te veel ver klappen hoor, dat is voor later." Hartman maakt tuinmeubels voor élke doelgroep. „We zijn geen jup- penmerk", stelt Steinmeijer kort. De prijzen gaan van 50 tot 300 eu ro voor een stoel. Zo'n 25 procent van de collectie is trendsettend modern design. De meest verkoch te meubels zijn tijdloos en licht klassiek. „Want mensen lopen niet warm voor een felgekleurde tren dy set waar ze na een jaar op zijn uitgekeken." Kijkend naar de trends conclu deert Steinmeijer dat tuinmeubel- design veel links heeft met de au to-industrie. „Jaren geleden was een witte Peugeot 'not done'. Nu wil iedereen een witte auto. Dat geldt ook voor tuinstoelen." Als be wijs laat hij met trotse blik het pa radepaardje uit zijn collectie zien: kuipstoel Fresh. „Dit is een witte kunststof stoel. Daar moesten mensen niets meer van hebben, maar in deze vormgeving is hij niet aan te slepen. Bijzonder toch? Als je zo'n kunststof stoel combi neert met een robuuste houten ta fel krijg je een eigentijds geheel." De collectie voor volgend jaar heeft een aantal nieuwe verrassin gen in petto, zoals een samenwer king met Porsche Design. „We le veren relatief veel aan de Duitse markt. Porsche - een echt Duits merk, zoals je weet - past wat ge voel en kwaliteit betreft precies bij ons. We verwachten veel van deze collectie. Dat moet ook wel, want aan de ontwikkeling ervan wordt al een aantal jaren gewerkt." Om nog meer 'een lifestyle' te kun nen verkopen, zoals Steinmeijer het noemt, is Hartman bovendien bezig met het ontwikkelen van een accessoirelijn. Wat die precies inhoudt, maakt de directeur nog niet bekend. „Maar we gaan bui ten zitten nog meer allure geven." www.hartman.nl Hartman combineert tegenwoordig verschillende materialen. foto's PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25