3 heeft zich herpakt 4\ Stinkende klokjes Toverspiegel vrijdag 23 maart 2012 3 Codonopsis clematidea. foto RvdK O 5 Iedere familie heeft wel een buitenbeentje, ook in de plantenwereld. Zo zijn er veel vaste planten die een fami lielid hebben dat kan klimmen. Er zijn klimmende varens, klim mende bamboes, klimmende kie vitsbloemen. Op de klimmende tulp is het nog even wachten, maar ongetwijfeld zal ook die ooit ontstaan. Ik kan haast niet wachten. De codonopsis kun je beschrij ven als een soort klimmende campanula; een vaste plant met knollen of verdikte wortels en met bloemen die vaak de vorm van een klokje hebben. Soms hebben die blokvor mige bloemen aan de binnenkant een spectaculair patroon van paarse en oranje concentrische ringen, maar aan de bui tenkant van de klok zijn die niet te zien. Je moet de bloem, optillen om van die opvallende tekening te kunnen genie ten. Wie geen verstand van plantennamen heeft, kan een codonopsis op afstand herkennen. Met zijn neus, want de plant verspreidt een sterke, onaangename lucht. Er zijn veel soorten, maar de bekendste is Codonopsis clema tidea, met ijsblauwe klokjes aan soepele, opgaande stengels. Codonopsis clematidea ziet er fragiel uit, maar is in werkelijkheid een stevige, vaste plant die nauwelijks eisen stelt aan de grond. Het is een plant die bij verwaarlozing gedijt en eenmaal opge groeid zelfs door de grootste tuinstuntel lastig is dood te krijgen.Twee soorten codonopsis hebben in de loop van de evolutie leren klimmen; als win de werken ze zich in andere vaste planten en strui ken omhoog. De bloemen van deze twee soorten, Codonopsis vinei/lord en Codonopsis convolvulacea, zijn stervormig. Ze knikken niet, maar kijken je aan, zodat je van het kleurenpatroon aan de binnen kant van de bloem kunt genieten zonder door de knieën te hoeven gaan om hem op te tillen. Een klimmende codonopsis groeit vanuit een witte knol en komt laat boven de grond, zo omstreeks eind mei als je de hoop al hebt opgegeven de plant ooit weer te zien. Het eerste teken van leven is een draaddunne stengel die tastend zoekt naar een steun om zich aan vast te klampen. Probeer die prille uitloper niet te helpen, want het fragiele steeltje breekt bij de minste aanra king af, waarna de plant zich nooit meer herstelt. Markeer dus vooral de plaats waar je de codonopsis plant en blijf er met de schoffel uit de buurt. Na verloop van tijd worden de stengels van de plant steviger, als hij zich afwindend een weg naar het licht zoekt. Uiteindelijk bereikt de plant een hoogte van 1,5 meter, waarna de stervormige, porseleinlau- we sterren verschijnen. De bloemen hebben een doorsnede van ongeveer 5 centimeter. Vooral bij Codonopsis convolvula cea var. forrestii zijn'ze spectaculair getekend met cirkels van donkerpaars en blauw. Codonopsis vinciflora isiets minder opvallend gemerkt, maar ook de moeite van het zoeken waard. Van deze soort bestaat ook een zeldzame witte vorm: Codonopsis vincijlora alba. Ook de badkamerspiegel ont komt niet aan een fikse update. De versie 3.0, oftewel de Smart mirror van Alke, is een soort to verspiegel. Wat hij allemaal kan, is ongelooflijk.'Een kleine opsom ming: hij kan zelf het licht aan doen (nadat hij via een sepsor heeft 'gezien' dat er iemand voor de spiegel staat). In een display op de spiegel wordt vervolgens tijd en temperatuur weergeven. Een muziekje tijdens het tanden poetsen? Sfeerverlichting bij het badderen? Alles kan. En wees niet bang dat de spiegel beslaat tijdens het douchen; automati sche spiegelverwarming voor komt dat. Als extra optie is een weegysteem beschikbaar dat on der een vloertegel moet worden gemonteerd. Het gewicht wordt weergegeven in het spiegeldis- play. Interesse? Reken op zon 2.500 euro (zonder weegschaal). www.alkesmartmirror.be aatst klaagde iemand I noö over de lelijkheid van een kunststof I Hart'manstoel. Daar Iwiwww moest ik wel om la chen. Die stoel stamt uit de jaren tachtig!" Geert Steinmeijer, direc teur van tuimmeubelfabrikant Hartman, blijft zich er zichtbaar over verbazen. Toch is de kritiek niet zo vreemd, want lange tijd stond het merk bekend om zijn traditionele, witte, kunststof tuin stoel. Dertig jaar geleden heel in novatief maar nu allang voorbijge streefd door andere trends. De koper van toen die vandaag de dag hernieuwd kennismaakt met de meest recente collectie van Hartman, zal bijna van zijn tuin stoel vallen: in de glimmende bro chure is geen plastic standenstoel meer te bekennen. Hartman levert tegenwoordig 'inspirerende ideeën voor het betere buitenleven'. „Bij ons koop je niet langer een tuin stoel, maar een lifestyle", zegt Steinmeijer, met gevoel voor sales- jargon. „De frisse collectie past he lemaal in deze tijd. De blauwe lucht en het zonnetje stemmen ons vrolijk, en daar zijn we wel aan toe. In crisistijd besteden men sen in verhouding nog het meest aan 'outdoor', al hebben ook wij natuurlijk last van de crisis." De nieuwste collectie is onlangs in Keulen en Parijs gepresenteerd en de bestellingen uit Engeland, Duitsland en Nederland stromen binnen. Het gaat Hartman dus voor de wind. Geen vanzelfspre kende constatering, want het be drijf kende ook minder zonnige tij den. In 2005 ging Hartman failliet, omdat te lang werd vastgehouden aan het oude product, de kunst stof standenstoel in zijn traditione le vorm. De klap kwam hard aan, mede doordat de crisis nog ver weg leek. De energieke zakenman Steinmeijer - 'ik stuiter altijd rond als een kleine ADHD'er' - kwam de boel in Enschede wakker schud den. „Het werd tijd verder te kij ken dan alleen naar kunststof Ik besloot te experimenteren met an dere materialen, zoals hoogwaar dig aluminium en mooie hout soorten. Dat was schrikken voor het personeel, maar ik deed het zonder de oude waarden van Hart man uit het oog te verliezen. Want wie een tuinmeubel van Hartman koopt, kiest bewust voor Gestaag schudt Hartman het beeld van ouderwetse-tuinstoel- verkoper van zich af. Het Twentse merk krabbelde na een faillissement op en is nu internationaal beroemd, door Suzanne Dijkstra Reageren? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24