Kankergedichten werken bevrijdend Richting paradijs met krassen op ziel 15 Stephanie Francke in finale Erasmus Jazz Prijs agenda Het paradijs vrijdag 23 maart 2012 Recht-voor-zijn-raappoëzie Anneke Wiltink over haar ziekte Bij Anneke Wiltink uit Veere werd in 2008 de diagnose kan ker gesteld. De gedachten en de emoties die haar de afgelopen ja ren overspoelden heeft zij ver woord in de poëziebundel Over vloed, die morgen in Middelburg wordt gepresenteerd. door Maurits Sep VEERE - Diagnose; Levenslang; Onge neeslijk; Kanker. De titels van de ge dichten die Anneke Wiltink schreef over haar ziekte, zijn net zo ondubbelzinnig als de gedich ten zelf. Recht-voor-zijn-raappoë zie. „Daar heb ik wel over getwij feld: kwets ik mensen ermee? Maar het tegendeel is waar: ze vin den het juist prettig, juist omdat het zo moeilijk te benoemen is. Het blijkt bevrijdend te werken." 'Kankergedichten en gedachten' luidt de ondertitel van de bundel Overvloed, die morgen in De Druk kerij in Middelburg wordt gepre senteerd. Wiltink verwoordt daar in de gedachten en emoties die haar overspoelden nadat de diag nose was gesteld. Het werd stil in het hoofd van de Veerse kinder boekenschrijfster en biomedisch wetenschapper. „Ik ging een zwaar traject in, en mijn energiepotje was leeg. Ik was alleen nog maar patiënt." Geleidelijk vormden zich gedach ten en kwamen de woorden om die gedachten weer te geven. Tot december vorig jaar wilde ze die niet met iedereen delen. Dat veran derde toen zè met haar gezin en vrienden besloot om dit jaar mee te doen aan Alpe d'HuZes, een eve nement waarbij deelnemers de Al pe d'Huez fietsend of lopend be klimmen om geld in te zamelen voor de Kankerbestrijding. Wiltink liet haar gedichten beoor delen en besloot met De Druk kerij/Schrijverspodium een bun del uit te brengen. Acht van de tien euro die het boekje kost, gaan naar KWF Kankerbestrijding. In het dagelijks leven gebruikt ze het k-woord zo min mogelijk, maar in de gedichten heeft ze er bewust voor gekozen dat wel te doen. Dat leidt tot herkenbare, scherpe en juist daardoor ook zach te en begripvolle poëzie. Zoals in Kaal. Mijn doekje roept om meelij geef ik niet. Mijn doekje wappert fier en vrolijk leef ik nog. „Er is een groot verschil tussen me delijden en medeleven", bena drukt Wiltink. „Meelijden hoeft niet, dat helpt niet. Meeleven wel, dat steunt. Omgekeerd ben ik blij dat ik met mijn gedichten iets te rug kan doen voor anderen, die ook met kanker te maken heb ben." Anneke Wiltink: 'Overvloed, kankerge dichten en gedachten'. Uitgave: De Drukkerij/Schrijverspodium. Presentatie: morgen, 10.45-11.30 uur, De Drukkerij. Voorafgaand geeft Wiltink met Ben Slin- genberg een schrijversworkshop. Opge ven bij awiltink@zeelandnet.nl 06-51664455. Anneke Wiltink: „Er is een groot verschil tussen medelijden en medeleven." Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Heinkenszand Halfjaarlijkse kinderkledingbeurs. Scouting aan 't Dijkje, 9.00-11.30 uur Middelburg De Literaire Vriendschapsquiz in café De Vriendschap is uitgesteld tot later dit - jaar. Terneuzen Jan Zegers presenteert zijn debuutro man 'De worsteling naar geluk'. Bibliotheek, 14.00-17.00 uur Zierikzee Tweede Kamerlid SP Renske Leijten praat met Zeeuwse ervaringsdeskundigen over bezuinigingen in de zorg. MFC, 19.30 uur PODIUM Heer Hendrikskinderen Blijspel 'Para of Normaal'. Heer Hendrikhuis, 20.00 uur Middelburg De Ploeg 2012 (try-out) met o.a. Peter Heerschop, Viggo Waas en Han Römer. Stadsschouwburg, 20.00 uur Het Zeeuws Orkest, voorjaarsconcert. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Optreden van de band Travellen Hotel De Nieuwe Doelen, 20.30 uur Concert Blaudzun. Uitverkocht. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Oostburg Slagerij van Kampen 'Muchomenos'. Ledeltheater, 20.15 uur Oostkapelle Bram Wijnand geeft jazzconcert in het teken van Erroll Garner. Buitenplaats Ipenoord, 19.45 uur Renesse Musical Jacobus, gebaseerd op Nieuwe Testament met link naar het heden. Jacobuskerk, 19.30 uur. Terneuzen Ellen Minderhoud presenteert cd. Porgy en Bess, 21.30 uur Vlissingen Toneelvereniging De Griffioen. Atrium Ter Reede, 19.30 uur Concert Ensemble Schönbrunn. St. Jacobskerk, 20.00 uur Waarde Soetkin Baptist (zang) en Anne vanden- Bossche (piano). NH-kerk, 20.00 uur Wemeldinge o Muziekfestijn Wemèlda. Maartenskerk, 20.00 uur Wissenkerke Jaarconcert muziekvereniging Apollo. Onder de Toren, 20.00 uur Zaamslag Requiem Cimarosa door koor Asaf. Protestantse kerk, 20.00 uur Zierikzee Theatergroep Zierik speelt 'Momenten van geluk', tragikomedie van Ayckbourn. MFC, 20.00 uur. Mieke Braamse: „Poëzie is een mooie manier om uiting te geven aan erva ringen en om emoties universeler te maken." door Ali Pankow foto Ruben Oreel Tijdens het afleggen van de levensweg ontkomt nie mand aan wat krassen op de ziel. Dat hoort nou eenmaal bij het labyrint dat een mens moet be vechten voordat hij kans maakt het paradijs te bereiken. Volg in elk geval de stem van je hart. Die boodschap spreekt uit de poë ziebundel van Mieké Braamse uit Rilland. Het Paradijs wordt van middag gepresenteerd in boekhan del De Drukkerij in Middelburg. Braamse schreef in 2008 Onderweg naar jezelf en de ander, een boek over een groep Zeeuwse wande laars onderweg naar Keulen. Poëzie ligt haar beter dan proza vindt zij zelf. „Ik schreef al tien jaar af en toe eens een gedicht om mijn ei kwijt te kunnen. Lang zaamaan drong het besef bij me door dat poëzie een mooie manier is om uiting te geven aan ervarin gen en om emoties universeler te maken." Zij werd op diverse manieren gesti muleerd wat meer te doen met haar werk. Een van haar gedichten werd geselecteerd in een bloemle zing die de provincie enkele jaren geleden uitgaf naar aanleiding van een koninklijk bezoek. Tevens won zij de juryprijs bij een poëzie wedstrijd in het Kerkje van Elles- diek. Ook bij het Schrijverspo dium van de Drukkerij kreeg haar werk een positief onthaal en zo verschijnt dus vandaag haar de buutpoëziebundel. Het boekje is ingedeeld in zes hoofdstukken. „Zonder titel, want ik wil de lezers niet een bepaalde richting opsturen. Voor mezelf be noem ik die categorieën wel, maar ik wil lezers graag ruimte laten een andere indeling te maken." Natuur blijkt een belangrijke inspi ratiebron voor Braamse. Tiaar wan delervaring leerde haar bewust om zich heen te kijken: 'lopen in het licht van doorzichtig groene velden' of'De vergezichten van het glooiende landschap maken ruimte in hoofd en hart'. Mieke Braamse, 'Het Paradijs', uitg. Drvkkerij Schrijversppdium, €9,90. Braamse presenteert de bundel en leest voor uit eigen werk vanmiddag om 16.30 uur in de Drukkerij in Middel burg. Ook streektaalschrijver Jan Lauret zal daar een gedicht voordragen. Het paradijs is daar waar alles wat niet volmaakt is er toch mag zijn waar we mensen laten zoals ze zijn met een buil of een buts of een ander schoonheidsfoutje daar waar we niemand willen maken of willen breken. het paradijs is daar waar we elkaar opvangen als we vallen. ROTTERDAM - De uit Zoutelande af komstige Stephanie Francke staat zondag in De Doelen in Rotter dam in de finale van de Erasmus Jazz Prijs 2012. De prijs is bestemd voor de beste jazzstudent van Co- darts Rotterdam. Francke (1989) speelt sinds haar negende saxofoon. Momenteel stu deert ze aan het conservatorium bij Simon Rigter. In 2010 won ze in Middelburg de finale van de Ju nior Jazz Award Zeeland. Ze treedt regelmatig op, met on der meer haar eigen kwartet en als lid van de achtkoppige tribute- band The Soul Express. In de zo mer van 2011 toerde zij met het Na tionaal Jeiigd Jazz Orkest, onder leiding van Benjamin Herman, door Nederland. fn de finale van de Erasmus Jazz Prijs 2012 neemt zij het zondag op tegen Niek de Bruijn (drums) en Baer Traa (zang). De drie finalis ten spelen met hun eigen band en worden beoordeeld door een jury die bestaat uit Mijke Loeven, Jan Laurens Hartong en Hans de Lan ge. De winnaar ontvangt een be drag van 3000 euro. De prijs is vaak een belangrijke op stap gebleken voor jazzmusici. Vier jaar geleden won de uit Mid delburg afkomstige saxofonist Jas per van Damme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15