Brinkmans partijloze dagen 'Het is nogal druk op rechts' II vrijdag 23 maart 2012 Eenmansfracties in de Tweede Kamer Tweede Kamer Eénmansfr p^oonliXMtotvaneenbestaaHdefract'e-. Periotleil Naam Poulus Voogd Hubert Kronenburg Nico Verlaan Jacques de Jong Coos Huijsen Afsplitsing van Boerenpartij Groep Harmsen* Boerenpartij NMP CHU D66 Hans Janmaat Centrumpartij Aad Wagenaar RPF Fred van der Spek PSP Marjet Qckels PvdA Theo Hendriks AOV Will Verkerk AOV Harry Wijnschenk LPF Ali Lazrak SP Geert Wilders WD Hilbrand Nawijn LPF Gonny van Oudenallen LPF Gerard van As Rita Verdonk Hero Brinkman Periode ii Tweede Kamer 1966-1967 1968-1971 1971 -1972 1971 -1972 1976-1977 1976-1977 1984-1986 1985-1986 1986 1993-1994 1994 -1998 1998 2002 - 2003 2004-2006 2004 - 2006 2005 - 2006 2006 [ito veraoim 'Afsplitsing van de Boerenpartij Afsplitsen LPF Groep Novvijn** 11.09.06-12.09.06 WD PW 20 moert 2012 sfograptlic CRW1 foto's GOD, ANP Brinkman verkeert in de positie dat hij de regeringscoalitie aan een Kamermeerderheid kan helpen. Hij kan, zo zegt ook Charlotte Brand, anders dan menig voorgan ger, mogelijk wèl op zijn tijd in vloed uitoefenen. Hilbrand Nawijn, ex-LPF, zou nu stante pede uit de Kamer vertrek ken als hij nogmaals als eenmans fractie in de Kamer zou komen. „Het was niet zo'n vrolijke perio de", zegt hij over de dertien maan den. In oktober 2005 kreeg hij bin nen de Lijst Pim Fortuyn ruzie over de koers en ging verder in zijn uppie. Nawijn, ook ex-minis ter voor de LPF, voelde zich geen paria. „Maar ik raad ieder ander af als eenmansfractie verder te gaan. Het was een goede les. Als ik voor afhad geweten hoe slecht het me zou bevallen, was ik direct opge stapt." Het Kamerwerk is volgens hem in je uppie niet te behappen. ,,Je hebt niet veel in de melk te brokkelen, ik had niet het gevoel dat er veel naar me werd geluisterd. Publici teit krijg je nauwelijks. Je kunt soms een Kamervraag stellen, maar dat is het dan wel." Als eenmansfractie moet je kie zen, zegt Verdonk. „Of je doet veel onderwerpen oppervlakkig of je kiest voor diepgang en doet er paar grondig. Maar het is nooit goed volgens de buitenwacht." door Annemieke Kooper Hero Brinkman heeft al vast wat dozen inge pakt. Op zijn tweede dag als ex-PW'er en partijloos Kamerlid komt hij nog maar weinig toe aan politiek be drijven. Wat hij wel doet: „Finan ciering zoeken, nieuwe werkruim te regelen en waarschijnlijk een beetje verhuizen." Het tweede is al vast gelukt. Brinkman heeft twee kamers toegewezen gekregen in het Tweede Kamergebouw. Op de begane grond, in de vleugel waar ook de WD huist, naast een WD-vergaderzaal. Of dat een voorbode is voor een overstap naar die partij? „Nee", lacht Brink man. Dinsdag al liet WD-fractie leider Stef Blok weten dat hij het 'vanuit democratisch oogpunt niet goed vindt de fractie tussentijds uit te breiden'. Maar Brinkman zei dat wat hem betreft voor zijn toe komst 'alle opties openstonden'. 'En nog steeds is dat voor hem het geval. „Ik ben er nog niet aan toe gekomen daarover na te denken", aldus Brinkman. Voor het Kamerlid breken dus drukke tijden aan. Maar voor de broodnodige ontspanning zijn al vast maatregelen genomen. Op zijn nieuwe kamer hangt daarom al een handgeschreven bordje: 'Stoelmassage. Niet storen'. Mocht Brinkman zich toch willen aansluiten bij de WD en mocht de partij van Mark Rutte zich ook over Brinkman willen ontfermen, dan mag dat. Hij kan volgens hoogleraar staats recht Paul Bovend'eert, gewoon aansluiten bij de WD en zelfs na mens die zitting nemen in Kamer commissies. Brinkman is de fractievoorzitter van zijn eenmansfractie en krijgt daarom voortaan bovenop zijn jaarsalaris van 94.757 euro bruto een toeslag van 1 procent: 947,58 euro. Hij krijgt ook geld om fractie medewerkers aan te stellen. Dat is het geld dat de PW voor Brink mans zetel kreeg. Hoeveel dat is, moet de Kamer nog uitrekenen. Waarom hadden maar weinig eenlingen succes in de politiek, wat was het geheim van Wilders en hoe zal het Brinkman verder vergaan? door Joost Bosman Wie heeft er ooit nog van de politieke ver richtingen van Gon ny van Oudenallen (LPF) gehoord? En wie van Ali Laz- rak (SP)? Baanbrekende politieke partijen hebben zij niet voortge bracht. Afgesplitste eenmansfracties wa ren in het verleden meestal geen lang leven beschoren. Vaak zaten ze de rest van hun parlementaire tijd uit en verdwenen vervolgens geruisloos uit de Tweede Kamer. Volgens Kristof Jacobs, als politico loog verbonden aan de Radboud Universteit Nijmegen is het voor eenlingen ook niet eenvoudig, nog afgezien van het feit dat ze een overlopende agenda hebben en ta ken niet kunnen verdelen. „Je moet als eenling ruimte zien te vinden en een achterban voor je ideeën. Dat is voor de meesten toch het grootste probleem", zegt Jacobs. „Vaak hebben ze aanvanke lijk nog wel succes, maar dat ebt na verloop van tijd toch meestal weg." Jacobs wijst erop dat er aan het be gin van deze eeuw nog ruimte op rechts was. Aanvankelijk werd die geclaimd door de Lijst Pim For tuyn, die door de moord op haar leider echter tot chaos en misluk ken was gedoemd. Later sprong Geert Wilders, aanvankelijk ook als eenling, in het rechtse gat. Hij had wel succes. Terwijl de Groep Wilders in 2006 stevige concurren tie had van EénNL (van Joost Eerd- mans en Marco Pastors) en een WD die met Rita Verdonk nog in de gelederen een stevig rechts ge luid liet horen op het gebied van vreemdelingen en integratie. Jacobs stelt dat Wilders zich echter van meet af aan richtte op de boodschap. „Hij was niet alleen het extreemste in zijn rechtse ge luid, maar ook het meest consis tent daarin. Wilders is op voor hem cruciale punten nooit van me ning veranderd", verklaart Jacobs. Rita Verdonk richtte zich volgens hem te zeer op haar eigen per soon. „Trots op Nederland was ze, maar wat betekende dat nou eigen lijk?" Mocht Hero Brinkman een eigen partij willen beginnen, dan is de vraag of er voor hem een plaatsje is in het politiek spectrum. Jacobs is daar pessimistisch over. „Ik heb nog geen inhoudelijk profiel van hem gezien. Hij zou zich als oud-politieman kunnen onder scheiden op veiligheid, maar juist dat doet hij niet. Ik heb weinig re den aan te nemen dat hij succesvol wordt. Het is een uphill struggle." Charlotte Brand van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis denkt er net zo over: „Het is nogal druk aan de rechterkant. De WD is naar rechts opgeschoven. De PW zit er al. Dat wordt geen een voudige opgave.'''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11