Moeite met traplopen? buitenland9 Rusland steunt resolutie van VN i Vechten tegen 'beesten van Assad' n M v- Canada gaat 400.000 robben doodknuppelen De voordelen van de onafhankelijke specialist: Bel 0341 - 27 40 40 Hongaar wint wiskundeprijs donderdag 22 maart 2012 Strijd in Syrië VN roept in zespuntenplan op tot staakt-het-vuren en terug trekking van Syrisch leger. Opvallend is dat ook China en Rusland de resolutie hebben getekend. Gezanten spreken van diplo matieke klap voor Assad. DAMASCUS - De VN-Veiligheids- raad heeft gisteren in een verkla ring geëist dat Syrië 'onmiddellijk' het vredesplan uitvoert van Kofi Annan, de gezant van de VN en Arabische Liga. Het verhoogt de di- plomatiekè druk op de Syrische president Bashar al-Assad. In de verklaring wordt het Syri sche bewind gedreigd met nieuwe stappen als het niet meewerkt met Annan. In het zespuntenplan van Annan wordt onder meer opgeroe pen tot een wapenstilstand en een terugtrekking van het leger uit de steden. Er is lang onderhandeld over de verklaring in de Veiligheidsraad. Het Westen heeft het document af gezwakt om de steun van Rusland en China te krijgen. Die blokkeer den eerder twee resoluties van de Veiligheidsraad over Syrië. De laatste keer dat de Veiligheids raad met een verklaring over Syrië instemde, was in augustus vorig jaar. Toen trok Damascus zich daar niets van aan. De Amerikanen wer ken ook nog aan een resolutie waarin Syrië wordt opgeroepen hulpverleners toegang te geven tot het land. Westerse gezanten noemen de steun van Rusland voor de verkla ring een nieuwe diplomatieke klap voor Assad. Rusland heeft zich tot dusver een trouw bondgenoot van Assad ge toond. Ook leveren de Russen nog wapens aan Damascus. Maar het Kremlin lijkt zijn standpunt tegen over Assad te verharden. OTTAWA - Zeehondenjagers in Ca nada mogen dit jaar weer 400.000 zadelrobben doden voor hun bont en vlees. Dat heeft het Canadese ministerie van Visserij gisteren la ten weten. Het besluit leidt tot een woedende reactie van dierenbe schermingsorganisatie IFAW die stelt dat de populatie nu al erg klein is door het gebrek aan zee-ijs. Het aantal van 400.000 is gelijk aan vorig jaar, toen het vangstquotum met 70.000 dieren was verhoogd. Veruit het grootste deel van de robben wordt doodge knuppeld voor commerciële jacht. Met het vlees en de vacht worden vele miljoenen verdiend. door onze correspondent Jessica Maas ANTAKYA - Over zijn wang loopt een diepe snee. De hechtingen zijn nog vers. Zijn rechterarm zit in het verband. De 24-jarige Gais, strijder van het Vrije Syrische Le ger, raakte gewond bij een aanval op Al-Janoudia, dichtbij de Turkse grens. Zijn kameraden droegen hem op de rug - 7 kilometer, drui pend van het bloed - de grens over. Nu ligt hij in een steriele ka mer in een ziekenhuis in Antakya. Lang wil Gais geen gebruikmaken van de Turkse gastvrijheid. Hij gaat niet in één van de vele vluch telingenkampen aan de grens wachten op nieuws van de andere kant, zoals duizenden landgeno ten doen. De jonge Syriër gaat te rug. Liefst vandaag nog. Terug om te vechten tegen de 'beesten van Assad', zegt hij vastberaden. Zijn bloeddoorlopen ogen schieten ge spannen heen en weer. De afgelopen weken is het aantal vluchtelingen in Turkije gestegen tot boven de zestienduizend. Elke nacht steken nieuwe groepen - veel vrouwen en kinderen - de grens over. Het Turkse Rode Kruis verwacht dat het aantal kan op lopen tot een half miljoen. In de grensprovincies worden in nieuwe kampen ingericht. In de ziekenhuizen liggen de ge wonden: burgers en rebellen zoals Gais. „Hij is sterk", zegt Abdullah Büstani. De 33-jarige lasser is de commandant van het rebellenle ger. „Morgen pak ik mijn Kalasjni- kov weer op en gaan we de grens over." Zoals de meeste rebellen heeft ook deze groep de wapens aan de Syri sche kant begraven. Ze leven al een jaar lang in de buitenlucht. Verbergen zich in provisorische kampen in de bergen. Te lang op één plek blijven, is gevaarlijk. De haat tegen de familie Assad zit diep. Hij pakt zijn mobieltje en laat een filmpje zien. Een legerwa gen rijdt over een bergweg. Een knal klinkt. De wagen ontploft. La chend: „Goed hè? Dat is ons werk. We hebben tien uur op die berg gezeten voordat ze langskwamen." „De wereld kijkt alleen maar toe", zegt Bustani verbeten. Hij hoopt op hulp van Arabische zijde. Turk se plannen voor inrichting van een 'bufferzone' aan de Syrische leant van de grens worden wegge wuifd. „Voorlopig doet Turkije niets", klinkt het. Twintig kilometer verderop in het vluchtelingenkamp Yayladay zit de •28-jarige Maged. Tien dagen gele den kwam hij in Turkije aan. De verschrikkingen in Idlib achtervol gen hem. „Het was erg, heel erg." Zijn 5-jarige buurjongetje Kalil overleefde het niet. Zo ook niet de tiener die door militairen met zijn hoofd tegen een muur werd gesla gen. Maged twijfelt. Voegt hij zich - net als zijn broer - ook bij het Vrije Syrische Leger? Hij ziet ge wonde rebellen terug de grens over komen. „Ik heb nog nooit een wapen vastgehouden." Hij is bang dat de strijd nog heel lang kan duren. „Assad gaat door tot er niemand meer over is." MUNCHEN - Het lichaam van John Demjanjuk, die zaterdag op 91-jarige leeftijd in Duitsland overleed, wordt overgevlogen naar de Verenigde Sta ten. De Oekraïense oorlogsmisdadi ger wordt in zijn tweede vaderland begraven. Demjanjuk, een voormali ge bewaker van nazi-vernietigings kamp Sobibor, werd in mei 2011 ver oordeeld voor medeplichtigheid aan de moord op circa 28.000 Joden. OSLO - De Hongaar Endre Szeme- redi heeft de Abelprijs gewonnen, een soort Nobelprijs voor wiskun digen. Aan de prijs is circa 800.000 euro verbonden. Szemeredi (71), die werkt bij een Hongaars en Amerikaans instituut, kreeg de -- prijs voor zijn werk aan wiskundi ge structuren. ■Hl Gratis brochure? Bel 0341 - 27 40 40 c Blijf lekker thuis wonen, verhuizen is niet nodig! am Voor alle trappen U kunt misschien nog traplopen, maar het kost u de nodige moeite. Als u eenmaal een traplift in huis hebt gehaald, wilt u beslist niet meer zonder. U neemt een zit, laat u comfortabel naar boven brengen en slapt veilig uit. Het is dus geen enkel probleem meer dat uw slaapkamer of badkamer zich- op de eerste verdieping bevindt. Dankzij de trapliften van Molenaar is verhui zen niet nodig. Molenaar is onafhankelijk en kan u daarom voorzien van het beste advies. Bel voor een afspraak of thuisdemonstratie 0341 - 27 40 40. <v GRMIS Geruisloos en veilig Klembeveiliging Eenvoudige bediening Compact Snel leverbaar Ook verhuur mogelijk! Alle merken of bel direct 0341 - 27 40 40 Trapliften j Bedden Scootmobielen c: geldig i c t andere ac.scs. Exd. ~a.id en a-mleggers Sta-op stoelen Naam: Mevr j Dhr Adres: i Postcode: Plaats: 1 Telefoon: E-fnail: wk'l2_M3_pzc 1 Vrijblijvend thuisadvies? Molenaar geeft graag onafhankelijk advies bij u thuis. Wij komen graag langs met onze rijdende showroom. - UNIEKE SERVICE! Bezoek een dealer Openmai/mvnlvan 10 IK uuc'én ODMWJ" 10-1/ui Alkmaar Riinsirad! Arnhem Rngover "6 Best t r^jSyentüwê'g' i'2 Heerlen li: de starre-1\ Hengelo vosboerweg 16 Katwijk i ageweg 3Se ('i neen) Nunspeet laan ik Roden westeresch 3 Veenendaal G '.eneveldse'a.ir is Waddinxveen Meren usweg i5 Wateringen Oravenzandseweg 23 Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 80/0 VB Nunspeet WELZIjNSPRODUCTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9