Tien dagen werk aan vragen Statenleden 221 zeeland Muziekschool kan lesgeld verhogen Kunst is praten met de vogels van de vrijheid Oude wallen Bergen op Zoom worden beschermd stadsgezicht donderdag 22 maart 2012 door Rolf Bosboom middelburg - Het algemeen be stuur van de Zeeuwse Muziek school heeft gisteren ingestemd met een aanzienlijke verhoging van de meeste lestarieven. De be stuurders vinden dat er sprake is van een 'doordacht' pakket aan maatregelen. ..waarmee. dc toe komst van de muziekschool kan worden veiliggesteld. De muziekschool is een gemeen schappelijke regeling van twaalf van de dertien Zeeuwse gemeen ten. Omdat zij willen en moeten korten op het instituut, heeft de muziekschool eind vorig jaar toege zegd de komende jaren tot een be zuiniging van 15 procent te ko men. Die moet in 2015 zijn gereali seerd. Om dat te bereiken worden de per soneelskosten zo veel mogelijk be teugeld. Daarnaast wordt gewerkt aan een betere dekking van de kos ten door lesgelden te verhogen. De voorgenomen stijging - met in gang van komend schooljaar - ver schilt nogal per lessoort, maar komt gemiddeld uit op rond de 20 procent. Waarnemend directeur Jan Hut zei gisteren dat bewust is gekozen de verhoging niet in fasen door te voeren. „Je kunt beter een eenmali ge inhaalslag maken." wsmsesixi^s>rA^esBesssssesas6^a9ssstxs56ssesas9S6 Hij gaf verder aan te verwachten dat de nieuwe tarieven tot commo tie onder leerlingen zullen leiden. Tegelijkertijd wees hij erop dat niet alles wordt verhoogd. Het ba sistarief voor groepslessen gaat zelfs omlaag (van 437 naar 400 eu ro per jaar), om het onderwijs zo toegankelijk mogelijk te houden. Bovendien,zo-nTëmdrëëfde Hut, heeft de muziekschool een rege ling voor gezinnen met een smalle beurs. De korting op het lesgeld kan oplopen tot 50 procent. Ook zijn er fondsen waarop een beroep kan worden gedaan. De Zeeuwse wethouders, die het algemeen bestuur van de muziek school vormen, toonden waarde ring voor de plannen. Volgens hen gaat het om een evenwichtig ge heel aan maatregelen. „Het is op een heel zorgvuldige en juiste ma nier ingevuld", aldus Jan de Pooter (Goes). De gevolgen voor het personeel zijn nog onduidelijk. Dat hangt vooral af van het effect dat de nieu we tarieven hebben op het aantal leerlingen. Als het nodig is, wordt in eerste instantie gekeken naar mensen zonder vaste aanstelling en naar werknemers die vrijwillig willen vertrekken of uren willen inleveren. Als dat niet voldoende is, wordt deeltijdontslag als maatre gel niet uitgesloten. Dagelijks provinciebestuur registreert tijd die beantwoording kost bergen op zoom - Het Noordelijk en Zuidelijk Singelgebied van Ber gen op Zoom vormen volgens de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed een typerend voorbeeld van de negentiende-eeuwse planmati ge stadsuitleg op de plek van voor malige stadswallen. In de 800-jari- ge historie van Bergen op Zoom markeert het gezicht de periode van de jongere, planmatige steden bouw. Om die reden krijgt dat ge bied de status beschermd stadsge zicht. De status van beschermd ge zicht betekent nationale erkenning van het bijzondere historische ka rakter van dit gebied. De aanwij zing zorgt ervoor dat in verdere ruimtelijke ontwikkelingen res pectvol met de historische en ste denbouwkundige karakteristieken wordt omgegaan. Bergen op Zoom was in de zeven tiende eeuw een garnizoensstad. De oude wallen werden tussen 1870 en 1890 geslecht Vragen staat vrij in de Staten van Zeeland. Sommige fracties ma ken zeer uitgebreid gebruik van dit rechfr andere zijn veel terug-, "ftoudender. De Partij voor Zee land en D66 zijn de uitersten. door Ben Jansen Ambtenaren van de provincie Zeeland zijn de afgelopen twaalf maanden in totaal tien dagen be zig geweest met de beantwoording van vragen die Statenleden heb ben gesteld. Sinds op 11 maart vo rig jaar een nieuwe samenstelling van Provinciale Staten aantrad, zijn vanuit de tien fracties in het eerste jaar van de Statenperiode 2011-2014 167 vragen op het dage lijks provinciebestuur afgevuurd. Bijna een kwart ervan is afkomstig van de tweemansfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ). Deze partij was ook in de vorige Staten periode kampioen vragen stellen. Dat de PvZ zo vaak grijpt naar het in artikel 44 van het reglement van orde verankerde recht vragen te stellen, laat zich mogelijk verkla ren uit het feit dat deze fractie in de oppositie zit Immers ook de rest van de top 4 in de vragenstel lersrangschikking is niet in het da gelijks provinciebestuur vertegen woordigd. Maar zo bekeken valt D66 - ook oppositie - buiten de boot. De fractie, net als de PvZ twee man sterk, heeft tot nu toe met de sobere regelmaat van één per kwartaal vier series vragen naar het dagelijks provinciebe stuur heeft gezonden. Is D66 soms minder nieuwsgierig? „Nee hoor", verzekert fractievoor zitter Alex Hijgenaar. „We zijn mis schien slimmer. We stellen onze vragen doorgaans rechtstreeks aan ambtenaren. Dat gaat vaak sneller en je kunt nog eens doorvragen. Tja, er zit één nadeel aan: je komt er niet mee in de krant." -Na- de topmaand vorig jaar augus tus met 23 vragen besloot het dage lijks provinciebestuur te gaan bij houden hoeveel tijd met de beant woording is gemoeid is. „Niet om de Statenleden te beknotten in hun recht om vragen te stellen", haast Arendo Schipper, beleids- coördinator van het dagelijks pro vinciebestuur, zich te verklaren, „maar wel als signaal naar de Sta ten. We hebben te maken met be zuinigingen, kerntakendiscussies en een reorganisatie. We willen zo efficiënt mogelijk werken. Dan is het goed te laten zien hoeveel tijd met de beantwoording van de vra gen is gemoeid." Gemiddeld kost het ruim twee uur om een serie vragen van een Statenlid van een antwoord te voorzien. Maar er zijn ook uitschie ters tot zes uur. De antwoorden worden voorbereid door ambtena ren op het niveau van beleidsme dewerker of senior-beleidsmede werker. Het salaris van die laatste categorie ligt op ongeveer 5000 eu ro- brute per maandV Dat "Betékent dat de beantwoording van de 167 vragen ongeveer 12.000 euro heeft gekost. Volgens Schipper rekent de provincie zelf met 70 euro per uur. Met dat bedrag als uitgangspunt zou het bijna 25.000 euro kosten om de Statenvragen van een ant woord te voorzien. Ook dat valt nog best mee. De pro vincie Utrecht was er de afgelopen twaalf maanden ruim 47.000 euro aan kwijt. Johan Robesin, voorzitter van de winnende fractie laat zich weer houden van het stellen van vragen doordat het dagelijks provinciebe stuur nu een prijskaartje aan heeft gehangen. „Absoluut niet. Dit is een instrument dat ons ter be schikking staat en daar maak ik ge bruik van. Ik probeer alert te zijn en in te spelen op het nieuws van de dag. Ja, dan kan het wel eens ge beuren dat ik op een dag twee keer vragen stel." Partij voor Zeeland weer kampioen vragen stellen PvZ GL PW SP PvdA CDA CU SGP WD D66 die kon praten met vogels. Ik vond het leuk om dat voort te zetten voor kinderen. Je praat met de vo gels van de vrijheid. Dat heeft alles met kunst te maken." Gedeputeerde Ben de Reu onder streepte bij de opening het belang van kunst voor kinderen. „Er is overal zoveel kunst te zien, dat het goed is dat je daar ook iets over te weten komt. Bovendien is het heel leuk als je ook zelf met je handen iets moois kunt maken." een proefjaar. Er hebben zich 27 ba sisscholen voor aangemeld, wat in totaal neerkomt op enkele duizen den leerlingen. Het is de bedoeling dat volgend jaar alle Zeeuwse scho len meedoen aan de Kinderkunst- week. Daarnaast wordt gehoopt dat andere provincies het concept overnemen, zodat het uiteindelijk tot een landelijk evenement kan uitgroeien. zie ook video op www.pzc.nl/video Met het loslaten van duiven luidden basisschoolleerlingen op het Abdij plein de eerste editie van de Kinderkunstweek in. foto Ruben Oreel ken veel kunstenaars, galeriehou ders en musea bereid de kinderen te ontvangen. Met elk bezoek en met elke activi teit op school verdienen de kinde ren een sticker voor op hun 'Kin derkunstbon'. Wie eind volgende week een volle kaart heeft (vier stickers) kan voor een bedrag van 10 euro in het bezit komen van een heus kunstwerk. Met het ver zamelen van kunst kun je immers niet vroeg genoeg beginnen, zo is Ac -.r~b<tcrMnrtar\Aa nofl-irlitn De vooraanstaande Middelburgse kunstenaar Marinus Boezem heeft hiervoor een speciaal werk ge maakt in een oplage van 200 gesig neerde exemplaren. Het gaat om een soort collage met daarbij een doosje waarin een vogelveer zit en een klein instrument. „Dat is bedoeld om met de vogels te kunnen praten", aldus Boezem. „Vorig j^ar had ik een expositie in de Vleeshal over Sint Franciscus, door Rolf Bosboom middelburg - Zo'n 250 leerlingen van diverse Zeeuwse basisscholen verzamelden zich gisterochtend op het Abdijplein in Middelburg voor de officiële opening van de eerste editie van de Kinderkunst week. Zij vormden de letters van het woord 'Kunst' en lieten duiven los, als symbool van het streven de verbeelding de vrije loop te laten. Het doel van de Kinderkunst- met moderne kunst. Leer krachten kunnen daar aan de hand van een speciaal ontwikkeld ideeënboek aandacht aan besteden in de lessen. Daarnaast is het de be doeling dat de kinderen deze en komende week ateliers, galeries en musea bezoeken. Vrijwel alle organisaties op kunst gebied in de provincie werken aan het initiatief mee. Bovendien blij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64