Wedstrijd toekomst dorp i8l Borsele wil meedoen aan stimuleringsfonds Lunchen en twitteren voor het goede doel in restaurant Katseveer Fiets Afhandel Centrale donderdag 22 maart 2012 door Frank van Cooten heinkenszand - Inwoners van de gemeente Borsele gaan hun dorp ontwikkelen tot het duurzaamste dorp van Nederland. De startbij eenkomst van het project Duur zaam Diekendamme is op maan dag 23 april in de Stenge in Hein kenszand. Diekendamme is een fictieve naam. „We weten immers niet welk dorp uiteindelijk zal win nen", zegt Ad Phërnambucq van het Zeeuws Klimaatfonds in Ove- zande. Hij noemt als concreet voor beeld van een duurzaam dorp bij voorbeeld de gezamenlijke inkoop van zonnepanelen. „Er zijn natuur lijk nog veel meer ideeën. Die ho ren we graag van de inwoners zelf" Na de C02-neutrale woning en de klimaatneutrale straat is het nu de beurt aan het duurzame dorp. „De wedstrijd zal een impuls geven aan bewustwording, leefbaarheid en aan het sneller verduurzamen van dorpen, met inzet van de ei gen bewoners en bedrijven." Duurzaam Diekendamme daagt al le dorpen in de gemeente Borsele uit om dorpsteams te vormen. Die maken in enkele maanden een plan om hun dorp te ontwikkelen tot het meest duurzame dorp van Nederland. De dorpsteams onder zoeken hoe ze hun dorp daadwer kelijk toekomstbestendig kunnen maken. Het gaat dan ook om za ken als 'hoe meer producten in de streek te produceren en te consu meren' en 'hoe kunnen we het ge zamenlijk personenvervoer beter regelen'. De startbijeenkomst op maandag 23 april is bedoeld om algemene in formatie te geven over het project, de opzet en de spelregels voor de wedstrijd. Het is de bedoeling dat tijdens deze bijeenkomst dorps teams worden gevormd. Die gaan aan de slag om voor het eigen dorp een duurzaam toekomstplan te maken. Een tweede bijeen komst in mei staat in het teken van inspiratie, met allerlei bestaan de en nieuwe technieken en initia tieven voor duurzaamheid. Hierna gaan de dorpsgroepen aan de slag met het maken van een dorpsplan, of bidboek. De eerste versie moet nog voor de zomerva kantie worden ingeleverd bij de projectgroep. Rond december is, de finale. De winnaar krijgt niet al leen een som geld van vijftigdui zend euro voor realisatie van de eerste activiteiten, maar ook steun van enkele Borselse ondernemers. Vijftigduizend euro voor winnaar De Centrale bevindt zich op bedrijventerrein De Poel, aan de Dirk Dronkersweg 18. Dat is in het pand van het Nijverheidscentrum. door Frank van Cooten wilhelminadorp - Restaurants Katseveer in Wilhelminadorp en Oud Sluis in Sluis deden gisteren mee aan een Twitter-actie voor een goed doel. Voor de eerste keer werd er uitsluitend via dit sociale medium een actie voor een goed doel gehouden. De actie was ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van culinair sa menwerkingsverband Alliance Gastronomique. Katseveer en Oud Sluis zijn als enige Zeeuwse restau rants bij dit samenwerkingsver band aangesloten. De actie stond in het teken van Energy4All. Deze stichting is opge richt om het onderzoek naar be handelingen voor patiënten met energiestofwisselingsziekten te on dersteunen. Elke week worden in Nederland één tot twee kinderen geboren met deze ziekte. De helft van deze kinderen overlijdt voor hun tiende levensjaar. Voor iedere gast die gisteren een van de Alliance-restaurants be zocht ging 4,50 euro naar de stich ting. Om de naamsbekendheid te vergroten werd aan de bezoekers tevens gevraagd hun verblijf in een van de restaurants te twitte ren. Iedereen die onder vermel ding van hun twitternaam een eu ro overmaakt op giro 4403 van Stichting Energgy4All maakt kans op een compleet verzorgd diner in De Librije in Zwolle of Oud Sluis in Sluis. „De bedoeling is trending topic te worden op twitter", aldus Jessica van der Weel van Katseveer. Ze keek daarbij naar het beeld scherm waar de hele middag de twitter-berichten werden getoond. I-Iet doel (trending topic) werd 's middags al gehaald. Katseveer deed voor de eeste keer mee aan een goede doelenactie van de Alliance omdat het sterren restaurant nog maar kort deel uit maakt van deze samenwerking. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele wil meedoen aan het provin ciale stimuleringsfonds Duurzame Particuliere Woningverbetering. Woningeigenaren kunnen goed koop (rentepercentage één pro cent) geld lenen om hun woning duurzaam op te knappen. De rege ling geldt alleen voor woningen met een maximale woz-waarde tot 170.000 euro. De lening kan varië ren van vijfduizend tot dertigdui zend euro. Woningeigenaren kunnen de sti muleringsregeling gebruiken om gebreken aan het casco van hun huis te laten repareren, om het wa ter- en energieverbruik van de wo ning terug te brengen, om het huis beter te isoleren of om de wonïiig levensloopbestendig te maken. Maximaal dertig procent van het geleende bedrag kan worden be steed aan het vernieuwen van bad kamer of-keuken. Er moet zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van duurzaam geproduceerde bouwmaterialen. De lening kan worden aange vraagd bij de Zeeuwse gemeenten. Van de drie miljoen euro uit het fonds is nog 2,4 miljoen euro be schikbaar. Het dagelijks gemeentebestuur van Borsele stelt de gemeenteraad voor zich aan te sluiten bij dit sti muleringsfonds. Inwoners kunnen dan via de gemeente een lening voor duurzame woningrenovatie aanvragen. 'Mijn huis weer strak in de verf, ik ben zó tevreden. Moetje ook doen!" kwaliteit, j vakmanschap, y' vertrouwen uw schilder, glaszetter behanger Boot Schilders Verrijn Stuartweg 41 4462 GE Goes Tel. 0113-230145 www.bootschilders.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60