'Rutterecessie' bestaat binnenlandI 5 Zorgen over gezinnen in crisisopvang opgepakt donderdag 22 maart 2012 de Gasthuizen tegen postbedrijf PostNL Voor het symbolische pro test op het Plein, waarin een doods kist met bloemen werd gedragen, was toestemming. Maar toen Gest- huizen enige stappen van het Plein zette, werd dat door de politie be schouwd als verstoring van de open bare orde, aldus het Kamerlid. Vol gens de politie was de afspraak dat het een statische protestactie zou zijn. Toen er wel van het Plein gelo pen werd, was dat volgens een woordvoerder in strijd met de af spraken. foto Phil Nijhuis/ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer maakt zich zorgen over het groeiend aantal gezinnen dat aan de grond zit en aanklopt bij de cri sisopvang. In een Kamerdebat over de maatschappelijke opvang pleitte CDA-parlementariër Ciska Jolders- ma er gisteren voor deze gezinnen speciale aandacht te geven zodat ze niet tussen de verslaafden in de dag- en nachtopvang terecht ko men. In 2010 woonden 8ooo kinde ren in een opvanginstelling zoals een blijf-van-mijn-lijfhuis. Dat is een stijging van 19 procent vergele ken met 2009. Deze stijgende lijn zet zich door in 2011 en 2012, stelt de brancheorganisatie Federatie Opvang. Onder de 8000 bevinden zich 1600 jongeren die zonder ouder(s) in de opvang zitten, 6400 kinderen kwamen met hun vader en/of moeder mee. De instellingen hebben het volgens de federatie zo druk dat ze vaak geen plek voor de gezinnen hebben. De meeste kinde ren komen met hun moeder mee die vlucht voor huiselijk geweld, of zij kloppen met hun ouders aan omdat zij uit huis zijn gezet vanwe ge financiële problemen. Een Ka mermeerderheid drong er bij staats secretaris Marlies Veldhuijzen van Zanten op aan om meer te doen aan preventie zodat deze kinderen en hun ouders niet op straat ko men te staan. De staatssecretaris wil gaan praten met de Federatie Opvang en gemeenten. door Laurens Kok Opeens was daar die term: de 'Ruttereces sie'. Het copyright berust bij PvdA-Ka- merlid Ronald Plas- terk, die hem lanceerde in de strijd om het PvdA-leiderschap. De ver kiezing verloor hij, maar de uitdruk king is een blijvertje. Zelfs rechtse columnisten bezigen hem inmid dels. Tijd dus voor een nadere be schouwing van dit fenomeen. Ne derland zit sinds afgelopen najaar in een recessie en volgens Plasterk is die te wijten aan het 'uitzonder lijk domme beleid' van het kabi- net-Rutte. De andere zogeheten tri- ple-A-landen Duitsland, Luxem burg en Finland groeien immers nog wel. Economen Bas Jacobs en Harrie Verbon, beiden hoogleraar openba re financiën in respectievelijk Rot terdam en Tilburg, bogen zich over de kwestie en concluderen: de 'Rut terecessie' bestaat, althans gedeelte lijk. Jacobs rekent nog even voor: de re gering bezuinigt volgens het regeer- en gedoogakkoord 9 miljard euro. De overheid geeft dus minder geld uit. Tegelijkertijd worden de lasten met zes miljard verzwaard, waar door mensen minder in de porte monnee hebben. Gevolg: de consumptie daalt. En volgens het Centraal Planbureau (CPB) zorgt juist die dalende con sumptie ervoor dat Nederland in een dip zit. Dit jaar krimpt de eco nomie met driekwart procent, werd gisteren nog eens bevestigd. Maar de verantwoordelijkheid van het kabinet voor de recessie reikt verder, stelt Jacobs. „Mensen zijn onzeker omdat ze niet weten waar ze aan toe zijn." Die onzekerheid is Rutte aan te re kenen, vindt Jacobs. „De regering heeft besloten niets te doen aan de woningmarkt, terwijl mensen heel goed aanvoelen dat een hervor ming uiteindelijk onvermijdelijk is." Iets soortgelijks geldt volgens Ja cobs voor het pensioenakkoord. De AOW-leeftijd gaat weliswaar om hoog, maar dit gebeurt pas in 2020 en een aantal fundamentele proble men in het pensioenstelsel lost dit kabinet niet op. Jacobs: „Tegelijkertijd heeft dit kabi net nog eens miljarden aan extra bezuinigingen in petto."Als de rege ring nu ook nog eens de btw gaat verhogen, dan valt de 'Ruttereces sie' helemaal niet meer te ontken nen, stelt Verbon. „Daardoor zal de consumptie nog verder dalen." Toch vinden beide economen het te ver gaan om dit kabinet hele maal verantwoordelijk te houden voor de recessie waar Nederland nu in zit. Nederland is met zijn open economie voor een groot deel afhankelijk van de export, terwijl de wereldhandel nu juist stagneert. Bergen op Zoom 0164 233403 Wouwsestraat 18 Breda 076-5141945 Karrestraat 7 Dordrecht 078-6351441 Voorstraat 266 Etten-ieur 076-5441441 Marklhof 7 Goes 01 13-323555 Korte Kerkstraat 1 Middelburg 0118-651691 Markt 63a Ooslerhout 0162-420033 Arendshof 5 Roosendaal 0165-521952 Róselaar 49 Tcrnciuen 0115-616121 Havenstraat 28 Vlissingen 0118-430290 Wolstraat 99 DelftHulst Waalwijk Spijkenissc Oud-Beljeiland Tilburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5